2. - Испания
  3. Атлетико попари Валенсия - 4:1

Атлетико попари Валенсия - 4:1

Два червени картона решиха мача в Мадрид

Атлетико (Мадрид) постигна звучна победа с 4:1 над Валенсия в късния неделен мач от 24-ия кръг на испанското футболно първенство. Столичани демонстрираха характер, след като успяха по безапелационен начин да обърнат своя съперник от 0:1. Гостите поведоха в резултата, но червен картон и дузпа в полза на Атлетико при изравнителния гол се оказаха решаващи за крайния изход. Валенсия завърши срещата с 9 души.

Давид Силва даде преднина на гостите в 19-ата минута, но Марчена игра с ръка в наказателното поле десет минути по-късно, което доведе до червен картон за него и изравнителен гол от дузпа на Форлан. До 78-ата минута „прилепите” в лицето на своя вратар Сезар удържаха набезите на столичани. Тогава Агуеро вече не остави шансове на стража, а по-късно след втория червен картон, за Атлетико бе най-лесно да се вкарва, от което се възползваха Форлан и резервата Хурадо.

Първата възможност за гол се откри пред домакините. В 3-ата минута Шимао изпълни пряк-свободен удар, но отбраната на Валенсия се справи с опасността. Гостите отвърнаха с изстрел с глава на Марчена при центриране от ъглов удар, но топката отиде в аут. Следващата ситуация за откриване на резултата дойде в 12-ата минута, когато Сезар спаси удар на Форлан. „Прилепите” съумяха да открият резултата в 19-ата минута. Давид Силва завърши по перфектен начин самостоятелна акция и накара „Висенте Калдерон” да затихне. Попадението обаче изобщо не смути „дюшекчийте”, които набързо успяха да го върнат. Това стана при втория опит, след като най-напред Хосе Антонио Рейес изстреля кълбото в страничната греда. В 29-ата минута Марчена игра непозволено с ръка в наказателното поле на Валенсия и главният рефер Перес Бурул посочи бялата точка, отстранявайки с червен картон дългогодишния играч на „прилепите”. Щатният изпълнител на столичани Диего Форлан застана зад топката и не сбърка – 1:1. До почивката Рейес и Агуеро можеха да осъществят пълен обрат, но стреляха неточно.

Втората част започна вихрено за Атлетико, които играеха с човек повече. Три минути след подновяването на играта Хосе Антонио Рейес изпробва рефлекса на Сезар, но стражът се справи. По-късно последният улови изстрел от пряк-свободен удар на Шимао, а след това се справи и с опит на Агуеро. В тези начални минути на втората част гостите предимно се бранеха, като в предни позиции разчитаха единствено на центрирания. Двубоят продължи с добра възможност за Рейес, който получи топката от Шимао, но Сезар за сетен път се намеси решително. Валенсия успя да създаде първата си голова опасност в 64-ата минута чрез Давид Вия, който обаче стреля неточно. След нова поредица опити за състава на домакините, логичното се случи в 78-ата минута. Шимао изпълни свободен удар и Агуеро с глава прати топката за втори път в мрежата на валесианци. Двубоят сякаш окончателно приключи в 83-ата минута, когато Мигел фаулира грубо Валера и арбитърът извади червения цвят за втори път, оставяйки Валенсия с 9 души. Атлетико веднага се възползва от предимството си и Форлан отбеляза за 3:1 в 86-ата минута при индивидуален пробив, а в добавеното време уругваецът предостави честта на резервата Мануел Журадо за крайното 4:1.

Така Атлетико се изкачи с цели три места и вече е на 11-ата позиция с актив от 30 точки. Мадридският тим диша спокойно, тъй като има аванс от 10 точки пред 18-ия Валядолид. Валенсия остана на третото място, даващо право на директно класиране в Шампионската лига, пропускайки шанса си да се отдалечи още от преследвача Севиля, който завърши 0:0 с Атлетик (Билбао). „Прилепите” са с 46 точки, само с 3 повече от „андалусийците”.

АТЛЕТИКО (МАДРИД) – ВАЛЕНСИЯ 4:1
0:1 Силва (19’)
1:1 Форлан (29’ д.)
2:1 Агуеро (78’)
3:1 Форлан (86’)
4:1 Журадо (90’)

Атлетико: Де Геа, Валера, Перия, Уйфалуши, Лопес, Шимао (Салвио 89’), Тиаго, Асунсао (Гарсия 87’), Рейес, Агуеро (Журадо 81’), Форлан.

Валенсия: Санчес, Мигел, Марчена, Деалберт, Алексис, Банега, Фернандес, Хоакин (Ернандес 58’), Силва, Мата (Мадуро 34’), Вия (Домингес 71’).

Жълти картони: Асунсао, Шимао, Салвио (Атлетико), Алексис, Банега, Фернандес (Валенсия)
Червени картони: Марчена, Мигел (Валенсия)