2. Коментар
  3. Барса – Юнайтед: Най-честият финал в Европа

Барса – Юнайтед: Най-честият финал в Европа

Сблъсъкът оглави класацията на най-повтаряните сблъсъци за евротрофеи

Барселона и Манчестър Юнайтед ще излъчат новия европейски шампион на "Уембли" на 28 май. Тези два клуба ще кръстосат шпаги в директен спор за континентален трофей общо за трети път (и втори в последните 3 години).

Това превръща сблъсъка между каталунците и англичаните 8 най-често повтаряния европейски финал в историята.

За първи път двата клуба спориха лице в лице за купа през 1991 г. Тогава финалът в Ротердам за КНК бе спечелен от Юнайтед.

Преди 2 сезона Барса взе 3-ата си КЕШ в Рим с успех над червените дяволи. Барса - Юнайтед излезе с едни гърди пред останалите 7 "класики": Реал Мадрид -Реймс, Милан - Бенфика, Милан - Аякс, Аякс - Ювентус, Милан - Ливърпул, Ювентус -Борусия Дортмунд и Барселона - Сампдория. Повечето от тях са от турнира на шампионите.

Стадион "Уембли" ще посрещне 8-ия си европейски финал в края на месеца и първи, откакто бе съборен и построен отново. Досега футболният символ на Лондон бе приютявал 5 пъти най-важния мач в клубния футбол. Интересното е, че на него Манчестър Юнайтед и Барселона спечелиха първите си купи на шампионите.

Ако Барселона спечели трофея, Испания ще оглави класирането по трофеи в КЕШ/Шампионската лига с 13. В момента лидер е Италия, която изскочи на върха миналия май след успеха на Интер над Байерн.

Нерадзурите донесоха 12-а титла за страната си, колкото имат и испанците, но клубовете от Апенините могат да се похвалят с повече финали (26). Тимът на Гуардиола обаче може да върне короната на Пиренеите. При успех Барса ще събере 4 трофея, а Реал Мадрид има 9.

Ако Юнайтед обаче спечели, Англия ще изравни Италия и Испания по континентални отличия. Червените дяволи ще имат 4, Ливърпул - 5, Нотингам - 2 и Астън Вила - 1.