2. Лека атлетика
  3. Венелина Венева отпадна в квалификациите на скок на височина

Венелина Венева отпадна в квалификациите на скок на височина

Слабото представяне на България на Световното първенство по лека атлетика в Берлин продължи с отпадане в квалификациите на скок на височина на Венелина Венева. Тя постигна 192 см (колкото скочи победителката в седмобоя Джесика Енис) при норма от 195 см и е поредният български представител, който напуска безславно немската столица.

Венева преодоля от първи опит началната височина от 180 см, но направи фаул на 185 см, покорявайки тази кота от втори опит. След това тя прелетя над 189 от първи опит, но на 192 направи два фаула и чак третият й опит бе сполучлив. Това обаче й костваше място сред 12-те финалистки.

Само 9 лекоатлетки покриха квалификационната норма от 195 см (сред тях от първи опит двете фаворитки за титлата - германката Ариане Фридрих и хърватката Бланка Влашич), а останалите три влизат със 192 см, преодолени от първи и втори опит. Със 192 см от трети опит Венелина Венева зае 15-о място от общо 33 състезателки.