2. - Левски
  3. Любопитни факти преди Спортист - Левски

Любопитни факти преди Спортист - Левски

Левски и Спортист (Своге) ще се срещнат в мач от 10-ия кръг на „А” група, който ще се играе утре от 15:00 часа в града на „шоколадите”. Двубоят ще е първи в историята между двата тима в „А” група. Ето по-любопитните факти преди двубоя, предоставени от официалния сайт на „сините”:

*Преди началото на кръга Левски бе девети в класирането, с три точки повече от намиращия се в зоната на изпадащите Спортист.

*Всичките седем точки на отбора от Своге са спечелени като домакин - победи над Локомотив Пловдив и Черно море с 2:1 и равенство със Славия (1:1).

*Левски започна с три поредни успеха, но след това взе едва точка от пет мача - 2:2 във визитата на Локомотив Пловдив.

ФОРМА
Левски
1. Шампионът записа пет поредни мача без победа - четири загуби и равенство с Локомотив Пловдив (2:2) при последната си визита.
2. Левски не успя да вкара гол вече в три мача този сезон. През миналото първенство техният брой бе четири.
3. Левски е най-опасен в началото и края на срещите си - три гола до 20-ата минута и пет между 70-ата и 90-ата.
4. Сините са извършили 158 фаула, а правилата срещу тях са били нарушени 133 пъти - най-малко от всички тимове в елита.
5. Играчите на шампиона са отправили общо 92 изстрела към вратата на съперниците си - 44 точни, 45 неточни, а три удара са срещнали гредите.

Спортист
1. Съставът от Своге е в по-добра форма от Левски (6 точки в 6 кръга, при 4 за столичани).
2. Спортист вече игра с останалите три отбора от София - 1:1 със Славия, 2:3 срещу Локомотив и 0:2 срещу ЦСКА. Мачът с железничарите е единственият, в който тимът се разписа и не взе поне точка.
3. Отборът от Своге е най-опасен между 70-ата и 80-ата минута - тогава са паднали две от седемте попадения на тима.
5. Футболистите на новака в елита са извършили 177 фаула (четвърти по този показател след Черно море, Локомотив София и Миньор), а правилата срещу тях са били нарушени 144 пъти.
6. Спортист е предпоследен (изпреварвайки Ботев) по отправени удари към вратата на съперника - общо 66 - 29 точни, 36 неточни, а един удар е срещнал гредата.

ФАКТИ ЗА ИГРАЧИТЕ
Левски
1. Шакиб Бензукан е изиграл най-много минути за сините досега - 654. Той и Георги Христов са участвали във всеки мач от това първенство.
2. Дениран Ортега и Христо Йовов са водещите голмайстори за шампиона с трите си попадения до момента.
3. Георги Сърмов е извършил най-много нарушения за шампиона - 16. Толкова пъти е бил фаулиран Зе Соареш.
4. В миналия кръг Зе Соареш записа своя мач номер 50 в елита. Срещата срещу Берое пък бе 110-а за Сърмов в А група (67 за Левски и 43 за Нафтекс).
5. Следващият гол на Христо Йовов ще бъде под номер 50 за него в Левски.

Спортист
1. Мирослав Антонов е единственият играч на новака в елита, който не е изпускал мач и дори минута до момента.
2. Мирослав Антонов е голмайстор на отбора от Своге с трите си попадения, като той се разписа по веднъж при двете победи и при поражението от Локомотив София. За тези три гола той е отправил само 7 удара - четири точни и три неточни.
3. Мирослав Антонов е автор на почти една трета от засадите за Спортист - 8 от общо 26 до момента. Той е и най-фаулираният футболист на клуба - 24 нарушения срещу него до момента - по веднъж на всеки половин час игра.
4. Лъчезар Младенов нарушава най-често правилата - общо 17 пъти засега. Младенов е и шести по избити центрирания - 19 - с пет по-малко от Мартин Ковечев от Сливен.

СЪДИЯ
Георги Йорданов
*Ще ръководи седми мач в елита този сезон. Досега е отсъдил 213 нарушения и е показал 23 жълти и три червени картона.
*Йорданов вече свири един мач на Спортист - загубата с 0:1 в Стара Загора, като показа червен картон на Николай Харизанов и жълти на Стойчо Младенов-младши и Николай Маринов.
*В неговите срещи досега са паднали едва шест гола, като три от тях са дело на Черно море при 3:0 над Ботев. Досега той не е водил мач, в който да се се разписали и двата отбора.
*Баланс от мачовете на Йорданов - три успеха на домакините, две равенства и един успех на гостите (Литекс - Пирин 0:1).
*През миналото първенство води два мача на Левски - победите над Локомотив Мездра (3:1) и над Спартак (1:0). Успехът на столичани във Варна бе единственият за гостуващ отбор под ръководството на Йорданов във всички девет срещи от елита, на които той бе арбитър през сезона 2008/09.