2. Мондиал 2010
  3. Дузпа в 90-ата минута помогна на Бразилия да пречупи коравия Египет – 4:3

Дузпа в 90-ата минута помогна на Бразилия да пречупи коравия Египет – 4:3

Двата тима изиграха страхотен двубой, като шампионът на Африка беше съвсем близо поне до реми

Петкратният световен шампион Бразилия победи измъчено с 4:3 коравия тим на Египет в двубоя от група „Б” за Купата на конфедерациите. Двата тима изиграха страхотен двубой, като шампионът на Африка беше съвсем близо поне до реми, но дузпа в последната минута донесе победата на фаворита.

Бразилия поведе с 3:1 на почивката само, за да види как Египет изравнява до 3:3 само в разстояние на една минута в началото на второто полувреме, за да дойдат последните минути от срещата, когато реферът Хауърд Уеб отсъди дузпа за игра с ръка на голлинията, като първоначално подмина ситуацията, но след сигнал от страничния съдия посочи бялата точка – Кака бе точен и Бразилия до голяма степен незаслужено стартира с победа турнира в ЮАР.

През първите 45 минути съперниците предложиха изключително атакуващ футбол на стадиона в Блумфонтейн. Двубоят започна шеметно и само за 11 минути паднаха три попадения. В 5-ата минута новата звезда на Реал Мадрид Кака се пребори за една топка в наказателното поле и успя да елиминира няколко защитника на Египет преди да направи безпомощен вратаря Ел Хадари – 1:0.

Само три минути по-късно и „фараоните” показаха какво могат, след като Абу Трика бе изведен по дясното крило и центрира към Мохамед Зидан, който връхлитайки с глава прати топката неспасяемо във вратата на Жулио Сезар за 1:1. Радостта на африканския шампион обаче бе много кратка. След още три минути бразилците получиха фаул отдясно, а центрирането бе засечено майсторски с глава от нападателя на Севиля Луиш Фабиано, който от около 12-13 метра отклони топката в далечния ъгъл – 2:1.

Третият гол за „кариоките” бе почти идентичен, като разликата този път бе, че дойде след центриране от корнер. Той бе изпълнен от Елано, а Жуан надскочи египетската отбрана и реализира за 3:1. До края на първата част възпитаниците на Хосам Шехата можеха да намалят резултата, но удар с глава на Моуаб от близко разстояние мина над гредата.

Преднината от два гола след 45 минути игра изглежда успокои прекалено селекцията на Дунга и това им изигра лоша шега. Египтяните започнаха много надъхано второто полувреме и нанесоха оглушителен шамар на именития си съперник в разстояние на малко повече от 60 секунди. В 54-ата минута Моуад намери Мохамед Шауки на границата на пеналта и играчът на Мидълзбро не остави шанс на Сезар, намалявайки преднината на бразилците. Само минута по-късно немислимото се случи и шампионът на Африка изравни резултата, пращайки в делириум феновете си по трибуните. Абутрика изведе Мохамед Зидан сам срещу Сезар и атакуващият халф на Борусия (Дортмунд) технично пусна топката покрай тялото на вратаря – 3:3.

Голът на Зидан буквално разплака от радост феновете на Египет, а съотборниците му започнаха битка за всяка педя терен, предчувствайки, че са на прага на сензация. В следващите минути „селесао” бе знаеше как да намери път към вратата на Ел Хадари, разчитайки основно на центрирания, които всяха смут в отбраната на Египет, но този път те бе бяха фатални за „фараоните”. От своя страна Зидан и компания играеха на контраатаки и нямаше да бъде несправедливо, ако се бяха добрали до 4-и гол.

В крайна сметка се стигна до 88-ата минута, когато играч в жълта фланелка би към вратата на Египет, а защитникът Ахмед Ал- Мухамади успя да заблуди рефера Уеб, че е избил топката с тялото си и англичанинът не отсъди дузпа. Малко по-късно обаче той получи сигнал от своя помощник и логично бранителят получи червен картон, а Бразилия дузпа. Зад топката застана Кака, който с много прецизен удар ниско в долния десен ъгъл донесе три точки за тима си.

4-3 Кака 90-дузпа'

Бразилия: Сезар - Алвеш, Жуан, Лусио, Клебер - Мело, Силва, Елано, Кака - Луиш Фабиано, Робиньо (Пато, Рамирес, Сантош)

Египет: Ел Хадари - Х.Саид, Гома, И.Саид, Моуад - Шауки, Хасан, Фатхи, Рабу, Абутрика - Зидан. (Еид, Ал-Мухамади)

Жълт картони: Моуад (Египет)
Червен картон: Ал-Мухамади (Египет)
Рефер: Хауърд Уеб (Англия)
Стадион: "Фрий стате", Блумфонтейн, ЮАР

Уеб доволен от съдийството си на финала

Англичанинът Хауърд Уеб е доволен от своето съдийство на финалния мач на Мондиал 2010 между Испания и Холандия.

Ериксон остава начело на Кот д'Ивоар

Футболната федерация на Кот д'Ивоар ще предложи нов договор на селекционера на националния тим Свен-Йоран Ериксон, въпреки провала на световното първенство в Република Южна Африка

Вече сме 43-и в света, зад „световните сили” Габон, Перу, Япония

Националният отбор на България падна с още 4 позиции в месечната класация на ФИФА

Интересни факти за Мондиал 2010 - в цифри

Феновете са инжектирали общо 5 млрд. долара в икономиката на Южна Африка

Дел Боске никога не провесва мустак

Синът на железничаря донесе най-голямата радост на Испания

Иниеста: За момент помислих, че съм в засада

"Да направиш милиони хора щастливи е наистина безценно чувство", смята испанският национал

Пуйол се отказа от "Ла Фурия" на върха

Испанският бранител изигра за страната си 90 мача

Уругвайците бяха посрещнати от "синьо" море в Монтевидео

Около 150 хиляди души посрещнаха националния отбор по футбол на Уругвай, който се прибра в родината си след изненадващото класиране на четвърто място на световното първенство в Република Южна Африка

Хауърд Уеб: Това бяха най-тежките два часа в живота ми

„Изтощих се физически и емоционално. Всъщност, ФИФА ме подкрепи след мача”, сподели Уеб.