2. Лека атлетика
  3. Румен Димитров взе шести медал за България на Балканското първенство по лека атлетика

Димитров, който е национален вицешампион на закрито, заслужи сребро на троен скок с 16,37 метра

Румен Димитров донесе шести медал за България на 18-ото Балканско първенство по лека атлетика в зала в Турция. Димитров, който е национален вицешампион на закрито, заслужи сребро на троен скок с 16,37 метра.

По-рано днес Радослава Мавродиева защити балканската си титла в тласкането на гюле със 17,29 метра, което е покрит норматив "Б" за участие на световното първенство в Москва през август. На троен скок при жените държавната вицешампионка в зала Гита Додова също спечели злато с 13,98 метра, което е само на сантиметър от личния й рекорд в дисциплината.

Шампионът на България на закрито в бягането на 3000 метра Митко Ценов завърши на второ място в дисциплината с ново лично постижение от 8:13.73 минути. Балкански шампион на 3000 метра стана натурализираният кениец Полат Кембой Аръкан (Турция) със 7.51.84 минути. Арикан спечели европейската титла на 10000 метра в Хелзинки през миналото лято. Най-бърз в дисциплината днес пък беше кениецът Стенли Кипротич със 7.48.20 минути, но той не попада в официалното класиране. Теодора Коларова пък взе две бронзови отличия. Тя завърши трета в бягането на 400 метра с 54.61 секунди и на 800 метра с време от 2:10.36 минути. Коларова спечели титлите и в двете дисциплини на Държавното първенство на закрито в Добрич през миналия уикенд.

Балканският шампионат се провежда в истанбулската зала "Аслъ Чакър Алптекин" с участието на 169 състезатели (73 жени и 96 мъже) от България, Турция, Албания, Босна и Херцеговина, Хърватия, Гърция, Молдова, Черна гора, Румъния, Македония, Сърбия и Армения. В надпреварата извън официалното класиране се състезават и атлети от Кения и Азебрайджан.