2. Литекс
  3. Пестелив Литекс отива на полуфинал след 2:0 срещу Миньор (видео)

Пестелив Литекс отива на полуфинал след 2:0 срещу Миньор (видео)

Голове от дузпа на Никасио и пряк свободен удар на Христо Янев класираха напред ловчанлии

Литекс се класира спокойно за полуфиналите в турнира за Купата на България след победа с 2:0 над Миньор (Перник). Пред около едва 1000 зрители на Градския стадион в Ловеч Марсело Никасио от дузпа в заключителните секунди на първата част и Христо Янев с марковото си изпълнение на пряк свободен удар в началото на втората осигуриха триумфа за тима на Христо Стоичков.

Най-интересните моменти през първата част дойдоха в началните и заключителните минути на полувремето.

Литекс почна много силно мача и още във 2-ата минута Георги Миланов изведе на чиста стрелкова позиция голмайстора на ловчанлии Марсело Никасио, ала бразилецът стреля право в тялото на Чворович, който сигурно боксира.

Последва хубав шут от разстояние на Христо Янев, но сякаш с това секна първоначалния ентусиазъм на домакините. Дойдоха равностойни минути с епизодични опити за изненада с далечни удари.

Страхил Попов, Георги Миланов, Небойша Йеленкович, Христо Янев и Сандриньо си пробваха късмета без успех, а за Миньор само много активният Фарид се престраши да стреля, но би в аут.

Гостите от Перник играеха много грамотно тактически и бяха добре подредени. Това, което им липсваше обаче, бе финалният извеждащ пас, който да създаде голова заплаха за „оранжевите”.

В края на полувремето играта се изнерви и Ахмед Ахмед показа няколко бързи жълти картона за двата отбора. Всички чакаха края на едноминутното продължение на полувремето, но точно тогава Георги Миланов измисли как да излъже защитата на Миньор.

Младият талант на Литекс пусна отличен пас в коридор за нахлуващия на скорост Сандриньо, а Бумела събори на земята бразилецът и съдията Ахмед Ахмед отсъди дузпа за отбора на Христо Стоичков.

След бурни протести на Миньор и два жълти картона за несъгласие с решението на рефера, Марсело Никасио  стоя близо две минути пред топката, но не загуби концентрация и с нисък удар в центъра на вратата от бялата точка даде аванс на Литекс – 1:0.

Този гол в края на полувремето беше много тежък психологически удар за игралия напълно равностойно Миньор и „оранжевите” довършиха съперника в началото на втората част.

Първо Бодуров се включи добре в атака при един пряк свободен удар в 50-ата минута, засече на скорост центрирането на Янев, но Борислав Стойчев изчисти в корнер току пред голлинията на Миньор.

От друго статично положение Христо Янев сам оплете топката за втори път в мрежата на „жълто-черните”. Опитният халф показа запазената си марка и от удобна позиция технично прехвърли стената, като не остави шанс на Чворович да реагира – 2:0 за Литекс.

Второто попадение сякаш отпусна тима на Камата и Миньор натисна в половината на домакините. Миньор нямаше късмет в 62-ата минута, когато Том центрира от корнер, вратарят Александров се засуети, но кълбото бе изчистено от голлинията.

Стойчо Стоев реши да не рискува в края на мача и смени двамата си нападатели Бибишков и Фарид с друго дуо в атака – Иванов и Тодоров. 10 минути преди края „чуковете” имаха нов шанс да се върнат в мача, ала ударът с глава на Том не намери очертанията на вратата.

Христо Стоичков даде почивка на Марсело Никасио в края на мача. Замени го опитният Светльо Тодоров, който веднага напомни за себе си и разтресе дясната греда на Чворович в 83-ата минута, но нямаше късмет и топката се върна към игрището, където Миланов опита неуспешна добавка.

Така Литекс спечели с 2:0 и се присъедини към Лудогорец във фазата на полуфиналите. Мачовете ще са на 11 и 12 април, а в четвъртък ще се разберат и другите два отбора, които ще стигнат до топ 4 за купата.

Литекс се справи със Спартак (Плевен) на стадиона в Ловеч

"Оранжевите" спечелиха с 3:1

Официално: Берое и Янтра с най-солени глоби от БФС

Вижте всички решения на Дисципа

ОБЗОР: Хебър зарадва с победа Ники Митов в мач №100 на специалиста и поведе във Втора лига

Миньор взе само точка в Разград, вижте всички резултати от днешните мачове

ОБЗОР: Етър превзе върха във Втора лига с гол в 93-ата минута

Спартак (Варна) се възползва от грешките на Миньор и Хебър, вижте всички резултати, голмайстори и класиране

ЦСКА победи Литекс в контрола, Бисмарк се завърна с два гола

Мухар и Вилдсхуд също се разписаха за "червените"

ОФИЦИАЛНО: Съобщиха кога ще е най-старото столично дерби

Вижте датите и часовете на мачовете Славия – Левски и ЦСКА – ЦСКА 1948, както и програмата за следващия кръг във Втора лига