2. Лека атлетика
  3. Окагбаре триумфира на първенството на Африка по лека атлетика

Окагбаре триумфира на първенството на Африка по лека атлетика

Нигерийката Блесинг Окагбаре спечели спринта на 100 метра на първенството на Африка по лека атлетика в мароканския град Маракеш. Окагбаре финишира за 11.00 секунди на финала при силен насрещен вятър от 1,4 м/сек

Нигерийката Блесинг Окагбаре спечели спринта на 100 метра на първенството на Африка по лека атлетика в мароканския град Маракеш. Окагбаре финишира за 11.00 секунди на финала при силен насрещен вятър от 1,4 м/сек. Така тя подобри с 3 стотни от секундата собствения си рекорд на шампионатите от 2010 година и заслужи пето златно отличие в кариерата си от континенталната надпревара. На второ място с 11.03 секунди завърши Мюрией Ауре (Кот Д'Ивоар), а трета с лично постижение от 11.20 секунди се нареди Мари Жозе Та Лу също от Кот Д'Ивоар. В спринта на 100 метра при мъжете Юа Вилфрид Кофи триумфира с рекорд на Кот Д'Ивоар от 10.05 секунди. Втори и трети останаха нигерийците Марк Джелкс (10.07) и Монзавъс Едуардс (10.17). Барби Бурада от Алжир спечели за трети път африканската титла в десетобоя. Той триумфира с 8311 точки, с което подобри собствения си рекорд на шампионатите отпреди четири години. Бронзовата медалистка в бягането на 5000 метра от световното първенство в Москва 2013 Алмаз Аяна (Етиопия) спечели титлата също с нов рекорд на първенствата с 15:32.72 минути. Тя изпревари почти с 10 секунди световната шампионка на 3000 метра в зала Гензебе Дибаба (Етиопия), която завърши втора. Южна африка записа троен триумф на скок дължина при мъжете. Титлата заслужи Зарк Висер с 8.08 метра, пред шампиона от 2010 година Годфри Мокоена с 8.02 метра и Ръшуол Самаай със 7.84 метра. Тунизийката Сирин Ебдоно заслужи златото на овчарски скок с 4.10 метра. Така тя спечели шеста титла на Африка в кариерата си и стана втората състезателка в историята с подобно постижение след алжирската дискохвръгачка Зубида Лааюни.