2. Лека атлетика
  3. Габриела Петрова стана атлет на годината

Габриела Петрова стана атлет на годината

23-годишната лекоатлетка победи четирикратната носителка на отличието Ивет Лалова

Състезателката В тройния скок Габриела Петрова бе избрана за атлет №1 на Българя за 2015 година. 23-годишната лекоатлетка победи четирикратната носителка на отличието Ивет Лалова в традиционната анкета на сп. "Атлетика". Петрова направи страхотен сезон, в който спечели сребърен медал от европейското първенство в зала в Прага, а на световното първенство на открито в Пекин остана на крачка от бронза, след като завърши четвърта с личен рекорд от 14.66 метра.

Освен това през годината хасковлийката дебютира в Диамантената лига с престижното второ място в Осло, а в Париж и Брюксел зае пето и шесто място. Тя записа и победи на турнирите в Атина, Прага и Мадрид.

Петрова събра 336 точки и изпревари с 36 Лалова, която през 2015 г. стигна до финала на 200 метра на световното първенство. Европейският шампион за младежи на 3000 метра с препятствия Митко Ценов се нареди трети, след като получи 224 точки.

В десетката намериха място още двама медалисти от европейското до 23 години -Георги Цонов (троен скок) и Денис Димитров (100 и 200 м). Те са съответно пети и шести, а пред тях е носителката на бронз в мятането на гюле от европейското в зала Радослава Мавродиева.

Топ 10 се допълва от Мирела Демирева (скок височина), Силвия Дънекова (3000 м с препятствия), Венелина Венева (скок височина) и Лиляна Георгиева (800 и 1500 м).