1. Novsport
  2. Лека атлетика
  3. Ивет Лалова: Мама и татко ми се смяха като казах, че тренирам атлетика

Ивет Лалова: Мама и татко ми се смяха като казах, че тренирам атлетика

Научих италиански, защото съм много приказлива и трябваше да говоря с хората, разкрива атлетката

Ивет Лалова: Мама и татко ми се смяха като казах, че тренирам атлетика

Българската спринтьорка Ивет Лалова даде откровено и пространно интервю за неделният сутрешен блок на NOVA – Събуди се. Лекоатлетката засегна всички по-интересни теми около нея, като афишира и целите, за които си пожела здраве, за да ги изпълни. Най-бързата бяла жена сподели, че се стреми към Европейското през 2018 година, където иска да демонстрира българската сила и говори за дългосрочните си амбиции, свързани с школата ѝ за млади таланти у нас.

 
„От няколко дни съм тук, да не кажа втора седмица. За малко съм тук. Разполагам само с месец годишна отпуска, в която си позволявам да не тренирам или по-скоро да тренирам малко, защото не мога съвсем да спра“, започна Ивет.
 
Тя обясни, че в България се чувства страхотно и успява да си почине и да се зареди с енергия, особено когато е с децата от своята школа.
„Спя много добре в апартаметчто ми в София. Събуждам се отпочинала и заредена с идеи, които искам да изпълня и затова съм тук в момента. Много от тях са свързани с детската ми школа. В момента работя много, за да осигуря подходящи условия и настина това е важно за мен. Досега не ми се е случвало да трябва да ръководя нещо, но виждам толкова много любов срещу себе си, че това е най-голямата ми мотивация. На пръв поглед те взимат повече от мен , но всъщност не е така. Аз взимам повече – тяхната усмивка, техният път, който сега започва за мен е като слънце в моите очи. Да, ще ида на една от тренировките им. Знам, че за тях това ще бъде голяма мотивация. Интересно е сега с децата от школата. Те са малки, по време на моята травма някои не са били родени. Те не са изживели този момент. На тях все още им е интересно да ме гледат, да се гордеят. За тях все още има голяма значение моята поява на световни и европейски“.“, разкри Лалова.
 
Ивет признава, че животът й като чели е съобразен със стотните и секундите, но тя няма проблем с това, особено, когато те са й помогнали да продължи напред. 
„Мразя стотните, когато ме лишават от успех и ги обичам, когато аз побеждавам с някоя стотна. Затова е наистина трудно да се живее живот подчинен на стотните, но трябва да си дисциплиниран. Всичко да е разчетно до хилядните, за да се получават нещата. Една стотна е по-кратка от едно мигане, затова наистина тя е нищо, но се усеща, когато си във форма особено. На Световното в Лондон, там залогът е толкова голям, че на полуфиналите, които са най-трудни – там е всичко или нещо. Там трябва да бягаш не на върха на възможностите си, а отвъд тях. Нужно е да дадеш максимума и да се молиш да имаш още мъничко сили, за да можеш да продължиш напред. Конкуренцията е голяма. Там е ключът. Там големи шампиони се препъват, а други пък минават по-леко“, коментира още Лалова.
 
 
За най-ярката звезда в последните години в атлетиката – Юсейн Болт Ивет разкри някои любопитни свои истории с него.
„Изживях оттегляното на Юсеин Болт по малко по-различен начин, защото гледах филма за него два пъти. Там има персонални и много интимни моменти с него. Там той споделя защо иска да се откаже и го казва толкова човешки и толкова истински, че аз като един спортист го разбирам и това ме докосна силно емоционално. Разбираш умората му, трудностите му. Той е от най-големите таланти в историята на леката атлетика, но той плаща висока цена за това нещо. Ако всеки атлет минава през това, той минава през същото напрежение, но към него пресата е по-голяма – вниманието, очакванията. Имах шанса да наблюдавам началото на неговата кариера. През 2002 година бяхме на едно световно първенство за юноши девойки заедно, там видях неговата първа победа и титла. По-късно той каза, че тази титла му е най-скъпа. Имах възможността да го гледам и в последното му бягане, това бе мъчно, но съм привилегирована и щастлива, че бягах в ерата на голям атлет като Юсеин Болт. Уцелих толкова неподходящ момент за снимката с него. Знам колко е важно да се концентрираш преди бягане, видях, че отказа на няколко атлета, които се бяха наредили и застанах пред него и му казах, че няма как да ми откаже. Аз се познавам с неговия мениджър и с него. Болт се засмя, прегърна ме и застана за снимката“, добави Лалова.
 
За края на своята кариера пък атлетката споделя:
„Разбира се, че мисля, че и аз ще се откажа един ден. Вярвам, че всеки има своя път и съдба. Аз се чувствам добре, здрава съм. Преди година-две имах най-силните си сезони и това ми е стимулът да продължавам“
 
Чаровната спринтьорка вярва, че макар и в края на кариерата си, тя най-после е открила своята дисциплина – 200 м.
„200 метра е дисциплината на опита. Тя е кошмар за повечето спринтьори. Тренировките са трудни. 100 метра е на талантите. 200 метра е къртовска. Преминава се през много мъчителни тренировки. Аз намерих късно тази дисциплина, ако се беше случило по-рано, можеше да имам и повече успехи. Щастлива съм, че намерих дори и късно тази дисциплина“.
 
За първите си години в спорта Ивет си спомня, че майка и баща й въобще не са я взимали на сериозно и са били убедени, че тя няма да остане дълго в атлетиката.
„Никой не ме карал да се занимавам със спорт. Аз съм най-малката и най-глезената в семейството и бях малко затворена и свита, у мен не си личеше онази агресия, която е нужна за един спортист, особено за спринтьор. Забавляваха се нашите, че тренирам. Когато аз казах, че искам да тренирам лека атлетика, те не го приеха на сериозно. Казваха ми: „Лека атлетика ли тренираш? Добре, добре, ще видим до кога” и се подсмихваха. Сега си давам сметка обаче, колко неща са програмирали у мен историите на родителите ми, които също са спортисти. У мен се бе създало усещане, че спортът гради приятелства и връзки. И майка ми, и баща ми не са имали дълга кариера и не са стигнали до върхове. Аз го направих за тях. Сега разбирам как са програмирали у мен нещата”, спомня си Ивет.
 
 
„Ние говорим 99 процента от времето само за атлетика. Ние говорим на високо ниво. Интересно е, че по време на състезание всеки гледа в отделна стая, всеки си има ритуал. Баща ми гледа на едно място, майка ми на други, трети гледа резултати. Винаги съм усещала подкрепата им, но никога не е имало натиск. Има страшно много съвети от родителите ми. Те са с мен от първия ден. Помня и първия ден, когато Коце Миланов ме взе. Наистина все едно всичко бе вчера“, добавя Лалова.
 
„Опитвам се да се наслаждавам на другата част от живота. Можеш да изпитваш наслада от много други неща в живота без това да пречи на кариерата. Това ме научи треньорът. Винаги съм искала семейство и деца. Голяма част от кариерата ми премина в това да докажа, че когато една жена е обичана, може да постигне още повече резултати, това е възможно дори и да имаш семейство, дете. Даже смятам, че след като роди една жена може да се върне много по-силна. Вижте Стефка Костадинова например. Но може би аз вече изпуснах този шанс. Вече съм към края на кариерата си и едно дете сега ще ме фокусира към други неща“, продължи откровено Лалова.
 
Че съпругът й е най-голямата й опора е ясно отдавна, но сега Ивет разкри какво се е наложило да преодолее той, за да е зад своята любима.
„Съпругът ми бе в края на кариерата си. Когато се запознахме бяха най-силните му години. След това той обърна внимание на мен, моите успехи се увеличиха, неговите намаляха. Той започна да прави всичко за мен, както го бе правил за себе си. Каза да не мисля за него. Чувствам се много щастлива и оценявам още повече съпруга си и се опитвам да не го приемам за даденост. 4 години вече сме женени. Сватбата бе много хубава. Исках да се видя като булка. Много се насладих, а и тези клишета, че е най-хубавият ден, че всички са щастливи – са верни. Най-хубавото на една сватба е да видиш всички хора, които обичаш на едно място и щастливи“, продължи Лалова.
 
 
Любопитна е и причината, поради която на българката й се наложило да научи италиански.
„Не научих лесно италианския. Научих го по принуда, за да не се чувствам глупаво. Аз обичам да говоря. Много малко италианци говорят английски. Така започнах да уча италиански, треньорът ми само така общуваше с мен, той ми направи услуга. За мен така се промениха нещата, че в Италия ми е спортната действителност, а тук е останалото. В България по-трудно тренирам. Когато съм тук, умът ми е навсякъде – искам да обикалям, да се храня в ресторантите, да се видя с всички. Нивото на храната у нас се качи много. Менютата на ресторантите предлагат много качествени неща“.
 
Атлетката говори и за голямата си цел този сезон - европейското първенство в Берлин.
„Европейското в Берлин догодина е сред спортните ми цели. Ще се радвам да съм здрава и да покажа българската сила. По-голямата цел е клубът, академията. Искам да я развивам и да виждам повече усмивки по лицата на децата. Те са бъдещето на спорта и държавата ни“, завърши Ивет Лалова.
 
7 месеца след раждането, Ивет се върна във фитнеса

Голямата ни звезда в спринта Ивет Лалова постепенно се завръща към обичайната за нея физическа форма

264 бягаха благотворително в Троян

Участниците, които стартираха в благотворителния крос в подкрепа борбата с рака в Троян, са 264-ма

Благотворително планинско бягане в подкрепа на борбата с рака на гърдата ще се проведе в Троян

Благотворително планинско бягане в подкрепа на борбата с рака на гърдата се организира в Троян на 3 ноември, съобщи Николай Тодоров - представител на сдружение „Троян в Бъдещето“ и организатор на събитието

Ярослава Магучих и Арманд Дуплатис спечелиха годишните награди на Европейската атлетика

Българска федерация бе представена на церемонията в Скопие от президента Иван Колев

Етиопец с нов световен рекорд в полумаратона

Йомиф Кеджелча триумфира във Валенсия

Отиде си олимпийска шампионка

Германката Анели Ерхард почина

Официално: Рекордът на Стефка Костадинова отписан

Световната федерация утвърди постижението на украинката Ярослава Магучих

Отлично представяне на младите петрички лекоатлети в Ямбол и Хисаря

В Ямбол се проведе предпоследният турнир от веригата "GO KIDS"

Клуб „Атлетик“ повишава психологическата подготовка в леката атлетика

„Атлетик“ в партньорство със Спортната асоциация на Риека работят по съвместен проект „Спортна психология за издръжливост и ефективно развитие на спортистите“