2. - Италия
  3. Божинов порази Фиорентина за втори път през сезона

Божинов порази Фиорентина за втори път през сезона

Българинът донесе точката за Парма при 1:1 на „Енио Тардини”

Валери Божинов вкара за втори път на бившия си отбор Фиорентина, чийто цветове защитаваше от 2005 до 2007 г. След като се разписа и есента, когато Парма спечели с 3:2, днес българският национал донесе точката за своя отбор при домакинството на „виолетовите”. С попадението си в 67-ата минута Божинов изравни за крайното 1:1 и направи поредния си силен двубой за „дуковете”, откакто премина под наем от Манчестър Сити.

Двубоят се проведе на „Енио Тардини” и бе от 32-ия кръг на италианското Калчо, който бе изтеглен за днес. На Апенините католиците имат голяма почит към Великден и решиха да не играят в неделния ден.

Фиорентина започна по-силно и заслужено стигна до попадение в 22-ата минута, когато Лоренцо Де Силвестри се възползва от подаване на активния Стеван Йоветич и изведе „виолетовите” напред в резултата.

Срещата продължи с по-добра игра за Фиорентина. Кристиано Дзанети и Марио Сантана имаха добри възможности пред себе си, но резултатът остана непроменен.

Чак в 29-ата минута Парма успя да отправи първи точен удар, след като Валери Божинов стреля, но Фрей спаси.

До 60-ата минута двата отбора пропуснаха по едно положение – ударите на Де Силвестри и Ландзафаме не намериха целта. После Биабиани можеше да изравни, но изстрелът му бе спасен.

Така се стигна до 67-ата минута, когато Валери Божинов се разписа във вратата на бившия си отбор, отбелязвайки 8-ия си гол през кампанията. Любопитен факт е, че българинът успя да отбележи на „виолетовите” и в първия мач между двата отбора – на 21 ноември, когато „дуковете” биха с 3:2 насред „Артемио Франки”.

Натискът на Парма продължи след попадението на българина. Резервата Ернан Креспо отправи неточен удар в 71-ата минута. Десет минути по-късно Фиорентина пропусна изгодно положение, когато националът Алберто Джилардино не успя да порази вратата на Миранте. Варгас го последва в 87-ата минута и двата тима приключиха при 1:1.

Така надеждите на Фиорентина да играе в европейските турнири догодина намаляха. Тимът на Прандели, който през следващия сезон може да не води „виолетовите”, се смъкна на 9-ата позиция с 45 точки, с 4 по-малко от зона „Лига Европа” и 6-ия Наполи. Парма, който вече няма загуба в последните си 7 мача, пък дръпна до 10-ото място с 43 точки шест кръга преди края на сезона.