2. Лека атлетика
  3. Невероятен Болт на 200 метра в Лозана

Невероятен Болт на 200 метра в Лозана

Ямайският спринтьор спечели по безапелационен начин бягането на 200 метра на силния международен турнир по лека атлетика “Атлетисима” в Лозана, Швейцария. Интересното е, че състезанието бе белязано от проливен дъжд, студ и силен насрещен вятър, които обаче не успяха да спрат най-великия лекоатлет на Планетата.

Болт финишира за 19.59 секунди под бурните овации на феновете, като бе доста пред своите конкуренти. Постижението му, което беше регистрирано при насрещен вятър от 0.9 м/с, е четвърто във вечната ранглиста на дисциплината и второ в света за сезона след 19.58 секунди на американеца Тайсън Гей.

Резултатът е и рекорд на турнира. Предишното най-добро постижение деляха именно Юсейн Болт (2008) и Ксавиер Картър (2006) с по 19.63 секунди. Втори на 200 метра в Лозана се нареди Лашоун Мерит (САЩ) с 20.41 секунди, а трети завърши Чуранди Мартина (Холандски Антили) с 20.76 секунди.

Асафа Пауъл пък спечели по-късия спринт на 100 метра с 10.07 секунди при насрещен вятър от 1.8 м/с, следван от Стив Мълингс (Ямайка) – 10.28 секунди и Майк Роджърс (САЩ) – 10.30 секунди. В другата серия на 100 метра, при която бе регистриран попътен вятър от 1.0 м/с, най-бърз беше Чуранди Мартина (Холандски Антили) с 10.16 секунди, следван от Марио Форсайт (Ямайка) – 10.27 секунди и Лирой Диксън (САЩ) с 10.28 секунди.

В спринта на 100 метра при жените победителка стана олимпийската шампионка от Пекин`2008 Шели Ан-Фрейзър (Ямайка) с 11.03 секунди, втора финишира американката Кармелита Джетър с 11.06 секунди, а трета се нареди Деби Фъргюсън-Маккензи (Бахама) с 11.12 секунди.