1. Novsport
  2. Коментар
  3. Битката за Белград започва

Битката за Белград започва

Днес стартира 20-то издание на Световната лига по волейбол. Надпредвара, която ние, българите отново ще следим със затаен дъх и ще стискаме палци за нашите момчета, които ще защитават чест и слава на три континента. България е в група с Русия, Куба и Япония, компания, която няма да е особено приятна за момчетата на Силвано Пранди, но пък е шанс те да покажат пълните си възможности и отново да накарат публиката в Двореца на културата и спорта във Варна да скандира имената им часове след поредната победа.

Битката за Белград започва

Днес стартира 20-то издание на Световната лига по волейбол. Надпредвара, която ние, българите отново ще следим със затаен дъх и ще стискаме палци за нашите момчета, които ще защитават чест и слава на три континента. България е в група с Русия, Куба и Япония, компания, която няма да е особено приятна за момчетата на Силвано Пранди, но пък е шанс те да покажат пълните си възможности и отново да накарат публиката в Двореца на културата и спорта във Варна да скандира имената им часове след поредната победа.

Народът е казал: „Пилците се броят наесен”, ние обаче ще ги броим в края на юли, когато е финалният турнир в Белград и ще ги преброим – четири. Дали нашето „пиле” ще стигне столицата на западната ни съседка ще видим съвсем скоро, а ето и с кои отбори трябва да се съобразяват нашите:


ГРУПА С

БЪЛГАРИЯ

2009 година е 88-та година на организиран волейбол в България. След като стартът е даден през 1922 година, волейболът в българия бележи невероятен прогрес за изключително кратко време и става един от най-популярните спортове в страната.

Първият национален шампионат на България е организиран през 1942 година, а сега в България има повече от 100 регистрирани клуба и над 5 500 състезатели във всички възрастови групи.

Първото Световно първенство, на което страната ни взема участие е през 1949 година, а през 1952 година печели и първият медал – бронз от Световното първенство в Москва. Успехът от Москва е повторен през 1986 година в Париж и през 2006 година в Токио. Най-доброто ни представяне е на шампионата на планетата в София през 1970 година когато оставаме със сребърните медали в подножието на световния връх.



От първенствата на Стария континент националната ни мъжка формация има второ място от Париж през 1951 година и бронзови медали от първенствата през 1955 година в Букурещ, 1981 година във Варна и 1983 година в Берлин.

Първото си участие на Олимпийски игри записваме през 1964 година в Токио когато сме пети в крайното класиране, на следващата Олимпиада в Мексико сме шести, а през 1972 година в Берлин оставаме на крачка от бронза – на четвърто място. Най-голямото постижение от най-престижния спортен форум нашите волейболисти постигат през 1980 година в Москва – сребърен медал, в Сеул и в Атланта сме съответно шести и седми. На последната Олимпиада през миналото лято в Пекин завършихме на пета позиция, въпреки че отборът ни често бе определян за най-добрия в света.

В Световната лига играем за първи път през 1994 година и подобно на златното ни футболно поколение от САЩ`94 също заемаме четвърто място.

България разполага с невероятни волейболисти като Пламен Константинов, Христо Цветанов, Данаил Милушев, Андрей Жеков, Боян Йорданов и безспорно, черешката на тортата – Матей Казийски. Показателно в случая е, че Константинов и Казийски бяха лидерите на клубните си отбори в тазгодишното издание на Шампионската лига в Европа. Сега надеждите са още по-големи, след като начело на тима застана един от най-добрите треньори в света – италианецът Силвано Пранди.


КУБА

Куба атакува Световната лига за 19-ти път с изцяло обновен отбор, който ще се опита да повтори това, което правеха предшествениците му в предишните издания на турнира.

Куба е в група с България, Русия и Япония, което значи, че младият отбор от Острова на свободата ще има за съперници два от най-добре представилите се отбори на последното Световно първенство и считаният за скромен тим на Япония, който обаче в никакъв случай не е лек съперник.

В Куба винаги са имали високи цели за Световната лига, но сега традиционно силната във волейбола страна ще използва турнира за обиграване на състава и за среща на младите кубинци с елита на световния волейбол.


ЯПОНИЯ

2008 година ще бъде една от запонящите се за японския волейбол. Сбед дългогодишни опити за класиране на Олимпийски игри, самураите най-накрая постигнаха мечтата си.

Татсуя Уета, старши треньорът на японците изгради отбор, който е на много различно ниво от това, на което сме свикнали да гледаме японците поне във волейбола. В резултат на работата на Уета, Япония значително подобри играта си и вече стъпва по-уверено на международната сцена.



Япония се надява на едно добро представяне в тазгодишното издание на Световната лига, което да е първа стъпка към Олимпийските игри в Лондон през 2012 година.


РУСИЯ

След бронзовите медали от Пекин 2008, Русия стартира в Световната лига с мисълта за победа.

Бронзът от Олимпийските игри дойде след една сребърна 2007 година за съперника ни в група С. Тогава Русия завърши втора на Световното първенство, втора в Световната лига и втора на Европейско първенство.

Водени от Павел Абрамов, Семен Полтавски и Алексей Вербов, руснаците имат всички шансове за успех под ръководството на Даниеле Баньоли.

Някогашен СССР се присъединява към FIVB през 1948 година. Момчетата от соцблока бързо печелят титла след титла. Така идват трите олимпийски титли (1964, 1968 и 1980), шестте световни (1949, 1952, 1960, 1962, 1978, 1982), четирите златни медала от Световната купа (1965, 1977, 1981, 1991) и 12-те титли на Европа.



През 1993 година отборът вече се състезаваше под флага на Русия. Тогава завърши Световната лига на трето място, както направи и през 1996 и 1997 година, през 1998 г. пък остана на втора позиция.

В олимипйската 2000-на година руснаците станаха втори на Олимпийските игри в Сидни и втори във финалите на Световната лига.

Европейското първенство от 2001 година донесе бронзов медал, какъвто руснаците взеха и от Световната лига същата година.

Следващата, 2002 бе победна за Сборная в Световната лига и сребърна на Световното първенство. 2003 година съперниците ни завършиха на 7 място в лигата, а следващите две не участваха, за да се завърнат с трета позиция през 2006 година. В последните две издания руснаците са неизменно в тройката – втори през 2007 и трети през 2008 година.


ГРУПА А

Италия

Първият успех на италианския национален отбор е бронзовият медал от Европейското първенство през 1948 година.

Едва в началото на 70-те години обаче, след успеха на Световните университетски игри в Торино, тимът започва да се утвърждава като водеща волейболна сила. Отборът неизменно участва на всички Oлимпийски игри от 1976 година насам. През 1978 г. Италия печели сребърен медал от Световното първенство, на което е и домакин.

На Олимпиадата през 1984 г. в Лос Анджелис "адзурите" печелят бронзовите медали. През 1990 г. е спечелена титлата на Световното първенство в Бразилия след победа над Куба на финала. Същата година идва и първият триумф в Световната лига.

Още на следващата година повтарят успеха си в лигата и завършват на второ място на Европейското първенство в Берлин, след тима на Русия. Следва разочароващо представяне на Олимпийските игри в Барселона, но и трета поредна титла в Световната лига.

През 1993 г. Италия отново става Европейски шампион, а на следващата година става и Световен шампиони и печели Световната лига за четвърти път. През 1995 г., Световната лига отново е спечелена по впечатляващ начин с победа над Бразилия пред 25 000 екзалтирани фенове в Рио де Жанейро. Есента е завоювана и третата титла за отбора от Европейски първенства, а през декември и Световната купа. През 1996 г. олимпийската титла е изпусната в последния мач и Италия губи от Холандия в Атланта след тайбрек.

През 1997 г. "адзурите" триумфират в Световната лига, а на следващата година стават световни шампиони за трети път.

През 1999 г. Италия печели Световната лига за седми път, а Европейското първенство за четвърти път. На следващата година титлата в Световната лига е защитена и е спечелен бронзов медал от Олимпиадата в Сидни. Европейското първенство през 2003 г. е спечелено, а на Олимпиадата на следващата година Италия завършват втори. 2005-та е ознаменувана и с поредната европейска купа в богатата колекция от трофеи на "адзурите". Това е и последното отличие спечелено от италианския отбор засега.


Холандия

Националната федерация по волейбол на Холандия е основана през 1947 г., същата година, когато е основаването и на FIVB. Волейболът скоро скоро става неразделна част от учебните програми. Две години по-късно, през 1949 година националният отбор участва и на първото Световно първенство в Чехословакия, където завършва десети.

Холандия обаче трябваше да чака до началото на 90-те години на миналия век за своя международни пробив, когато легендарният треньор Ари Селингер пое националния отбор.

Холандският направи най-добрия си резултат на Световното първенство в Гърция (1994), където спечели сребърен медал. Две години по-късно отборът триумфира и със златото на Олимпиадата в Атланта. Същата година холандците бяха короновани за царе на Световната лига в Ротердам, а през 1997 г., Холандия спечели Европейското първенство.

След като позагуби позиции през последните години, сега Холандия отново ще се опита да поеме пътя към върха, под ръководството на легендата Петер Бланже.

След отсъствие от шест години отборът се завръща в Световната лига и гледа към финалите в Белград.


САЩ

През последните десет години националният отбор по волейбол на САЩ е на път да повтори успехите си от 80-те и 90-те години на миналия век.

През 1984 и 1988 г., американците стават олимпийски шампиони а през 1992 г. са трети. През 1985 г. отборът на САЩ е победител в Световната купа, а година по-късно печели и Световното първенство.

През 2006 г. отборът сменя тренировъчната си база, като се мести от Olympic Training Center, Колорадо Спрингс, в American Sports Center, намираща се в Анахайм. Въпреки промяната, годината не е успешна за отбора, който завършва на 10-то място както в Световната лига, така и на Световното първенство.

През 2007 г. обаче, късметът на "янките" се обръща и те достигат до третото място в Световната лига и четвъртата позиция в битката за Световната купа. Класирайки се след Бразилия, България и Русия, американците не успяват да спечелят квота за Олимпиадата в Пекин.

За късмет на отбора воден от Хю МакКътчиън, това не е последният им шанс за Китай. Няколко седмици след загубата от Русия в Япония, американците си осигуряват участие на Олимпиадата, като печелят квалификационния турнир в Пуерто Рико. Там те записват 5 победи от 5 срещи, без да загубят нито гейм.

Един от най-големите успехи в своята нова история американците постигат след като печелят Световната лига в Бразилия през 2008 година. Успехът е още по-сладък след като детронираха предишния шампион Бразилия в собствената му зала. На полуфинала американците победиха с 3:0 кариоките, а на финала спечелиха срещу Сърбия. Малко по-късно през същата година янките показаха, че са най-добре подготвения отбор и си тръгнаха поледители и от азианската експедиция, наречена Олимпийски игри Пекин 2008.


Китай

В Световната лига Китай има 10 участия, като най-доброто класиране до момента за азиатците е шестото място през 1996 година.

Националният отбор по волейбол на Китай има 2 участия на Олимпийски игри - през 1984 и 2008 година. Най-добро представяне отборът има на местна почва. Китай е общо 3 пъти шампион по волейбол на Азия.

Някои от основните лица в отбора са променени тази година, въпреки че повечето от променита са в треньорския щаб, а ядрото на отбора си остава това, с което китайците излязоха в домашната си Олипмиада.

Старши треньорът Джианан Дзю с помощници Кси Гоучен и Ли Шипинг за изцяло нов екип, но ще се борят за едно добро представяне в тазгодишното издание на лигата.


ГРУПА В

Сърбия

Сърбия е домакинът на тазгодишния финален турнир от Световната лига. Спор няма, че западните ни съседи ще се опитат да прибавят още едно златно отличие към голямата си колекция от международни състезания.

Силната, бърза и „страстна” игра на сърбите е визитна картичка на този отбор, който сега е воден от Игор Колакович.

Най-големият успех на Сърбия и Черна гора идва на Олимпиадата в Сидни през 2000 г., когато отборът става олимпийски шампион.

Белград помни и незабравимия финал на Световната лига през 2005 година, когато сърбите отново бяха домакини. Тогава плавите загубиха от Бразилия пред повече от 18 000 зрители, а Иван Милкович е обявен за MVP на турнира, като стана първият играч обявен за най-полезен в Лигата четири пъти (2001, 2002, 2003 и 2005 г.)

През 2007 година сърбите станаха вицешампиони на Европейското първенство в Русия.

2008 година бе годината на големия сблъсък между Сърбия и САЩ. И в двата важни момента обаче триумфираха янките – първо на финала на Световната лига, след това и на Оьлимпиадата в Пекин, която приключи рано-рано за амбициозния тим на Сърбия.


Франция

Френският национален отбор по волейбол отбеляза голямото си завръщане в елита на лигата през 2006 година когато завърши на второ място във финалния турнир, проведен в Москва. Тогава възпитаниците на Филип Блейн останаха след Бразилия, губейки в петсетов трилър на финала.

През 2002 година „петлите” пък се прибраха от Световното първенство в Буенос Айрес с бронзовите медали. Миналата година не бе сред най-успешните за френския отбор и сега четата на Блейн ще направи всимко възможно, за да изтрие спомена от десетото място в лигата през 2008 година.


Аржентина

Националният отбор на Аржентина е съставен от амбициозни младежи и опитни състезатели, които вече могат да бъдат наречени ветерани. Вечномладите Алехандро Спаич и Пабло Меана обличат отново синьо-бялата фланелка рабо до рамо с новите звезди на „гаучосите” Родриго Кирог и Гилермо Гарсия. Резултатът е сплотен и добре балансиран отбор, който е способен да окаже сериозна съпротива на всеки от отборите в челото на ранглистата на FIVB.

Специален бонус за играчи и фенове е завръщането в историческата зала в Буенос Айрес, където отборът игра за последно квалификациите за Световно първенство срещу Бразилия през 2006 година, когато залата щеше да се спука по шевовете и в двете срещи.

Волейболът в Аржентина започва историята си през 1912 година, а местната федерация е създадена през 1932 година и е обединена с федерацията по баскетбол.Популярността на спорта нараства много през годините и така в момента в южноамериканската държава има около 30 000 регистрирани играчи и още хиляди любиотели, които играят в училищата в цялата страна.

Националният отбор прави официален дебют на първенството на Южна Америка, проведено в Рио де Жанейро, Бразилия през 1951 година, когато завършва четвърти. Първото Световно първенство за Аржентина е през 1960 година, отново в Рио де Жанейро, където се класира 15-та. От тогава, Аржентина участва в осем световни първенства, а най-доброто класиране е бронзовият медал в Буенос Айрес през 1982 година. Аржентина завърши на 13-та позиция на последното Световно първенство, който се проведе в Япония през ноември 2006 година. Отборът има и един бронз от Олимпиадата през 1988 година, която се проведе в Сеул.

За първи път в Световната лига Аржентина участва през 1996 година и домакин на събитието през 1999 година.

От „домашните” си състезания – Панамериканските игри, Аржентина има един златен и три бронзови медала.

Доказателство за напредъка на волейбола в Аржентина са треньорите, които работят с голям успех на международно ниво. Тук можем да отбележим имената на Даниел Кастелани, Раул Лозано, Марсело Мендес, Хулио Веласко и Джон Уриарте.


Корея

Резултатите от корейски мъжки национален отбор по волейбол за последните четири години бяха под очакаванията,въпреки че отборът спечели златото на Азиатските игри в Доха през 2006 година. Корея се завръща в Световната лига през 2006 година след осем години отсъствие и макар че не показа впечатляващи резултати, селекцията на азиатската държава натрупа ценен опит. Тимът не се класира за последната Олимпиада, но квалификационния турнир помогна за израстването на много от играчите.

Играчите на Ким Хо Чул не са толкова популярни сред волейболната публика в света, но отборът има амбиция за добро представяне през тази година.


ГРУПА D

Бразилия

След като спечели на Световната лига шест пъти, Бразилия не успя да завоюва титлата в изданието миналата година, когато бе домакин на финалния турнир. Сега „кариоките” ще се опитат да спечелят седма титла от най-комерсиалния турнир във волейбола още повече, че възпитаниците на Бернардо Резенде знаят как да триумфират в Белград, където ще се проведе финалният турнир в тазгодишното издание на лигата. Най-добрият национален отбор през последните няколко години спечели в Сърбия през 2005 година.



Настоящият бразилски отбор е съставен от доста нови лица, след като мнозина от опитните и познати магьосници на волейболната игра се оттеглиха след спечелването на сребърните медали от Олимпиадата в Пекин. Този турнир е първата възможност за новата формация да покаже силата на бразилския волейбол, който дълго време доминира на световната сцена, още повече, че момчетата в златист спортен екип имат за треньор най-успешният наставник в Лигата. Бернардо Резенде или за кратко Бернардиньо има зад гърба си четири спечелени титли от Световната лига, а от 114 мача е загубил едва 10.


Финландия

Финландия отбеляза сериозен успех във волейбола едва през новото хилядолетие – тимът от северната европейска държава завърши на четвърто място на Европейското първенство в Москва през 2007 година. Финландците имат шест участия на Световно първенство, като за последно това става през далечната 1982 година, когато тимът завършва на 17-то място.

Начело на Финландия е италианския специалист Мауро Баруто, който пое тима през 2005 година. Състезателите, които Баруто свика под знамената са играчи в отбори от различни първенства в Европа. От тях може да се отбележи волейболиста на Монтикяри Мико Еско, Томас Самелвуо и Константин Шумов от Вибо Валентия, както и Мати Хиетанен от Пинето. Трима от отбора играят в Полша, има състезатели от френското, гръцкото и турското първенство.

Най-доброто представяне в Световната лига Финландия прави през 2007 година, когато се нарежда седма в класирането. През 2005 година пък печели сребро от Европейската лига.


Венецуела

Тимът на Венецуела е в първата двайсетица на световната ранглиста от 2000 година насам. Настоящият отбор е съставен от играчи, които бяха гръбнакът на отбора, спечелил бронзовите медали от последното Световно първенство за младежи. Възпитаниците на Хосе Гутиерес имат опит и като състезатели в елитни клубни първенства, включително в Италия, Франция и Аржентина.

През 2008 година Венецуела направи забележителен пробив спечелвайки квалификационния турнир в Южна Америка, което даде първите в историята квоти за Олимпийски игри на панамериканската държава, където пък завърши девети в крайното класиране.

Венецуела е сред най-прогресиращите отбори през последните години и се надява да продължи своя напредък и в Световната лига, където има за съперници Бразилия, Полша и Финландия.


Полша

Полша се гордее със силна волейболна традиция. Мъжкият националния отбор играе важна роля сред елитните отбори още слез първото си появяване на Световно първенство през 1949 година.

През 70-те години на 20-ти век полският отбор бе сред доминаторите на световната волейболна сцена. Полша триумфира в на Световното първенство в Мексико през 1974 г., както и Олимпийските игри в Монреал две години по-късно.

Полша бе твърдо втора на пет последователни Европейски първенства между 1975 и 1983 година.

Дражина полска се присъедини към Световната лига през 1998 г. и завърши 10-та в първия си турнир. През 2001 година Полша бе домакин на финалите на Световната лига за първи път и завърши на седма позиция. Година по-късно черната котка за българите се придвижи две места по-нагоре – на пета позиция.

Полша преживя и един много неприятен момент през 2005 година, когято почина една от надеждите на волейбола в страната - Аркадиуш Голас, който бе само на 24 години. Все пак, година по-късно поляците завоюваха сребърен медал от Сетовното първенство. През 2007 година финалния турнир от Световната лига отново се проведе в Полша, а домакин бе Катовице. Четвъртото място тогава бе последвано от разочароващата 11-та позиция на Европейското първенство през 2007 година.

Миналата година Полша завърши лигата на пето място, а сега отново се стреми към добро класиране под ръководството на Даниел Кастелани, заменил на поста легендата Раул Лозано.

Архитектът на Славия

Иван Минчев на два пъти се разминава с Левски

Грешни съвети от неюриста Георги Градев доведоха до края на Антъни Иванов?

Ако бе следвал правилата, плувецът можеше да участва дори в Париж

Владимир Иванов: Кой сега е виновен на Левски?

Всяка година по това време на стадион „Георги Аспарухов“ започват да търсят причините за задаващия се нулев сезон, пише известният журналист

Жаклин Михайлов: Така изглежда посредствеността

Коментар за Левски на известния журналист

Годината на Григор Димитров

Българинът изпраща позитивна 2024-а

Стоичков хвали Лудогорец

Христо Стоичков, похвали Лудогорец и най-вече работата в школата на клуба

Какъв беше план Б на Левски срещу Берое?

Генчев сам призна, че "сините" не са очаквали подобен развой на мача

На кого пречи Илиан Илиев

Някой се опитва да лансира смяна на треньора след първата загуба на България в 10 мача

Кой иска да посегне на "златната кокошка" за родния футбол Лудогорец

Лудогорец осигурява милиони на всички клубове от efbet Лига всяка година