2. Лека атлетика
  3. Венева са класира за финала на скок височина в Париж

Венева са класира за финала на скок височина в Париж

Най-опитната българска състезателка на 31-ото европейско първенство по лека атлетика достигна до финала

Най-опитната българска състезателка на 31-ото европейско първенство по лека атлетика, което се провежда в парижката зала “Берси“ Венелина Венева-Матеева се класира за финала в скока на височина. 36-годишната възпитаничка на Георги Димитров-Корема, която имаше само един старт през сезона, в който постигна 197 см заради многобройни контузии през зимата, преодоля квалификационната норма от 194 см и ще участва в борбата за разпределението на медалите утре в 16,30 часа българско време. Българката започна квалификациите от 180 см, които преодоля от първи опит. След това се справи със 185 см от първия път, а 189 и 192 см преодоля от втори опит. На 194 см, колкото беше квалификационната норма, Венева беше безгрешна и преодоля височината още от първия път.

Изненадващо от борбата за отличията отпадна световната рекордьорка и олимпийска шампионка за девойки Мария Кучина, която дели третото място в европейската ранглиста за сезона с българката със по 197 см. Тя остана със 192 см, които преодоля от първи опит. Със същата височина последното място във финала зае испанката Рут Бейтиа, която до 192 см нямаше нито една грешка, но не успя да се справи със 194 см. Кучина остана извън финала заради фаул на началната височина от 175 см. Останалите финалистки са водачката в световната ранглиста за сезона със 204 см Антиониета ди Мартино (Италия), Светлана Школина (Русия), Мелани Мелфор (Франция), Еба Юнгмарк (Швеция), Даниеле Френкел (Израел) и Оксана Окунева (Украйна).

Венева е третата българска финалистка на шампионата на Стария континент в Париж. Както е известно, вчера Ваня Стамболова и Петя Дачева също се класираха за финалите в бягането на 400 м и в тройния скок. Дачева излиза в спор за отличията днес в 15,45 часа българско време, а Стамболова ще гони медал в бягането на 2 обиколки в 18,30 часа българско време. Тази сутрин пък спринтьорката Инна Ефтимова се класира за полуфиналите на 60 м, които са тази вечер в 17,10 часа българско време.