2. - Испания
  3. Трудна победа за Барселона пред очите на Марадона

Трудна победа за Барселона пред очите на Марадона

В мач от 17-ия кръг на испанската BBVA лига отборът на Барселона постигна трудна, но ценна победа над тима на Майорка с 3:1. Срещата ще бъде запомнена с посещението на наставника на аржентинския национален отбор и легенда на каталунците Диего Армандо Марадона, който бе в каталунската столица, за да преговаря с ръководството на „блаугранас” звездата на тима Лионел Меси да играе в приятелскта среща между Аржентина и Франция на 11 февруари.

Срещата между Барселона и Майорка започна равностойно, като видимо играчите на Пеп Гуардиола не бяха кондиционно настроени за срещата. В 15-ата минута нападателят на Майорка Адурис преодоля Виктор Санчес и излезна очи в очи с Виктор Валдес. Стрелецът запази хладнокръвие и ефектно прехвърли стража за 0:1. Това бе истински шок за „синьо-червените”, които не очакваха подобно развитие. Веднага след гола обаче играчите предвождани от Гуардиола показаха голямо старание и упражниха сериозен натиск върху отбраната на момчетата от балеарските острови. В 30-ата минута след центриране от корнер на Шави Ернандес, топката бе отклонена от Пуйол, след което попадна в крата на Анри. Франският ас се завъртя по изключително ефектен начин като простреля вратаря Лукс, за да оплете топката в мрежата и да възстанови равенството 1:1. До края на полувремето момчетата от Каталуния можеха да поведат, но удар на Гудийонсен се удари в гредата, а Ето’о не успя да уцели врата от удобна ситуация.

Втората част започна изключително с териториален превес на играчите на Барса. Те владееха притежанието на топката с чудовищните 71 процента, като натикаха играчите на Майорка в тяхното наказателно поле. Играчите на Маноло Хименес обаче бяха много добре групирани и не даваха шанс да бъде пробит техния бетон. Неизбежното обаче се случи в 75-ата минута. Завърналият се от двумесечно отсъствие Андрес Иниеста бе изведен от Ейдур Гудийонсен, като на празна врата покачи на 2:1. Попадението бе много спорно, тъй като на повторенията останаха съмнения за засада на исландеца. Барселона продължи да налага своя натиск и в 90-ата минута след брилянтен дрибъл на Туре Яя, африканският халф отбеля ефектно трето попадение, с което сложи край на интригата. В края на мача защитникът на Майорка Хосеми получи втори жълт и съответно червен картон, за нарушение срещу Иниеста, като по-този начин не позволи на своите съотборници да отговорят на каталуския тим.

След тази си победа Барселона продължава да е убедителен лидер в класирането с 44 точки, с цели 13 пред втория Севиля, който обаче е с мач по-малко. Майорка е на 17 място, на точка над чертата, като играчите от балеарските острови трябва да се потрудят, за да останат в Примера.

Стартови състави:

Барселона: Валдес, Пуйол (к), Санчес, Абидал, Маркес, Шави, Гудийонсен, Яя Туре, Хлеб, Анри, Ето’о

Майорка: Лукс, Хосеми, Нунес, Ремис, Коралес, Сурес, Март, Варела, Аранго, Скалони, Адурис