1. Novsport
  2. Интервю
  3. Мишел Платини: Камера на голлинията? Това е пълна глупост!

Мишел Платини: Камера на голлинията? Това е пълна глупост!

Футболът има прости правила, после ще трябва да слагаме и камера за засадите, обяснява президентът на УЕФА

Мишел Платини: Камера на голлинията? Това е пълна глупост!

 

В конферентната зала на европейската футболна асоциация УЕФА висят различни табла, които ни връщат към отминалите европейски първенства. Стената е запълнена и винаги, когато едно европейско завърши, трябва да му се направи място. На новото издание на турнира мястото си ще отстъпи това от 1984 година, когато президентът на УЕФА Мишел Платини триумфира с отбора на Франция. "Май ще трябва да разширя залата ", шегува се френската легенда. Той разговаря с немския ежедневник "Велт" преди приятелския мач между Германия и Франция в сряда.

Мосю Платини, ще дойдете ли в Бремен?
- Срещу кого щеше да играе Франция там? А да, срещу Германия...

Лоши спомени?
- Въпросът не е честен - имам кошмари заради Гер­мания! През 1982 година загубихме на полуфинала на световното след дузпи, а през 1986-а - пак на полу­финала. Бяха драматични мачове! През 1982-а съдията имаше лош ден, иначе щя­хме да спечелим. Вратарят Шумахер трябваше да види червения цвят след фаула си срещу Патрик Батистон, а на нас да ни дадат дузпа. Въпреки това беше един голям мач. През 86-а бяхме по-добри от Германия, но пак загубихме. Беше много тежко. Бях на косъм да се преместя в Германия.

Наистина ли?
- Да. През 70-те Борусия (Мьонхенгладбах) искаше да ме привлече, докато играех още за Нанси. Аз обаче отказах. Бях на 19 години и щеше да е равносилно на революция да напусна Франция. Но аз винаги съм се възхищавал на немския футбол.

Това важи ли и за на­стоящия отбор?
- Може би повече от вся­кога. Германия в момента е най-добрият отбор в Европа, много млад и креативен. Няма загубена нито една точка в европейските квалификации. Той е големият фаворит за това европейско, заедно с Испания.

В петък в Германия беше избран нов прези­дент на Немския фут­болен съюз - Волфганг Нирсбах. Този избор ще има ли някакво влияние и върху УЕФА?
- Добрите отношения с футболния съюз на Гер­мания са много важни за УЕФА. В крайна сметка става въпрос за най-големия футболен съюз и за един от най-важните ни партньори.

Предшественикът на Нирсбах - Тео Цванцигер, подкрепи през 2007 година кандидатурата на вашия противник Ленарт Иохансон. Какви бяха взаимоот­ношенията ви?
- В началото трудни. По-късно намерихме професи­онална база за съвместна работа. Той подкрепи Йохансон, защото последният помогна на Германия да бъде домакин на световното пър­венство през 2006 година. Цванцигер трябваше някак си да му се отплати. Колкото до Нирсбах, сигурен съм, че ще имаме отлично сътруд­ничество от самото начало. Волфганг и аз сме от едно поколение, докато с Цван­цигер все едно бяхме от два различни свята. Познавам Волфганг от дълго време. Той е практичен човек. Мно­го добър избор

Как се запознахте?
- Наругах го!

Моля?
- Беше в началото на 1990 г. Бях национален треньор на Франция и играехме контрола срещу Германия. Изведнъж зад нашата ска­мейка се появи Нирсбах, който тогава беше пресаташе на Немския футболен съюз. Той знае много добре френски и ме подслушваше. Всички мои инструкции след това ги превеждаше на Бекенбауер. Когато го хванах какво прави, извиках: :"Ей, копеле, изчезвай!" Оттогава се познаваме и сме приятели (смее се).

Продължавате ли да смятате, че Катар е под­ходящ за организатор на световното през 2022 година?
- Катар беше официално избран. Изборът е твърд. Аз стоя обаче зад идеята първенството да се проведе през зимата, защото през лятото температурите там стигат и над 50 градуса. Не можем да причиним това на играчите и феновете!

Смятате ли, че е въз­можно?
- Защо не? Миналото све­товно в Южна Африка не беше голям празник, защото беше твърде студено там. Не е хубаво да се провежда такъв голям турнир при екс­тремни климатични условия. Ще се опитам да направя така, че световното през 2022 година да се играе през зимата.

Главният изпълните­лен директор на Байерн Мюнхен Карл-Хайнц Ру-мениге определи светов­ната футболна централа под ръководството на Сеп Блатер като "диктатура" и каза, че е готов за "революция".
- Революция? Това все още си е работа на французите. Но сериозно - такива изказвания няма да ни прид­вижат напред. Футболните семейства трябва да работят заедно, а не да си пречат.

Безспорно е обаче, че постоянните обвинения в корупция вредят на ФИФА...
- Така е и аз няма да при­кривам нищо. Определено във ФИФА има случаи на корупция, но изключвам Блатер. Сигурен съм, че е чист.

Как може да сте толко­ва сигурен?
- От години се следи дей­ността му. От журналисти, от счетоводители. Никога не беше намерено и едно доказателство. Който е под такова обществено наблю­дение, трябва да е чист. Не бих казал същото обаче за всички членове на Изпълни­телния комитет на ФИФА.

Ако не с революция, как може да се промени ФИФА?
- Промяната трябва вина­ги да идва от президентите. Блатер заяви, че иска да про­мени някои неща: да се бори против корупцията, да създа­де нови устави. Но мисля, че това зависи от поведението на президентите. В УЕФА имаме същите структури. При нас някой говори ли за корупция? Не.

Сигурно се чувствате много добре като безспорен президент на УЕФА.
- Ако някой открие ко­рупция в УЕФА, това ще се промени също толкова бързо, както стана и във ФИФА. Докато това не се случи, аз наистина ще се чувствам добре.

От началото на март ФИФА иска да въведе ТВ камерата на голлинията. Това добра идея ли е?
- Не! футболът е най-попу­лярният спорт в света, защото има прости правила, които могат да работят навсякъде. Смятам, че това е глупост! Ако сложим камери, които следят головете, ще ни тряб­ват и такива, които да следят засадите. Защото засади има по десетина на мач. Но такъв гол, като този на Англия сре­щу Германия на световното през 2010 година, който не беше признат, има веднъж на няколко години.

Какво друго може да се направи?
- Повече съдии, както вече се практикува в Шампионска­та лига. Там има двама съдии на голлинията. Много сме до­волни. Винаги е по-добре да се залага на хора, които могат да преценят по-добре дадена ситуация, примерно при игра с ръка, отколкото да се инста­лира сложна техника.

Може ли все още да се спре решението на ФИФА за камерите?
- Правя всичко по силите си и се опитвам да убедя хората. Блатер също. Но при него надеждата е малка. За щастие той не решава сам - решенията ги взима Международният борд на футболната асоциация.

Блатер иска да използ­ва на световното през 2014 година само професионал­ни съдии, но в Германия няма такива...
- Въпросът не е дали съ­дията е професионалист или аматьор. Главното е да бъде добър. Въпреки това смятам, че не е лоша идея да се даде възможност на съдиите да извършват дейността си като професия. Тогава биха могли да бъдат и по-често назна­чавани. Дори и в чужбина. Защо един немски съдия да не може в събота да свири мач от Бундеслигата, а, примерно, в сряда - мач за Купата на Кипър?

 

Ачиари: Представихме се добре в мач с много ситуации

„ЦСКА е много силен отбор с добър треньор“

Алдаир: Наистина усетих, че съм в най-големия клуб в България (ВИДЕО)

„Усетих историята, значимостта и мистиката на Левски“

Николай Илиев: Никой не може да отнеме постиженията на Цанко Цанков

Вижте какво каза мениджърът на плувеца

Асен Дончев пред NS: По-добри сме от Спартак

Мечтая за ново участие с Черно море в Европа

Керкез: Ботев (Пловдив) има потенциал за топ 4

„Може да се каже, че това беше една успешна година“

Макнами пред Novsport: България има страхотен млад отбор

„Това бе една много значима и важна победа“

Михов: Илиан Илиев ще постигне успехи, Георги Иванов е на прав път

Бившият президент на БФС с критики към съдийството и терените в страната

Купър: Ще дадем всичко, за да качим ЦСКА отново на върха! (ВИДЕО)

„Искам да бъда лидер и да предам в България целия натрупан опит“

Велинов: Томаш дава поводи за оптимизъм

Вижте какво казва легендата