Един от най-успешните футболисти на ЦСКА през 80-те години Ради Здравков даде интервю за "Тема Спорт" във връзка със ситуацията в клуба и българския футбол. Освен като играч той беше на "Армията" и на няколко пъти като помощник-треньор през новия век. За последно бе асистент в Лудогорец на Бруно Рибейро и Едуард Ераносян, но напусна през ноември. Здравков говори и за отношенията си с Любослав Пенев, с когото работеше в един щаб.
- Г-н Здравков, доста футболни хора призоваха за оставки в БФС, подкрепяте ли подобно искане?
- Когато нещо не функционира добре и когато се дълбае дъното, е необходимо да се направят промени. Всяка промяна се чака с надежда. Това, че трябва да се промени нещо, е ясно на всички. Необходимо е да се вземе решение за бъдещето на футбола ни.
- Струва ли ви се добра идеята за Висшата лига или по-скоро е за замазване на очите?
- Доколкото разбрах, за да те приемат в нея, трябва да отговаряш на определени критерии. Такива, спуснати от БФС. Но аз размишлявам по следния казус - какво става, ако едно малко градче или село си намери Чичко Паричко и за кратко бреме създаде необходимите условия, за да участва във Висшата лига? Къде отива съревнователното право? Не можеш да вкараш този клуб директно в А група. Всеки отбор трябва да си извърви пътя... Затова ми се струва, че са малко високопарни думите за Висшата лига и на този етап подобен проект е неизпълним.
- Вие бяхте част от последния треньорски екип на ЦСКА в професионалния футбол - този на Любослав Пенев. Как видяхте ситуацията отвътре? Какво се обърка?
- Ние, още когато поехме отбора нещата вече бяха брутално объркани Така че не беше необходимо дори да виждам нещо от кухнята, за да знам, че нещата са зле. Още през месец май се знаеха проблемите на клуба. И те се стовариха върху ЦСКА с цялата си сила малко по-късно.
- Виждате ли бъдеще за това дружество? Още през април прогнозирахте точно, че дълговете ще се окажат 25 милиона лева. А те дори може и да са повече, тъй като още няма решение на съда по този въпрос...
- Да, оказах се лош пророк. Не ми беше трудно да направя сметката.
- А как ви се струва идеята за оздравяване?
- В момента е настъпила ситуация, която донякъде разделя червената общност. Ясно е кои са хората, които доведоха клуба дотук. Въпросът е как да се оправи ЦСКА. Има два варианта - оздравяване или купуване на чужд лиценз. Да, аз като фен искам ЦСКА възможно най-бързо да е в А група и да е в евротурнирите. Но не съм на сто процента убеден, че едно купуване на лиценз е най-доброто. Един клуб се крепи на три основни неща - да има ръководство, да има привърженици, което е безусловно при ЦСКА, и да има история. Не бих приел в един момент ЦСКА да не може да си докаже своите исторически успехи и да ги загуби.
- Юридически може и да ги загуби при купуване на лиценз, но физически няма да изчезнат - никой няма да ги забрави. Какъв е проблемът?
- Да, но дали ще имаш право да си ги припишеш като нов клуб. Това е въпросът. Така че за мен като ветеран, като човек с малък принос за славата на ЦСКА, ми се иска да се запази историята.
- Добре, под каква форма тогава би могъл да съществува клубът?
- Много хора си задават въпроса какво ще става. Дано се разсее скоро мъглата. Изчакваме. Много трудно ще се намери човек при тези огромни дългове, който да плати обяда на няколко собственици. Според мен трябва да се изчака решението на синдика и на база на него да се обяви какво ще се прави. И според мен, макар това да е утопична форма, всички, които милеем за ЦСКА, трябва да помогнем по някакъв начин за плащането на дълговете, ако такъв процес стартира. Например да даваме по 10 лева на месец. Но да има яснота за какво ще се харчат парите на всеки.
- Как е възможно да стане подобно нещо? Вече имаше опит с продажбата на акции, но се провали...
- Аз съм сигурен, че ще е успешно. При продажбата на акции нямаше доверие към онова ръководство. Сега би било по-различно.
- Гледахте ли някой мач на отбора в трета дивизия?
- Да, гледах няколко срещи по телевизията. Радвам се на това, което виждам в ЦСКА, и на играта, която отборът показва. Тези промени обаче трябваше да станат още преди две години, но в А група - в състава да има млади, български футболисти, минали през школата. Защото какво се случи от 2013-а насам? Нито един трофей, прочувка в евротурнирите срещу Зимбру и дълговете продължиха да се трупат. Дори имам и точен пример кога загубих доверието на миналото ръководство, което управляваше най-дълго време през последните две години. Още през 2007 година го загубих доверието.
- Кой е този пример?
- С привличането на Кевин Амунике. Представиха го за играч на ЦСКА, а неговият клуб Витория Сетубал обяви, че той още не си е разтрогнал договора. Ужким идва като свободен агент, а същевременно беше платена трансферна сума за него! Това остана като че ли незабелязано от болшинството от червената общност, но на мен не ми убягна. Изключително странна история. И след нея нямаше как да продължа да имам доверие в онова ръководство.
- Как се развива отборът чисто футболно? Виждате ли перспектива в някой играч?
- В интерес на истината ЦСКА е сплав от опитни и млади футболисти. И при всички положения тези младоци трябва да се възползват от шанса, че Христо Янев им дава възможност за изява. Сериозно развитие виждам в централния защитник Чорбаджийски, при Головодов и при опорния халф Йордан Йорданов. Това са млади момчета с талант и перспектива.Специално Йорданов внася баланс в средата на терена
- Спечелване на купата утопия ли е за ЦСКА, или реално постижима цел?
- Във футбола винаги трябва да се надяваш и да си оптимист. Аз мисля, че е необходим и лек късмет при жребия. Въпросът е ЦСКА по някакъв начин да отиде на финала. И там вече всичко е възможно.
- Как виждате ситуацията в А група? Обезсмисли ли се първенството с решението да се анулират мачовете на Литекс и съответно да се пренареди класирането?
- Подкрепям мнението на някои хора, че може би е грешка отнемането на точки. Но виждаме колко объркано е всичко. Липсват уточнения, яснота... После се чудим защо не вървим на добре.
- Кой отбор виждате шампион?
- Няма голяма дилема. Лудогорец, въпреки че имаше някои проблеми в по-ранен етап, е най-стойностният отбор, с най-голяма дълбочина в състава. Разполагат с най-голям набор от опции и независимо от усилията на Левски всичко ме кара да си мисля, че Лудогорец ще е шампион. И това, при положение че този отбор все още не е използвал на сто процента качествата на всичките си футболисти.
- Споменахте, че Лудогорец е имал проблеми в по-ранен етап. Точно в тези моменти вие бяхте помощник в отбора, първо в щаба на Бруно Рибейро, после и на Едуард Ераносян. Как си обяснявате незадоволителните резултати?
- Бях за много кратко време в Лудогорец. Доста трудно човек може да анализира ситуацията в детайли. Не съм бил от началото на подготовката, за да имам по-обстойно мнение.
- Очевидно нещо куцаше...
- Определено нещо куцаше. Имаше психологически срив и инерция в негативен смисъл. Беше необходимо да се излезе от тази миникриза.
- На мнение ли сте, че при Георги Дерменджиев нещата отново тръгнаха нагоре?
- То е очевидно от резултатите. Те говорят категорично в това отношение.
- Съжалявате ли, че станахте треньор в Лудогорец? По този начин не си ли затворихте пътя към щаба на Любослав Пенев?
- Отидох с ясното съзнание, че излизам от щаба на Любослав Пенев, но и с ясното съзнание, че трябваше да го направя заради семейството си. Единствената причина беше семейството. Това е по тази тема.
- Оттук каква е перспективата пред вас?
- Имайки предвид годините си, вече съм към края на треньорската си кариера, макар физически да съм активен и да се чувствам добре. Но реално в професията мога да издържа още 4-5 години. А в тази област съм от 23 години. В момента обаче нямам конкретни предложения за работа.