1. Novsport
  2. Коментар
  3. Челси изнася трансферни лекции на Ливърпул

Челси изнася трансферни лекции на Ливърпул

В събота един срещу друг се срещат два гранда, които се движат в различни посоки на пазара

Челси изнася трансферни лекции на Ливърпул
Те се срещат в събота, но са на двата противоположни полю­са. Просто такива са дните за Ливърпул и Челси. Един ден исто­рическият гигант ели­минира новобогаташите и феновете му скан­дират към тези на Чел­си: „Вие нямате история". В друг ден пък тимът на Рафа Бенитес фини­шира на цели 37 точки зад този на Жозе Моуриньо.

Парите бяха дълго време голямата разде­лителна линия между двата клуба. Така е и сега и още веднъж Ли­върпул и Челси са анти­тези помежду си, но по различен начин.

И двата тима хвърли­ха много пари през лятото. „Червените" пръснаха цели 117 млн. паунда за 9 играчи, но все още нямат ус­пех. На „Стамфорд Бри­дж" пък Диего Коста и Сеск Фабрегас водят неофициална битка за приза „трансфер на се­зона", макар че Диафра Сако, Грациано Пеле, Гилфи Сигурдсон и Алексис Санчес също имат своите аргументи.

Фокусът върху хвър­лените пари замъглява до голяма степен по-вълнуващата част от уравнението. Челси обърнаха на 180 про­цента своята репута­ция. От клуб, чиято щедрост носеше полза на всички, „сините" се превърнаха в най-схватливите продавачи. Те са футболна фабри­ка с печеливш бизнес модел. Той включва и масова продажба на млади играчи, чието влияние върху първия тим е минимално. Пон­якога има и продажба на далеч по-познати фигури. През календар­ната 2014 година Челси прибра повече от 130 милиона паунда от про­дажбите на Давид Луис, Хуан Мата, Ромелу Лукаку и Кевин Де Брюйне - четирима иг­рачи, които със сигур­ност не фигурираха в плановете на Моуриньо за първия тим на Чел­си.

При Ливърпул неща­та се развиха по разли­чен начин. Там новите трансфери бяха финан­сирани с парите от неизбежната продажба на Луис Суарес. И сега „червените" трябва да завиждат на врага си за начина, по който разкарва ненужните си играчи. Истината е, че до продажбата на Суа­рес Ливърпул не ус­пяваше да взема се­риозни пари за играчи­те, с които се разделя. Изключението е благо­дарение точно на съ­ботния съперник, който плати 50 милиона паун­да за Фернандо Торес преди време, но пък 35 милиона от тази сума бяха веднага препрате­ни към Нюкасъл заради трансфера на Анди Керъл. Така че чистата пе­чалба на „червените" не бе кой знае колко голяма. Шаби Алонсо също бе продаден на добра цена, но е очевидно, че като цяло трансферите навън не са кой знае колко сил­ни като цяло. Послед­ният пример е точно такъв. Пепе Рейна бе продаден далеч под це­ната си - за 2,5 милио­на евро. Мениджърът Брендън Роджърс и собствениците от „Фенуей Спортс Груп" не трябва да бъдат изцяло отговорни за това. Проблемите са много по-стари и са още пре­ди техните идвания на „Анфийлд". Нека да разгледаме толкова различни играчи като Хавиер Масчерано, Алберто Акуилани, Емилиано Инсуа, Йоси Бенаюн, Дани Мърфи, Дирк Каут и Мартин Кели. Всеки един от тях бе продаден евтино. В Ливърпул може да спорят, че е имало и смекчаващи вината об­стоятелства. Рейна например бе сред най-ви­соко заплатените футболисти на „Анфийлд". Други пък бяха често контузени, трети имаха специфични клаузи в договорите си. Остана­лите просто не влизаха в плановете на новия мениджър. Общият зна­менател за всички слу­чаи е, че Ливърпул не успя да получи за тях точната пазарна цена. През 2004 година Ливърпул взе само 8 млн. паунда от Реал Мадрид за Майкъл Оуен - чудесна сделка за испанския клуб.

Едно десетилетие по-късно Даниел Агер, който бе оценяван на цели 27 паунда преди 2 години, бе продаден за едва 3 милиона на Брьондби. Далеч по-ек­стремен е случаят с Алберто Акуилани. Ита­лианецът бе купен за 20 милиона паунда, а си тръгна само срещу 700 000, като вече бе изкарал периоди под наем в Милан и Ювентус. При Челси е да­леч по-различно. При „сините" даването под наем на играчите е за вдигане цените им, както стана с Лукаку и Евертън.

На „Анфийлд" хвър­лиха 30 милиона за Яго Аспас, Усама Асаиди, Луис Алберто, Тиаго Илори и Себастиян Коатес, но всич­ки те играят в момен­та под наем в други тимове. Алберто и Илори са сравнително млади и може би все още имат бъдеще на „Анфийлд", но със си­гурност „червените" предпочитаха да про­дадат останалите три­ма. Контузиите също са играли важна роля. Преди време Джибрил Сисе можеше да бъде продаден по-ра­но и за по-голяма сума, ако не бе имал ед­на много тежка конту­зия. Други трима герои от Истанбул 2005 - Луис Гарсия, Диди Хаман и Джон Арне Рийзе, също си тръгнаха срещу скромни тран­сферни суми.

Има едно чувство, че проблемите за продаж­бата на играчите за по­добри суми идват всъщ­ност... от лошите покуп­ки. Такива бяха случаи­те и с Роби Кийн, Пол Кончески и Кристиян Поупсен. Може би тран­сферните преговори не са силата на Ливърпул и купувачите го знаят.

На „Анфийлд" сега виждат, че и минали за кратко през тима игра­чи като Томас Инс, Але­кс Качанклич и Габриел Палета струват далеч повече от очакваното. Дори дълго осмиваният Стюърт Даунинг из­глежда като чудесен трансфер в Уест Хем сега. За него „чуковете" платиха 6 милиона паунда, докато Ливър­пул преди това го взе за 20 милиона от Боро.

Успешни бизнесмени като Джон Хенри и Том Вернер вероятно са из­питали сериозна болка, когато са видели загуби по най-лошите тран­сфери за 2012 година. Тогава Карол, Даунинг и Адам бяха купени за общо 63 милиона паун­да, а след това прода­дени за едва 27 милио­на. И това обяснява много неща.

Ричард Джоли, ESPN
Томаш: Най-важни са точките

"Победата е благодарение на публиката", заяви треньорът на ЦСКА

Стоичков няма да прости на съдията, който ни закла срещу Италия

Мразя две неща в живота – крадците и лъжците, казва Камата пред "Франс футбол"

България отново застана зад Отбора си!

Илиан запали искрата само за 9 месеца

Георги Иванов удари по масата, разчиства съдийството

Президентът на БФС показа на цяла България, че може да действа решително в критични моменти

Изкуството на трансфера! Лудогорец знае как да купува и продава

Вижте подробности

Захари Сираков - смелото момче от Родопите

9 дни след краха срещу Карабах в Лудогорец нещата се нормализираха

И кой все пак ще поеме отговорност за скандала на "Лаута"

Как ще реагира БФС

Кой разрешава да има мачове в тъмницата на "Лаута"

Ето защо нямаше VAR линии при гола от засада на Локо (Пд)

Защо Левски мълча досега?

"Сините" шефове не взеха отношение по проблемите на българския футбол, а сега искат промяна