2. Лека атлетика
  3. Вера Сантош и Ерик Тисе спечелиха маратона по спортно ходене в Португалия

Вера Сантош и Ерик Тисе спечелиха маратона по спортно ходене в Португалия

Португалката Вера Сантош спечели 20-километровия маратон по спортно ходене пред родна публика в Рио Майор. 19-ото издание на състезанието при мъжете за втори път бе спечелено от норвежеца Ерик Тис

Португалката Вера Сантош спечели 20-километровия маратон по спортно ходене пред родна публика в Рио Майор.

19-ото издание на състезанието при мъжете за втори път бе спечелено от норвежеца Ерик Тисе.

Сантош пое водачеството в състезанието от самото му начало. До средата на надпреварата тя бе преследвана от китайката Янфей Ли, която обаче финишира на пета позиция с 1:30:53 часа и германката Мелани Зеегер (1:30:11 ч.).
Демонстрирайки явен дискомфорт във финалните метри Сантош спря часовниците на 1:29:16 ч.

При мъжете борбата за първото място бе водена между победителя от 2008 г. Ерик Тисе и французина Йохан Диниз. Норвежецът, който има и две трети места в Рио Майор победи с време от 1:20:08 часа, докато опонентът му остана на 15 секунди след него.

Преди старта на състезанието участниците и официалните лица запазиха минута мълчание, с която почетоха паметта на загиналите в самолетната катастрофа край Смоленск, в която гибелта си намери и президентът на Полша Лех Качински.