3. Италия би Белгия в типичен стил (ВИДЕО+СНИМКИ)

Италия би Белгия в типичен стил (ВИДЕО+СНИМКИ)

„Адзурите” показаха ефективност пред гола и спечелиха заслужено с 2:0

Италия постигна изключително ценна победа в първия си мач от Евро 2016.

„Адзурите” победиха Белгия с 2:0 в среща от група Е и по този начин оглавиха временното класиране, след като по-рано през деня Швеция и Ирландия поделиха точките при 1:1.

Антонио Конте заложи на схема с трима централни бранители и това даде резултат, защото те напълно неутрализираха белгийското нападение, съставено от Ромело Лукаку, Кевин де Бройне и Еден Азар.

Момчетата на Марк Вилмотс започнаха по-добре срещата, играна на новия стадион в Лион, но Италия демонстрира типичната си прагматичност и ефективност пред гола, за да стигне до успеха.

В десетата минута Раджа Наинголан отправи отличен удар от 20-ина метра, след като Маруан Фелайни му свали с глава топката, а той от движение я изстреля към вратата на Джиджи Буфон. Последният обаче показа класа и изби в корнер.

В 22-ата минута отново Наинголан опита с шут от далечна дистанция, но не сполучи. Тимът на Белгия се бе настанил почти изцяло в половината на Италия, докато „адзурите” изчакваха своя шанс на контратака.

В 32-ата минута търпението им бе възнаградено и те поведоха. Тогава Леонардо Бонучи изведе с дълъг пас от своята половина Емануеле Джакерини сам срещу вратаря. Тоби Алдервейрелд увисна, а 31-годишният халф овладя отлично и с второто си докосване прати топката с прецизен изстрел в далечния ъгъл за 1:0.

При последвалите празненства след попадението носът на селекционера Антонио Конте бе разкървъвен, но това ни най-малко не промени поведението му.

Малко след това Антонио Кандрева опита хубав удар, но Тибо Куртоа бе на висота и спаси. Италия изпълни късо последвалия корнер и след карамбол в пеналта топката попадна у непокрития Грациано Пеле, чийто изстрел с глава премина встрани.

Белгия отговори с шут на Аксел Витцел от средна дистанция, но не съумя да изравни до почивката. След нея срещата започна вихрено и „червените дяволи” стигнаха до най-чистото си положение.

В 53-ата минута те проведоха една показна контраатака, при която Еден Азар подаде на Де Бройне, а той изведе Ромело Лукаку сам срещу Буфон. Нападателят прехвърли излезлия да го пресрещне страж, но и самата врата.

Отговорът на Италия не закъсня. Малко по-късно Кандрева центрира към Пеле, който надскочи Алдервейрелд и с глава насочи към долния ъгъл, ала Куртоа спаси майсторски с една ръка.

Впоследствие разочаровалия с представянето си Лукаку бе заменен от Дивок Ориги и не след дълго резервата получи шанс да се превърне в герой.

Той бе намерен в пеналта с отлично центриране, ала от границата на вратарското поле прати топката с глава над гредата.

Това се случи в 81-ата минута, а само три по-късно друга резерва - Чиро Имобиле, завърши с плътен удар италианска контраатака, но Куртоа отново показа класата си.

В последната минута от редовното време пак Ориги имаше добра възможност, ала не можа да намери добре топката с глава, докато Фелайни не можа да се ориентира добре при последвалото разбъркване.

Джиджи Буфон не бе никак щастлив, както и Антонио Конте, но и двамата ликуваха малко по-късно.

В добавеното време Грациано Пеле оформи крайното 2:0, разписвайки се след контраатака и пас на Кандрева.

Следващата среща на Италия е срещу Швеция в петък, а в събота Белгия ще играе срещу Ирландия.