2. Лека атлетика
  3. Скандалната Кастер Семеня се завърна с победа

Скандалната Кастер Семеня се завърна с победа

Скандалноизвестната южноафриканска лекоатлетка Кастер Семеня спечели първия си старт, след като в продължение на почти една година бе лишена от правото да участва в лекоатлетически състезания поради съмнения за половата й принадлежност.

Младата бегачка прочула се с почти мъжката си физика не се бе състезавала в продължение на 11 месеца. В началото на месец юли Световната лекоатлетическа федерация й позволи отново да бяга при жените.

В четвъртък 19-годишната състезателка бе най-бърза в бягането на 800 метра на скромен турнир във финландския град Лапеенранта. Семеня спря хронометрите на 2:04.22 минути.

Атлетката сподели, че не й е било никак лесно да спечели с подобно време, особено след като не се е състезавала толкова дълго време. Най-доброто постижение на Семеня в коронната й дисциплина е 1:55.45 минути, като това време тя даде във финала на световното първенство в Берлин, където спечели златен медал, а също така и даде начало на полемиката около пола си.