1. Novsport
  2. Мондиал 2010
  3. Гана пожали 10 от Австралия - 1:1 (видео)

Гана пожали 10 от Австралия - 1:1 (видео)

"Черните звезди" се скъсаха от пропуски и не победиха кенгурата, които играта над 60 минути с човек по-малко

Гана пожали 10 от Австралия - 1:1 (видео)

Гана и Австралия не излъчиха победител в крайно интересен и забързан мач от Група „D”. Двата тима си размениха по един гол в първото полувреме и оставиха развръзката за след почивката. Тя така и не дойде, но футболистите зарадваха препълнения стадион „Роял Бафокенг” с красива и открита игра. Брет Холман изведе кенгурата напред в резултата след непростима грешка на вратаря Кингсън, който по детински начин изпусна топката пред краката на халфа. Скандалджията Хари Кюъл пък ограничи максимално шансовете на австралийците да запазят преднината, след като спря удар на Асамоа Гиян с ръка пред гол линията на наказателното си поле. С втората си дузпа на Мондиал 2010 Гана изравни резултата в стотния мач за тим от Африка на световни първенства. Изгонването на Кюъл пък оцвети Група „D” в червено, тъй като всеки двубой до този момент не е завършвал с пълен набор от играчи.

 
Първите минути на мача предложиха един единствен и особено амбициозен удар от разстояние на Кевин-Принс Боатенг, който се пребори за топката на 30 метра от вратата на Шварцер и моментално опита късмета си от далечно разстояние.
 
Играта вървеше с монотонно темпо и качество, докато не се стигна до 11-ата минута. Австралия поведе с 1:0 с гол на Брет Холман. Карл Валери спечели пряк свободен удар фронтално срещу вратата на Кингсън. Марк Брешано извъртя топката над построената стена, но ударът нито бе достатъчно добре насочен или с достатъчно сила, за да затрудни вратаря на „черните звезди”. Ганайците обаче останаха стъписани, след като ветеранът не направи никакви усилия да улови кълбото и то отскочи от ръцете му и попадна право в краката на Холман, който с лекота откри резултата.
 
Бързият гол катализира активизиране в състава на Гана, които засилиха офанзивата си и поставиха австралийците под напрежение. Кенгурата с привидна лекота приеха играта в собствената си половина, но това им изигра лоша шега. В 24-ата минута двубоят придоби драматичен характер. Австралия остана с човек по-малко, а африканците получиха правото да изпълнят 11-метров наказателен удар. С борбена игра по десния фланг Андре Айеу направи за смях Емертън и Уилкшър, които със съвместните си усилия не успяха да отнемат топката на полузащитника. Айеу си откри пространство и пусна точен пас към Гиян, който имаше празен коридор за стрелба. Топката полетя към лявата половина на вратата, но на гол линията се изпречи Хари Кюъл. Нападателят спря топката с ръка и за това получи директен червен картон. Австралийците останаха с човек по-малко, а Гана получи втората си дузпа на Мондиала. Зад бялата точка застана Асамоа Гиян, който за втори пореден път не сгреши и изравни резултата със силен удар в противоположния ъгъл на Шварцер.
 
Гана показа, че няма да изпусне открилия се шанс да направи нова голяма крачка към осминафиналите и започна да оказва още по-силен натиск. Добре групираният отбор на Австралия обаче ограничи до минимум головите възможности за африканците. Боатенг предизвика отлично спасяване от страна на Марк Шварцер с хубав диагонален шут към левия ъгъл.
 
След почивката Гана започна с два бързи рейда през средата на терена, които бяха завършени с удари от далечно разстояние. Квадво Асамоа слаломира през двама футболисти на кенгурата и шутира от 25 метра, но неточно. Секунди след това и Асамоа Гиян предпочете да стреля извън наказателното поле, но този път Шварцер бе на позиция. „Черните звезди” продължаваха да владеят топката и демонстрираха отлична комбинативност помежду си. Негативният аспект в играта им бе постоянния бараж от далечни удар, с който засипваха вратата на Австралия. Това на свой ред намекна за безидейност в завършващата фаза на играта на ганайците.
 
Голмайсторът Гиян наруши еднообразието и с хубав пробив в дясната половина на наказателното поле създаде най-чистата голова възможност от началото на полувремето. Таранът пусна добър напречен пас във вратарското поле. Шварцер не достигна топката, но за жалост на ганайците същото стори и Квадво Асамоа. Минути след това Гиян отново пропусна добра голова възможност, стреляйки неточно от границата на пеналта.
 
Австралийците постепенно надигнаха глави, абстрахираха се от константните атаки на противника и пренесоха играта в другата половина на терена. В 72-ата минута неразбирателство в защитата на играчите в бели екипи предостави двоен шанс на Люк Уилкшър и появилия се в игра Джош Кенеди. Първо Уилкщър стреля право в ръцете на Кингсън, а при добавката Кенеди не успя да прати топката в опразнената врата. Брет Емертън пък изпълни неточно пряк свободен удар от около 25 метра, запращайки топката високо над вратата на Кингсън.
 
В заключителните минути Австралия наложи тотален контрол върху играта и въпреки неравенството в броя на играчите на няколко пъти застраши реално вратата на Гана. При една от ситуациите резервата Никита Ръкавица можеше да реши мача, но не достигна подадената му топка и се сблъска с вратаря. Невероятното темпо в края бързо пренесе събитията на другия край на терена където Менса не успя да засече висок пас и прати топката до страничната греда. След изтичането на редовното време Гана създаде нова добра възможност за решаващ гол. Овусу-Абейе стреля силно с левия крак под оглушителния вой на вувузелите, но Марк Шварцер със сетни усилия изби точно насочената топка към левия му горен ъгъл.
 
Мачът завърши с неприятна картина. Джон Пентсил остана да лежи на терена с разкървавен нос и облято с кръв лице, след като в борба за висока топка удари главата си в тази на свой съотборник. Кратко след това той бе изнесен на носилка и равенството в броя на играчите бе възстановено, а с това дойде и последния съдийски сигнал.
 
Гана – Австралия 1:1
1:0 Холман 11’
1:1 Гиян 25’ (д)
 
Гана: Кингсън (к), Ханс Сарпай, Джонатан Менса, Лий Ади, Джон Пентсил, Антъни Анан, Андре Айеу, Квадво Асамоа (Съли Мунтари – 77’), Кевин-Принс Боатенг, Принс Тагое (Куинси Овусу-Абейе – 56’), Асамоа Гиян;
Селекционер: Милован Райевац;
 
Австралия: Марк Шварцер, Лукас Нийл (к), Дейв Карни, Крейг Муур, Люк Уилкшър (Никита Ръкавица – 84’), Джейсън Кулина, Карл Валери, Брет Емертън, Марк Брешано (Скот Чипърфийлд – 66’), Брет Холман (Джошуа Кенеди – 68’), Хари Кюъл;
Селекционер: Пим Вербеек;
 
Жълти картони: Ади (40’), Анан (84’), Муур (87’ – пропуска следващия мач),
 
Червени картони: Кюъл (24’),
 
Главен съдия: Роберто Розети (Италия);
 
Стадион: „Роял Бафокенг”, Рустенбург;
Уеб доволен от съдийството си на финала

Англичанинът Хауърд Уеб е доволен от своето съдийство на финалния мач на Мондиал 2010 между Испания и Холандия.

Ериксон остава начело на Кот д'Ивоар

Футболната федерация на Кот д'Ивоар ще предложи нов договор на селекционера на националния тим Свен-Йоран Ериксон, въпреки провала на световното първенство в Република Южна Африка

Вече сме 43-и в света, зад „световните сили” Габон, Перу, Япония

Националният отбор на България падна с още 4 позиции в месечната класация на ФИФА

Интересни факти за Мондиал 2010 - в цифри

Феновете са инжектирали общо 5 млрд. долара в икономиката на Южна Африка

Дел Боске никога не провесва мустак

Синът на железничаря донесе най-голямата радост на Испания

Иниеста: За момент помислих, че съм в засада

"Да направиш милиони хора щастливи е наистина безценно чувство", смята испанският национал

Пуйол се отказа от "Ла Фурия" на върха

Испанският бранител изигра за страната си 90 мача

Уругвайците бяха посрещнати от "синьо" море в Монтевидео

Около 150 хиляди души посрещнаха националния отбор по футбол на Уругвай, който се прибра в родината си след изненадващото класиране на четвърто място на световното първенство в Република Южна Африка

Хауърд Уеб: Това бяха най-тежките два часа в живота ми

„Изтощих се физически и емоционално. Всъщност, ФИФА ме подкрепи след мача”, сподели Уеб.