2. Лека атлетика
  3. Кирани Джеймс предизвика сензация в Диамантената лига

Кирани Джеймс предизвика сензация в Диамантената лига

18-годишният атлет от Гренада направи най-бързото бягане за годината на 400 метра в Лондон

Две най-добри постижения в света за сезона бяха поставени в първия ден на турнира по лека атлетика от веригата "Диамантена лига" в британската столица Лондон.

Най-впечатляваща беше победата на 18-годишния Кирани Джеймс (Гренада) при дебюта му в професионалната верига на 400 метра. Той спря хронометрите на 44,61 сек и регистрира най-бързото бягане в дисциплината през тази година. На второ място остана фаворитът Джърмейн Гонсалес (Ямайка) с 44,85. Второто най-добро постижение дойде на 400 м/пр. при жените, където Калийз Спенсър спечели безапелационно с 52,79 сек. Тя изпревари убедително олимпийската и световна шампионка Мелани Уокър (Ямайка), която завърши втора - 53,90.

Германката Кристина Обергфьол записа четвърти успех в Диамантената лига в хвърлянето на копие и си осигури първото място в крайното класиране на дисциплината. Европейската вицешапионка Обергфьол постигна рекорд на турнира от 66,74 метра. Втора остана олимпийската шампионка и световна рекордьорка Барбора Шпотакова (Чехия) с 66,41.

В спринта на 100 метра при мъжете триумфира Йоан Блейк (Ямайка) с 9,95 сек, въпреки силния насрещен вятър от -1,6 м/сек. Световният рекордьор Дейрон Роблес (Куба) бе най-бърз на 110 м/пр., като пресече фотофиниша за 13,04 сек, което е рекорд и на турнира.

В сектора за скок на дължина първото място заслужи австралиецът Мичъл Уот с 8,45 метра. Той изпревари представителите на домакините Кристофър Томлинсън, който записа постижение от 8,30 метра и Грег Ръдърфорд с 8,19 метра.

Рутинна победа на 800 метра постигна и световният рекордьор Дейвид Рудиша (Кения). Той финишира за 1:42,91 мин и изпревари двукратния световен първенец в зала Абубакер Каки (Судан) - 1:43,13. Рудиша няма загуба в дисциплината в последните две години.

При жените българката Андриана Бънова дебютира в надпреварата на троен скок, но остана на последното осмо място с 13,35 метра. Титлата с 14,80 метра спечели втората в световната ранглиста за сезона Олга Саладуха (Украйна).

В бягането на 200 метра триумфира Бианка Найт (САЩ) с 22,69 сек, постигнати при насрещен вятър от -1,1 м/сек. В овчарския скок първото място заслужи водачката в световната ранглиста за сезона Дженифър Сур (САЩ) с 4,79 метра. Представителката на домакините Дженифър Медоус спечели бягането на 800 метра с 1:58,60 мин.

Във втория ден на състезанията днес на 100 метра ще участва и най-добрата българска спринтьорка Ивет Лалова.