„Промените в организацията на българския футбол са крайно наложителни. Българските футболни отбори произвеждат продукт, който не спира да губи стойността си”. По този начин бившият президент на Левски Томас Лафчис в ефира на телевизия „Ринг”. Лафчис и президентът на Славия Венцислав Стефанов станаха част от дискусията „Реформа в Българския футбол”.
„Смятам, че достатъчен показател за състоянието на футбола ни са празните трибуни. Елитният ни футбол и професионални отбори произвеждат продукт и трябва да са наясно как се организира първенството ни. Хората давали пари от собствения си джоб в първите години след промените и тези след тях трябва да са наясно какво трябва да е поведението на отборите. Продажбата на телевизионни права е продукт на клубовете. Сега този продукт не е на нивото и качеството за покриване на разходите по инвестициите, които надхвърлят милиони”, заяви Лафчис.
„Нужна е промяна. Става въпрос за преход, припокриващ се с този в обществото. Той вече писна на всички. Нивото на футбола в България е далеч от това в цяла Европа. Сега за пример добри нива на посещаемост са 2000-3000 души при цена от 3 лева. Започнаха промени в институциите, но те се оказаха временни - минават, обслужват даден интерес и заминават. Хората обичат тази игра. Правилата на УЕФА са доста ясни и безкомпромисни и ако се спазват в „А” група ще останат не повече от 3-4 отбора. Безобразните условия за работа и подготовка на първите отбори детските школи в някои отбори просто ще им попречат да останат в елитното първенство”.
„Има много примери за подход. Спортните тотализатори в Гърция дават 420 милиона евро на клубовете и футболното ръководство в страната. Вместо данъците да се вдигат с 5 процента, тези пари може да се харчат за футбол. Сега на първо четене терените и стадионите ни са пародия и не позволяват нормалното провеждане на футболни мачове”.
„Целта ни е да се печелят пари. Как ще бъде организирано първенството не е от голямо значение, но намаляването броя на отборите е неминуемо. Съществуват способи за увеличаване атрактивността на първенствата, които може да прилагаме и тук, като въвеждане на плейофи за влизане в горна дивизия. Важно нещо, което трябва да се знае, е че политиката не трябва да се меси. Добрата организация и разпределение на финансите между всички участници ще предотвратят конфликтът на лични интереси и намесата на политиката в спорта. Нужни са ясни и точни правила, без тях няма да се получи нищо”, заключи Лафчис.