2. - Левски
  3. Левски се мъчи в Ловеч

Левски се мъчи в Ловеч

От 32 мача в този град столичани имат само 9 победи

В неделя, 20 ноември, Левски ще гостува на последния в класирането Монтана. Двубоят в 14-ия кръг обаче няма да е на "Огоста", а на градския стадион в Ловеч. В този град сините не се чувстват никак комфортно. Тази тенденция се очертава най-вече заради лютото съперничество с местния Литекс през годините. Но дори и в сблъсъци не с оранжевите столичани са си тръгвали с наведени глаВи от града с Покрития мост. До момента сините са играли 32 мача в Ловеч, като са спечелили само 9 победи - взели са едва 28% от визитите си, пише вестник "Тема спорт".

За първи път сините играят в този град през сезон 1963/64 в турнира за Купата на България. Те печелят с 3:2 гостуването си на местния тим (тогава се казва Христо Кърпачев), а в София стига до най-убедителния си успех в турнира и до момента -8:0. След това обаче пътуването до това населено място не е никак приятно за Левски. А онзи двубой си остава и единственият за купата, който столичани взимат. След това 7 пъти те губят от Литекс. А най-големият им кошмар е от 2013 година. Тогава в Ловеч Левски играе финал за трофея срещу Берое. След края на първото полувреме сините изоставаха с 1:3, бяха останали и с човек по-малко. Въпреки това те намериха сили да изравнят за 3:3 и пратиха мача в продължения. Там гол нямаше, а столичани изпиха горчивата чаша до дьно, падайки с дузпи.

Любопитното е, че сините веднъж са домакинствали в Ловеч за първенство. Това става през сезон 2009/10, когато начело на отбора е Ратко Достанич. Левски е наказан и се налага да приеме край Покрития мост Черноморец Бургас. Столичани са фаворити в двубоя, но го губят с 0:1. Единствения гол отбелязва Траян Дянков, който преди няколко месеца си отиде от този свят.

Левски загуби и последния си двубой в Ловеч - гостуването на Литекс за Купата на България през сезон 2015/16. На 8 декември 2015 година главният съдия Таско Тасков не зачете чист гол на сините на Владимир Гаджев заради несъществуваща засада. През втората част домакините останаха с човек по-малко, но въпреки това Левски не успя да вкара и 90-те минути завършиха при резултат 0:0. В продълженията обаче сините се сринаха и загубиха с 0:3.