Автомобилът отдавна не е лукс, а удобство, свобода на движението, икономия на време, средство за работа. Собствената кола е комфортна вещ, но дали е полезна за нашето здраве? За водачите и пътниците си има рискове и преимущества, нещо което се доказва и от последните научни изследвания.
Изследователи от Единбургския университет (Шотландия) и колегите им от университета Умеа (Швеция) са провели серия експерименти, в хода на които се изяснили, че постоянното вдишване на отработили газове в концентрация, аналогична на тази, която присъства на градските улици, ускорява коронарната болест на сърцето и увеличава риска от образуване на тромби и инфаркт на миокарда.
Освежителите на въздуха в колата не само, че не спасяват от проблеми, но и могат да докарат рак! - предупреждават немските отоларинголози. В частност става дума за освежителя тип "елхичка", който става опасен, ако шофьорът или пътниците пушат в колата. Химикалите в освежителя се съединяват с особено токсичните компоненти на цигарения дим и улесняват проникването им в организма.
Опасност за здравето са и някои компоненти от интериора на колата. Според изследвания на Екологическия център на САЩ, понякога имат съдържание на токсини като фталати и бромантипирени, използвани в промишлеността като забавители на горенето. При опити с животни те предизвикват преждевременно раждане, болести на черния дроб и нарушения в работата на органите за възприемане. По всяка вероятност, те въздействат по същия начин и на хората.
Основният плюс на колата е че не ходите на краката си и не се бутате по градския транспорт. Тук има сериозен парадокс - заради повечето движение човек се движи по-малко! Зад волана човек седи, понякога в не толкова удобна поза. Следствията са неприятни - затлъстяване, хиподинамия, проблеми с гръбнака, остеопороза... Да не говорим за хемороидите, които са и не само наречени професионална болест на шофьорите.
Друг много сериозен проблем е че в колата много по-лесно може да се настине, отколкото при движение пеша. Водач/к/ите често се обличат леко в студеното време и излизайки навън без шапка и в леко облекло, настинката е готова, че и някое и друго възпаление на белите дробове. А отвореният прозорец с неговото течение за охлаждане си е жива болест.
Всичко дотук са си бели кахъри в сравнение с катастрофите. Безопасното каране изисква колосална концентрация на вниманието, нещо което не е достъпно на всеки зад волана. Едва ли има шофьор, който да не е попадал в ДТП. А това са физически травми с различна тежест чак до прощаване с белия свят...
Стига с черното! Оказва се че шофьорлъкът може да допринася за здравето и сериозна полза! Бързата езда способства за повишаване нивото на тестостерона при мъжете, а този хормон намалява риска от сърдечно-съдови заболявания, предпазва от диабет и развитие на депресии.
Какво ни съветват докторите за колата и здравето?
- Не забравяйте по-често да проветрявате колата, особено ако е нова.
- Не оставяйте автомобила дълго време на слънце, защото при нагряването на салона се ускорява отделянето на токсични вещества.
- Старайте се да не оставате зад волана прекалено дълго и по възможност не ползвайте колата за близки разстояния.
- Ако времето е студено винаги носете допълнителни дрехи и при излизане от колата си ги обличайте. При влизането обратно не забравяйте да свалите горните дрехи, иначе ще се изпотите и лесно ще настинете. Избягвайте и теченията.
- Ако решите да си купите кола, изберете я по възможност с по-мощен мотор и с по-висока маневреност. Това е заради възможността за по-бързо и динамично каране и за повече тестостерон /за мъжете!/.
auto-press.net