1. Novsport
  2. Коментар
  3. Защо "синият" оазис боде на очи?

Защо "синият" оазис боде на очи?

И с 800 лева ДЮШ на Левски върви нагоре

Защо "синият" оазис боде на очи?

Първият тим на Левски далеч не изглежда толкова стабилно, за да бъде точно ДЮШ сред основните теми на разговор на последните две заседания на Управителния съвет. Не, че децата не са най-важното нещо в един клуб, дори напротив. Но на фона на всички проблеми, които трябва да се оправят, в момента точно базите на „Горена" и „Раковски" изглеждат като малък оазис.

 

Левски заложи на школувани,   некъде да е, а в страната световен шампион Германия специалисти за ръководители, в лицето на Даниел Боримиров и Станислав Ангелов. Главен методист пък е Нестор Юруков, който дълги години е работил в Австрия.

 

Те пък от своя страна всячески се опитват да привнесат някакъв нов модел на работа, който да изкара „синия" ДЮШ отново на първо място на родната футболна карта.

 

Когато членът на УС Николай Илиев публично нахока двамата ръководители на школите и дори поиска от тях писмен доклад, някак изглеждаше странно. Той зададе и редица въпроси, които сами по себе си са нелогични. На първо място искаше да разбере как точно ще се финансират школите, да има изготвен бюджет с перо приходи, за да знае клубът какво да отпусне. В същото време обаче атакува Станислав Ангелов, че искал прекалено много деца да тренират на "Раковски" - цели 800. Ами нали част от смисъла на цялата схема е деца да получават шанс, срещу което да дават пари, а клубът да развива със средствата условията в школата? Освен това Левски в България има и социална функция, която да приобщава децата към спорта. Така се печелят фенове. Знае ли, г-н Илиев, че Станислав Ангелов лично ходи по училищата, за да набира деца за школата? Правеше ли го същият г-н Илиев, когато беше отговорник за ДЮШ преди няколко години? А и откога не е имало толкова добра връзка между двете школи? Все въпроси с ясен отговор.

 

За да се види, че ДЮШ на Левски може да има много кусури, но със сигурност върви напред, ще отбележим няколко факта. Първото и най-важно нещо, което трябва да прави една академия, е да зарежда с таланти първия отбор.

 

В момента перманентно в тима на Стойчо Стоев са цели 12 „сини" юноши. От тях Божидар Краев, близнаците Цоневи, Деян Иванов и дори Мики Орачев могат да бъдат считани за първи избор в голяма част от сезона (изключваме контузиите на Деян Иванов и Борислав Цонев). За Краев и Орачев не липсват и оферти, което е повече от похвален атестат. Ако Левски иска да се развива по модела на другите балкански грандове, трябва да започне да продава собствената си продукция, за да запълва дупките в бюджета. От времето на Мъри Стоилов, когато всеки играч бе конвертируем, Левски не е имал такъв шанс да пласира някого зад граница. В различните юношески и младежки гарнитури, както и мъжкият представителен отбор, Левски има цели 17 футболисти, които са били използвани в последно време. Това е атестат за добра работа. Единствено школата на Ли-текс може да се похвали с подобни резултати. Има и няколко преотстъпени в мъжки отбори юноши на тима, сред които талантливият вратар Ники Кръстев и нападателят Илия Димитров. И двамата имат големи шансове да се завърнат на „Ге-рена" и да бъдат успешни. Ако това не е атестат за добра работа, тогава кое?

 

Вторият важен факт е, че Левски отново стана разпознаваем отбор в Европа. Или иначе казано, юношеските тимове доста по-често започнaxa да излизат на турнета зад граница и по този начин да имат досег с голямата игра. Само след няколко дни част от децата ще мерят сили с Борусия (Дортмунд), а преди това възпитаниците на Димитър Телкийски също бяха на елитен турнир в Германия.

 

Именно в хора като Мечо се състои и другата част от коренната промяна. Бавно и постепенно на „Герена" направиха внимателен кастинг на треньори и шанс получиха млади специалисти, някои от които дали доста през годините на „синия" клуб. Тук е въпросът да споменем и цифрата 800... За толкова лева на месец работят треньорите на „Герена". Навсякъде заплатите са по-високи. Не е лошо в УС да обсъдят и тази тема.

 

Третата и важна промяна са неспирните подобрения по базата, които почти винаги не са обвързани с бюджета на клуба, а с тях се занимава лично шефът на ДЮШ Даниел Боримиров. Освен изграждането на цялостен терен, на „Герена" бяха тотално обновени и съблекалните за школата. Вече децата не изпитват погнуса и не се налага да се прибират потни до дома си, за да се изкъпят. Юношите имат и модерен автобус, с какъвто допреди 6-7 години не разполагаше дори мъжкият тим.

 

Вече има младоци, които смятат, че си заслужава да играят за Левски, вместо да изберат по-добрите условия в Ловеч, Разград или някоя частна школа. Има хора, които искат да са в Левски, има методисти, които се грижат за подготовката на треньорите. Има някаква концепция, както и директори, за които последното, в което могат да бъдат обвинени е, че не им се работи, или че биха могли да си помислят да приберат нещо в джоба. В българския футбол работливите и честни хора, видели как се работи в чужбина, останаха толкова малко.

 

Та, г-да от УС, точно школата ли се оказа големият проблем на Левски? Та нали единственото, с което се гордеят шефове и треньори е фактът, че се налагат толкова младоци? Нали те бяха отгледани точно в тази школа? Време е за обединение и реална преценка кой как работи, за да не бъдат прогонени от Левски хората, които искат, знаят и могат да работят. И са от Левски, при това. А такива не останаха кой знае колко много...

 

СТЕФАН ДАЧЕВ, в-к "Меридиан мач"

Във футбола все още властва логиката

Дербито на Варна доказа, че някои закономерности не са подвластни на времето

Томаш: Най-важни са точките

"Победата е благодарение на публиката", заяви треньорът на ЦСКА

Стоичков няма да прости на съдията, който ни закла срещу Италия

Мразя две неща в живота – крадците и лъжците, казва Камата пред "Франс футбол"

България отново застана зад Отбора си!

Илиан запали искрата само за 9 месеца

Георги Иванов удари по масата, разчиства съдийството

Президентът на БФС показа на цяла България, че може да действа решително в критични моменти

Изкуството на трансфера! Лудогорец знае как да купува и продава

Вижте подробности

Захари Сираков - смелото момче от Родопите

9 дни след краха срещу Карабах в Лудогорец нещата се нормализираха

И кой все пак ще поеме отговорност за скандала на "Лаута"

Как ще реагира БФС

Кой разрешава да има мачове в тъмницата на "Лаута"

Ето защо нямаше VAR линии при гола от засада на Локо (Пд)