2. Мондиал 2010
  3. Бразилия на ¼-финал след класика над Чили (видео)

Бразилия на ¼-финал след класика над Чили (видео)

"Селесао" разби своя съперник с 3:0 на 1/8-финалите, следващото препядствие се казва Холандия

Бразилия на ¼-финал след класика над Чили  (видео)

Бразилия се класира без проблем за ¼-финалната фаза на Мондиал 2010 в ЮАР. Това стана след класическа победа с 3:0 над Чили на стадион „Елис Парк” в Йоханесбург. “Селесао” напълно надигра своя противник и след поадения на Жуан, Луиш Фабиано и Робиньо си осигури мач с Холандия в следващия етап на елиминационната фаза.

Първото полувреме предложи достатъчно интересни моменти за футболните запалянковци на стадион “Елис Парк” в Йоханесбург и тези пред телевизионните екрани. Противно на очакванията футболистите на Чили владееха повече топката в първите няколко минути. Въпреки това нападателите на Бразилия стигнаха първи до голово положение. В 5-ата минута Луиш Фабиано бе изведен на удобна позиция в наказателното поле на Чили с далечен пас от защитник на Бразилия, но ударът му премина встрани от вратата на Браво.

След този епизод футболистите на Дунга като че ли намериха себе си и започнаха да притискат своя съперник. В 9-ата минута бе отправен и първия точен удар към една от двете врати. Жилберто Силва от Бразилия стреля извън наказателното поле, но вратарят а Чили показа завиден рефлекс и изби в корнер. След неговото изпълнение Кака получи шанс да стреля, но ударът му излезе в аут. Чили отговори с далечен изстрел на звездата си Суасо в 13-ата минута от около 35 метра, но ударът бе лек и Жулио Сезар спаси без проблем.

Малко след това Рамиреш се опита да притеснява Браво, но вратарят на Чили се намеси успешно. След тези напрегнати минути мачът се поуспокои. Двата отбора решиха да заложат на сигурността и затова преобладаваше борбата в центъра на терена. Статуквото бе нарушено в 29-ата минута, когато Жуан стреля неточно, но малко след това имаше защитникът на Бразилия имаше шанс за поправителен изпит, който взе с отличен. “Селесао” откри резултата в 35-ата минута. Майкон центрира от корнер и Жуан засече неспасяемо топката с глава в горния десен ъгъл на Браво за 1:0.

Малко след това Бразилия удвои своята преднина. След една бърза контратака в 38-ата Робиньо подаде на Кака, който изведе Луиш Фабиано в накзателното поле на Чили. По много елегантен начин нападателят на Севиля преодоля вратаря Браво и неубезпокояван отбеляза на празна врата за 2:0. До края на полувремето възпитаниците на Карлос Дунга се опитаха да направят преднината си класическа, но Луиш Фабиано и Мишел Бастош показаха неточен мерник от далечно разстояние.

Второто полувреме започна спокойно. Селекционерът на Чили Марсело Биелса направи две промени на почивката, с което целеша да засили атаката и защитата на своя отбор. Заради комфортната преднина от гола от първата част бразилските национали предпочетоха да намалят темпото и да изчакват грешки на своя съперни, с които окончателно да убият интригата в мача. В тези минути преобладаваха единоборствата и нарушенията.

Въпреки това “селесао” изчака своя момент и нанесе окончателния удар в 60-ата минута. Рамиреш отне една топка в централната зона и напредна към наказателното поле на Чили. Последва пас към Робиньо, който мигновено стреля извън пеналта и записа името си сред голмайсторите в срещата – 3:0.

В следващата атака разгромът за Чили можеше да бъде пълен, но ударът на Даниел Алвеш излезе в аут. Все пак момчатата на Марсело Биелса намериха сили в себе си да отвърнат на удара в 66-ата минута. След добра атака топката бе подадена на резервата Валвидия пред наказателното поле на Бразилия. Той отправи много хубав към Жулио Сезар, но топката премина на сантиметри над напречната греда.

Това като че ли ядоса бразилците, които веднага увеличиха оборотите и създадоха нова голова възможност. В 69-ата минута Кака получи отлична възможност за изстрел от далече, но ударът му излезе в аут. Малко след това бе създадена възможност и за Робиньо. Той бе изведен ад защитата на Чили, но се изтегли вдясно, което позволи на Браво да избие неговия удар в корнер. След изпълненито на корнера не последва опасност за Чили, а юажноамериканците организираха добра атака.

Суасо получи топката в наказателното поле, запази я добре и стреля, но Сезар покaза котешки рефлекс и изби. До края на полувремето имаше време за още няколко интересни момента пред двамата вратари. Първо Бусежур стреля неточно в 84-ата минута, а млко след това Рамиреш последва неговия пример. Последваха удари на Валвидия на два пъти и Мишел Бастош, но до нови попадения не се стигна. За играч на мача бе определен “кариоката” Робиньо.

Бразилия – Чили 3:0
(1:0) Жуан 35'
(2:0) Луиш Фабиано 38'
(3:0) Робиньо 60'

Бразилия: Жулио Сезар; Майкон, Лусио (к), Жуан, Мишел Бастош; Жилберто Силва, Рамиреш; Кака (Клеберсон 81’), Робиньо (Жилберто 85'), Дани Алвеш; Луиш Фабиано (Нилмар 76').
Селекционер: Карлос Дунга

Чили: Браво (к); Фуентес, Исла ( Милар 62'), Контрерас (Тело 46'), Хара; Санчес, Видал, М. Гонсалес (Валвидия 46'), Кармона; Суасо, Бусежур.
Селекционер: Марсело Биелса

Жълти картони: Кака 30’(Бразилия), Рамиреш 72’ (Бразилия); Видал 47’ (Чили), Фуентес 68’ (Чили), Милар 80’ (Чили)

Червени картони: Няма

Стадион: „Елис Парк”, Йоханесбург

Главен съдия: Хауърд Уеб (Англия)

Температура на въздуха: 12°С

Уеб доволен от съдийството си на финала

Англичанинът Хауърд Уеб е доволен от своето съдийство на финалния мач на Мондиал 2010 между Испания и Холандия.

Ериксон остава начело на Кот д'Ивоар

Футболната федерация на Кот д'Ивоар ще предложи нов договор на селекционера на националния тим Свен-Йоран Ериксон, въпреки провала на световното първенство в Република Южна Африка

Вече сме 43-и в света, зад „световните сили” Габон, Перу, Япония

Националният отбор на България падна с още 4 позиции в месечната класация на ФИФА

Интересни факти за Мондиал 2010 - в цифри

Феновете са инжектирали общо 5 млрд. долара в икономиката на Южна Африка

Дел Боске никога не провесва мустак

Синът на железничаря донесе най-голямата радост на Испания

Иниеста: За момент помислих, че съм в засада

"Да направиш милиони хора щастливи е наистина безценно чувство", смята испанският национал

Пуйол се отказа от "Ла Фурия" на върха

Испанският бранител изигра за страната си 90 мача

Уругвайците бяха посрещнати от "синьо" море в Монтевидео

Около 150 хиляди души посрещнаха националния отбор по футбол на Уругвай, който се прибра в родината си след изненадващото класиране на четвърто място на световното първенство в Република Южна Африка

Хауърд Уеб: Това бяха най-тежките два часа в живота ми

„Изтощих се физически и емоционално. Всъщност, ФИФА ме подкрепи след мача”, сподели Уеб.