2. Лека атлетика
  3. Българските атлети в битка с Кипър и Словакия за запазване място във втора лига

Българските атлети в битка с Кипър и Словакия за запазване място във втора лига

Българският национален отбор ще води до последно битка днес в Банска Бистрица (Слвк) за запазване мястото си във втора лига на европейското отборно първенство. След първите 21 дисциплини в събота атлетите ни са седми с 83 т. На последното осмо място е отбора на Кипър с 81. Шести са домакините от Словакия с 89 т.

Водач в класирането е Литва със 113 т, пред Ирландия - 99,5 т, Австрия – 99,50. В събота българският отбор взе една победа чрез Ваня Стамболова (400 м с преп), три втори места – Николай Атанасов (троен скок) и Андрияна Бънова (троен скок) и щафетата на 4 х 100 м (мъже – Милен Цветанов, Йордан Йовчев, Николай Тодоров и Десислав Гунев). Трети позиции имат Ангел Карарадев (скок на височина) и Яна Георгиева (3000 м). За допинг контрол от българския отбор бяха извикани Николай Атанасов, Ваня Стамболова и Андрияна Бънова. Общо в първия състезателен ден бяха направени 19 проби за допинг.

В последния състезателен ден ще се проведат 19 дисциплини (10 за мъже и 9 за жени).

С най-големи шансове за успех от националите ни днес са Момчил Караилиев (троен скок), Спас Бухалов (овчарски скок). В битката за призово класиране сериозни позиции имат Венелина Венева (скок на височина) и Инна Ефтимова (200 м).

При класирания между 4-о и 6-о място в останалите дисциплини националите ни ще си гарантират поне 6-о място в крайното подреждане, което ще им осигури място във втора лига и за догодина. Първите два отбора от крайното класиране в Банска Бистрица автоматично преминават в първа лига, а последните два изпадат в трета.

Състезанията днес започват в 15 ч (16 бъл.вр) с овчарски скок (Спас Бухалов) и чук (жени Михаела Методиева). Последните дисциплини в програмата са 4 х 400 м (жени) и 4 х 400 м (мъже). Състезанията в Банска Бистрица ще приключат около 18,50 ч. (19,50 ч бъл. вр).