2. - Левски
  3. Половин век терор от Левски за Черно море

Половин век терор от Левски за Черно море

В столицата моряците нямат победа вече 39 поредни мача

53 години! Точно толкова е времето, в което Черно море чака победа над Левски в столицата. От половин век насам моряците са подложени на терор, когато трябва да гостуват на сините. За последно варненци триумфират над Левски на 26 април 1958 г. На тази дата Черно море печели с 1:0 с гол на Христо Лазаров. Оттогава досега двата отбора са играли 39 пъти помежду си в София, а статистиката е убийствена за зелено-белите - 7 равенства и 32 загуби. По-зле е само срещу Локомотив в Пловдив, кьдето моряците все още чакат дебютната си победа. Иначе Черно море има общо три победи в София над Левски. Другите две също са през 50-те години с 1:0 и 2:1. Головата разлика в общо 46-те мача в столицата е 28:116.

Любопитното е, че Левски нанася първата загуба на моряците в А група. Това се случва в дебютния сезон на майсторската група през 1948/49.

По време на кампанията сините бият варненци и в двата мача. Край морето домакините на два пъти откриват резултата, но в крайна сметка падат драматично с 2:3. В 14-ата минута резултата открива Тодор Терзисто-ев-Рибата, но малко след това защитникът на Черно море Илия Апостолов си отбелязва автогол. До почивката моряците отново повеждат с попадение на Недко Недев-Пилето, но през втората част Левски достига до пълен обрат с голове на Георги Кар-дашев и Йордан Томов.

Вторият двубой в столицата пък завършва с успех за сините - 4:2 . Недко Недев и Христо Конаков са точни за варненци, а за столичани на два пъти бележи Борис Цветков и по веднъж Любомир Хра-нов и Арсен Димитров. Освен че нанася загуба №1 на Черно море, името на Левски стои и пред поражение №500 за варненци. Това се случва през есента на 2007 г., когато зелено-белите падат с 0:4 на „Герена".

Алекс Колев: Знаехме, че ни очаква тежък мач, тъй като Левски играе трудно тук