1. Novsport
  2. Интервю
  3. Николай Гигов: Ако президентите се махнем, футболът ни загива

Николай Гигов: Ако президентите се махнем, футболът ни загива

"От 20 години футболът е оставен в безстопанственост, а Локомотив е ужасно скъпо хоби"

Николай Гигов: Ако президентите се махнем, футболът ни загива

Собственикът на Локо Сф Николай Гигов рядко говори пред медиите, но когато го направи, винаги е интересно. Въпреки че ще навърши 50 години на 16 септември, той е футболният президент в България с най-дългогодишен стаж. Затова спокойно може да бъде определен като човек, видял 2 и 200, и със сигурност е в час с проблемите на българския футбол. Пред "7 дни спорт" той говори за националния отбор. Локо Сф. телевизионните права и ролята на държавата във футбола.

- Г-н Гигов, да започнем с националния отбор. Какво мислите за представянето му и от къде идват проблемите?
- На националния отбор в момента това му е нивото. Каквото ще да правим, не можем да го променим. Имаме прилични играчи, но нямаме класата, която беше преди. Има смяна на поколенията и новата вълна не е от класата на предишните. Това, естествено, дава и отражение върху отбора. Няма да коментирам състав, треньори, защото не е коректно. Смятам обаче, че това е основата на проблема.

В България футболът е в много трагично състояние по куп обективни причини. Като почнем от базите, които са в ужасяваща ситуация. Дай Боже да се случи да ги понаправим, както обеща правителството. Тогава ще имаме основа да работим. В противен случай си оставаме разни донкихотовци, които се борим с мелниците.

- Точно преди една седмица Тодор Батков каза, че правителството не изпълнява обещанието си за базите. Така ли е?
- Не мога да кажа, че е така. Първата стъпка е направена. В момента, доколкото знам, се уточнява как да станат нещата и по какъв начин да се финансират. Това е моята информация, която не е меродавна, но смятам, че до 15 октомври трябва да имаме някакво движение и да сме наясно какво правим.

- Вие сте един от отборите с най-големите проблеми около базите...
- Не, не един от, ние сме отборът с най-големите проблеми. Миналата година сме дали над 300 000 лева наем, за да играем извън Надежда, нали разбирате какво означава това? Тази година ни ги повдигнаха малко, но това си е нормално, това е политиката на стадиона.

Това, което аз съм направил, е, че сме предизвикали още една комисия за нашия стадион, която да се надяваме другата седмица да мине и да намерим разумно решение, докато излезе решение какво ще се прави със стадионите в бъдеще. Дали ще има публично-частно партньорство, дали държавата ще ги направи.

- Ще ви върна отново на темата национален отбор. Вие казахте, че не искате да коментирате треньорите, но се набива един паралел между Локо Сф и държавния тим. Включително и треньорът ви Диян Петков се оплака, че няма достатъчно класа в тима му, но въпреки това Локомотив отпадна от евротурнирите без загуба, а националния тим го бият навсякъде...
- За националния отбор си казах мнението. Да, така е, Локомотив си тръгна непобеден, знаете с какъв отбор игра. За жалост спортното щастие ни обърна гръб при дузпите. В редовното време си изпуснахме положенията. Но е факт, че сме 5 мача в Европа без загуба, като сложим и последната среща с Борац. Това не може да ни топли, понеже отпаднахме с дузпи, но играхме много прилично в Европа. Въпреки че нямахме тази класа, която имахме с предишния състав.

- Как се стигна до тази загуба на класа в Локомотив?
- Вижте, Генков и Асамоа излязоха в чужбина. Знаете, че няколко човека от стария отбор спряха да играят. Ние в момента имаме много добри играчи за България, но в чужбина ни е по-трудно. Второ, всичко по-качествено в България се продава при първа възможност. И това е продиктувано от самата издръжка на клубовете. Знаете, че няма клуб, който да си спре футболистите, когато наистина някой ги иска. Когато те напуснат основни играчи, а отдолу не идва нищо, така се получава. Виждате, че в детско-юношеския футбол от година на година нивото пада. Защото едно време се играеше по улиците, имаше ученически и районни първенства, които сега ги няма. Сега спортът е на втора линия.

Нещата са комплексни, не е едно, за да го променим с лекота. Вече трябва да гледаме по-реално на нещата. Критиката е едно, но реалността е друга. Футболните президенти не сме безгрешни, но трябва да се направи цялостна оценка. Не само във футбола, а и в спорта. Виждате в колко спорта, в които бяхме световна сила, сега ни няма на картата. Имаме по една бяла птица, но като цяло загубихме позициите си. Проблемът е, че в последните 20 години нямаме политика за спорта и сега тепърва ще си берем последствията.

- Вие казахте 300 000 лева за наем на националния стадион. Как щеше да изглежда отборът ви, ако тези средства бяха отделени за селекция?
- При всички положения щеше да друго. Дали съставът ще е по различен, не знам. Отборът ни е прилично окомплектован, говоря за вътрешния шампионат, въпреки че и в Европа се представихме много достойно. Виждате и резултатите ни. С ЦСКА играхме много добре, с Локо Пд се представихме слабо, с Берое играхме добре. И с Видима се представихме на ниво, но ни изравниха в 93-ата минута, което по никакъв начин не бива да се случва на отбор като нашия.

- Мечтаете ли за евротурннри и догодина?
- В последните години, с изключение на два сезона, Локомотив винаги е играл в Европа, така че сега въпреки изоставането ни целите не се променят. А за загубените точки и програмата ни беше много сложна. В четвъртък играхме 120 минути в Европа, в събота - в "А" група. Знаете какво е това. Но мисля, че и съперниците ни тепърва ще влизат в трудни цикли. Смятам, че ще направим приличен точков актив през есента, за да знаем през пролетта как и какво ни трябва и къде да натиснем. Знаете, че и купата дава една квота за Европа, но мисля, че тя ще се раздели между първите 4-5 отбора, както беше и миналата година.

- Говори се, че първенството ни е слабо, но миналата година шест отбора се бореха за евро-турнирите. Сега Лудогорец също дава заявка за тях, а Черноморец демонстрира много стабилни игри. Това повишава ли нивото на "А" група?
- Колкото и да не е интересен шампионатът ни, това е най-гледаната и продаваната спортна стока в България. Така че аз се надявам, че и тази година първенството ще е интересно. Ето Черно море, Черноморец, Лудогорец. Тези отбори, ако задържат нивото си, ще е много хубаво за българското първенство и за футбола въобще. Защото нормалното нещо е отборите да не са абонирани за евротурнирите.

- Има ли черно тото в България?
- Аз тото в живота си не съм играл. Ако има, то е на средно и ниско ниво, защото едва ли големите отбори в България го правят. Говоря за четирите софийски отбора, плюс Ловеч, Черно море. Познавайки президентите, мисля, че това е изключено. Оттам нататък, ако това наистина се прави, то е катастрофа, защото трябва всеки от нас да си направи изводи. Дали си заслужава да се занимаваме с футбол, при положение че ние си даваме парите, а други играят тото и печелят. Няма логика в това.

- Споменахте, че футболният шампионат е най-продаваната стока. Правилно ли се разпределиха парите от тв правата?
- Моето мнение е, че всички отбори трябваше да получат по равно тъй като всички отбори правим този продукт. Това говорим за старта. Оттук натам по-продаваните, по-гледаните отбори, които играят на осветление, защото ние миналата година постоянно играхме в понеделник на осветление, трябва да получат малко повече. Но това трябва да го реши футболната лига и всички представители на професионалния футбол. Решението ще се вземе с гласуване. Знаете, глас народен - глас божий.

- От години се говори за промяна в закона, с която хората, инвестиращи в спорта, да получат данъчни облекчения. Има ли надежда за такава промяна?
- В момента даваме пари само и само да има футбол. Аз като най-дългостоящия президент в страната си спомням, че при всяка смяна на правителствата това идваше на дневен ред. Казваха "Да, ще има, ще има", а промяна няма. Това обаче започва да ни обезверява. Дай боже сега това, което се разговорихме, с този закон за онлайн залаганията да има и някакво облекчение за нас. Вие нали разбирате, че ние, президентите, един път плащаме данъци като фирма, един път като физически лица и същите тези пари, които сме дали на отбора, се облагат трети път с данъци. Виждате ли какво става?

- Затова ви попитах дали имате диалог с властта?
- Диалог имаме, но сега предстоят избори. Това е специфично време, знаете. Сега и управляващите, и опозицията мислят за изборите. Мисля, че и опозицията ще подкрепи решението на властта, ако има такова, защото и те ходят на мачовете. Затова се надявам до Нова година да го има това, на което всички се надяваме.

- А на какво се надява те? Да го формулираме пак.
- Вече мина на първо четене във футболните клубове да се отчислява една част от парите от онлайн залаганията. И второ, да получим някакви облекчения, в смисъл парите, инвестирани във футбола, да не се облагат тройно. Да премахнат поне втората част на данъка, тази с която се облагат средствата, дадени на отбора. Защото знаете, че клубовете живеят основно от спонсорство. Дори трансферите не са голямо перо в бюджетите, тъй като нашите играчи отиват в по-слаби първенства и за по-малко пари. А по-малките клубове продават само в България, и то на по-ниски пари.

- И когато националният отбор пада и българските футболисти се обезценяват...
- Да, това е така. Състоянието на националния отбор се отразява върху клубния футбол задължително и веднага. Защото мениджърите от чужбина много бързо поглеждат към държавите, които се развиват и които печелят. Те фактически продават и по-евтино. Защото страни като Азербайджан и Молдова внасят футболисти, но те търсят пробив при износа. А ние с лека ръка пропиляхме това, което толкова години градяхме.

- Това не се ли дължи на неправилна работа във футбола в последните 20 години?
- А вие какви успехи на националния отбор помните в по-предишните 20 години? 

- САЩ '94 е плод на работата на юношески нива в по-предишните години, точно там, където клубовете изпуснаха да акцентират в последните 20 години...
- Първо, тогава имахме много класен отбор. Второ, повечето футболисти играеха в големи европейски отбори. Като сложим и Христо Стоичков, който беше най-силният играч в света в продължение на няколко години. Втори такъв футболист едва ли моето поколение ще доживее. А дали е била погрешна, или не тактиката в последните години, това е реалността. Знаете, че футболът беше оставен на безстопанственост. Това е реалността.

Държавата не е дала и 1 лев за футбол. Всеки от нас, президентите, се опитва първо да си гледа първия отбор, защото той е лицето, а после школата и това е резултатът. Но и децата спортуват по друг начин. Няма училищни, няма районни първенства. По наше време всяко дете тренираше в района, в който е родено. Сега как да съберем тези деца, от къде да ги вземем? Как да накараме децата да спортуват? Освен това всеки си води детето в школата, в която иска, после сменя отбора, защото детето не играе. Нещо, което преди го нямаше.

- Локомотив е отбор с малко, но верни привърженици. Колко фланелки и сувенири успявате да продадете на година?
- Категорично това при нас не е перо за издръжка. Дори павилионът, който имахме на стадиона, вече не съществува заради проблемите с реституцията на земята. Но това е на много ниско ниво във всички отбори в България. Освен това по закона за интелектуалната собственост сега на Илиянци можеш да си купиш фланелка на всеки клуб и няма как да противодействаш. Няма такава нормативна наредба. Това е проблем и за Левски, и за ЦСКА.

- При всички тези проблеми изниква един въпрос. Вие наливате толкова много пари в празна каца от толкова години. Какво ви задържа във футбола все още?
- Да ви кажа честно, ако аз се махна от Локомотив, мисля, че едва ли този отбор ще съществува. Преди години, когато бях решил да се откажа, се появи някакво лице, което избяга, и отборът нямаше как да започне. А Локомотив е отбор с 81 -годишна история. Това е една от основните причини да се занимавам още с футбол.

- Но не ви ли излиза много скъпо това хоби?
- То е ужасно скъпо, но какво да направя. Знаете какво ще последва. Ние не сме незаменими, но какво ще стане с Литекс, ако Гриша Ганчев се махне, да не говорим за другите отбори в провинцията. За да има футбол, трябва да има хора. Този спорт у нас е на самоиздръжка и трябва да си плащаме, за да го развиваме.

Ачиари: Представихме се добре в мач с много ситуации

„ЦСКА е много силен отбор с добър треньор“

Алдаир: Наистина усетих, че съм в най-големия клуб в България (ВИДЕО)

„Усетих историята, значимостта и мистиката на Левски“

Николай Илиев: Никой не може да отнеме постиженията на Цанко Цанков

Вижте какво каза мениджърът на плувеца

Асен Дончев пред NS: По-добри сме от Спартак

Мечтая за ново участие с Черно море в Европа

Керкез: Ботев (Пловдив) има потенциал за топ 4

„Може да се каже, че това беше една успешна година“

Макнами пред Novsport: България има страхотен млад отбор

„Това бе една много значима и важна победа“

Михов: Илиан Илиев ще постигне успехи, Георги Иванов е на прав път

Бившият президент на БФС с критики към съдийството и терените в страната

Купър: Ще дадем всичко, за да качим ЦСКА отново на върха! (ВИДЕО)

„Искам да бъда лидер и да предам в България целия натрупан опит“

Велинов: Томаш дава поводи за оптимизъм

Вижте какво казва легендата