2. Лека атлетика
  3. Галина Николова и Карин Околие на полуфинал на 200 метра на световното в Лил

Галина Николова и Карин Околие на полуфинал на 200 метра на световното в Лил

Най-добрите български млади атлетки се класираха днес без проблеми за полуфиналите за юноши и девойки до 17 години

Най-добрите български млади атлетки Галина Николова и Карин Околие се класираха днес без проблеми за полуфиналите на 200 метра на световното първенство по лека атлетика за юноши и девойки до 17 години в Лил.

В първа серия Околие завърши първа с 27,47 сек при насрещен вятър от - 0,7 м/сек. Малко по-късно и Николова се класира за полуфинала, като завърши на второ място с 24,52 сек. Първа в серията е Биловид Броун (САЩ) с 24,30 сек. Насрещният вятър в серията на Николова бе -0,3 м/сек.

Полуфиналите на 200 м са на 9 юли от 17,10 ч (бълг.вр.), а финалът е в неделя 10 юли от 16,30 ч (бъл.вр). Снощи Галина Николова зае престигжното четвърто място във финала на 100 м в Лил с 11,68 сек, като стана най-добре класиралата се бяла атлетка в късия спринт.

Шампионка с личен рекорд от 11,57 сек стана американката Дженифър Маду. Среброто с 11,61 сек взе нейната сънародничка Миеша Джейкъбс, а трета остана голямата фаворитка за титлата Кристания Уилямс (Ям) с 11,63 сек.

В историята на световните първенства до 17 г България има спечелени 4 медала. През 2001 г злато спечели Георги Иванов (гюлле), а Ивет Лалова зае четвърто място в спринта на 200 м. В Маракеш през 2005 г Росен Карамфилов (гюле) и Живко Петков (троен скок) спечелиха бронзови медали. Последното отличие за страната ни е на Александрина Климентинова, която се нареди на трето място в скока на височина в Острава през 2007 г