2. Лека атлетика
  3. Вижте всичко любопитно от Международния турнир "Павел Павлов"

Вижте всичко любопитно от Международния турнир "Павел Павлов"

17-годишната Галина Николова и нигериецът с катарски паспорт Феми Огуноде спечелиха по две дисциплини по време на петото издание на Международния турнир - мемориал „Павел Павлов”, който се проведе на националния стадион „Васил Левски” в София.

Николова победи в бяганията на 100 метра с от 11,91 сек. и на 200 метра с 24, 40 сек. Огуноде триумфира в същите дисциплини, като регистрира 10,40 сек. в късия спринт и 20,79 сек. в по-дългата дистанция.

На церемонията преди дисциплините олимпийският шампион на троен скок Христо Марков връчи награда на първия европейски шампион от 1966 година в същата дисциплина Георги Стойковски по случай 60 годишния му юбилей.

Състоя се и щафетно бягане за деца родени след 2000 година. Участваха 5 отбора, които изминаха пет поста от по 60 метра, а след това получиха награди от Христо Марков, Георги Стойковски, певиците Джина Стоева и Галя от Каризма, както и от мис България Ромина Андонова.

Излъчиха се победителите с 16 дисциплини, които бяха разделени в 2 категории „Премиум” и „Нешънъл”. Наградите за първенците в двете категории са съответно в размер на 500 и 300 долара.

Участваха състезатели от 4 континента.

Силният насрещен вятър не позволи на лекоатлетите да разгърнат максимално потенциала си.

Специална награда получи победителката в мятането на диск за жени Даря Пишчалникова от Русия, постигайки  63,91 см - най-добър резултат за годината и покрит норматив за Световното първенство и Олимпийските игри. Постижението е и рекорд на турнира.

В бягането на 400 м с препятствия първо време от 50.29 сек даде Бенджамин Самър от Великобритания.

На 5000 метра при жените първа стана българката Силвия Дънекова – 16 мин,53 сек.

В скока на дължина за мъже триумфира Николай Атаносов - 7,83 м, а в тройния скок над всички бе Момчил Караилиев с резултат 16,75 метра.

В същата дисциплина при жените първото място спечели Андриана Бънова с 14, 04 метра.

Оспорвана бе надпреварата в скока на височина за мъже, където Стефан Василаче от Румъния и Михаел Анани от Франция определиха победителя след надскачане. Премията спечели румънеца.

В бягането на 400 метра при жените Виолета Методиева в последните метри изпревари Теодора Коларова и с резултат от 53,65 сек. се поздрави с победата.

В последния момент отпадна очакваното с интерес атрактивно щафетно бягане на 4х100 метра за мъже.