2. Мондиал 2010
  3. Ирландия не успя да победи Нигерия - 1:1

Ирландия не успя да победи Нигерия - 1:1

Ирландия и Нигерия не успяха да излъчат победител и завършиха при резултат 1:1 в приятелска среща, която бе играна в Лондон. Съперникът на България в 8-ма квалификационна група създаде много голови положение през първото полувреме, но през втората част играчите на селекционера Джовани Трапатони така и не успяха сериозно да застрашат стража на африканците.

Ирландия и Нигерия не успяха да излъчат победител и завършиха при резултат 1:1 в приятелска среща, която бе играна на „Крейвън котидж” в Лондон. Съперникът на България в 8-ма квалификационна група създаде много голови положение през първото полувреме, но през втората част играчите на селекционера Джовани Трапатони така и не успяха сериозно да застрашат вратата на африканците. Титулярният страж на Ирландия Шей Гивън игра през първото полувреме, въпреки че през седмицата получи контузия в бедрото и участието му в срещата до последно бе под въпрос. Нападателят на Рединг Кевин Дойл, който страда от проблеми в ахилеса не взе участие в проверката, като по всяка вероятност ще пропусне и двубоя с нашите на 6-ти юни в София.

Домакините започнаха по-добре мача, а нападателят на Ковънтри Леон Бест непрекъснато тормозеше отбраната на Нигерия. В 12-ата минута след изпълнение на корнер топката попадна в Нолан, който веднага центрира към близката греда. Капитанът на ирландците Роби Кийн изпревари прекия си пазач и стреля с глава, но ударът му мина покрай вратата пазена на Еджид. В 28-ата минута Леон Бест бе изведен хитро с пета в наказателното поле, но точно преди да нанесе завършващия удар, притичал защитник изби в корнер.

Противно на логиката гостите откриха резултата при първата си по-сериозна атака към вратата на Шей Гивън. Половин час след началото на срещата Енерано се възползва от грешка в защитата на Ирландия и с много прецизен изстрел откри резултата. Само шест минути по-късно Лорънс центрира от фаул към далечната греда, Леджър продължи с глава към Бест, който стреля с плонж, но стражът на африканците успя да избие в корнер. След изпълнението му последва разбъркване, в което най-съобразителен се оказа Роби Кийн, който прати кълбото в опразнената врата. До края на първата част Бест на два пъти можеше да изведе своя тим напред в резултата, но ударите му бяха спасени от Еджид.

Още в началото на второто полувреме селекционерът Джовани Трапатони извади от игра вратарят Шей Гивън и капитанът Роби Кийн, за да ги съхрани за изключително важната световна квалификация срещу България след седмица в София. През вторите 45 минути темпото на игра доста спадна, а опасните изстрели пред двете врати бяха истинска рядкост. В 71-ата минута Макгийди напредна през центъра и стреля от 20-ина метра, но ударът му излезе в аут. Тимът на Нигерия организираше опасни атаки чрез Одемвинге, но неговите остри центрирания така и не бяха оползотворени от съотборници му. В последната минута на мача Уилън стреля от 25 метра, но ударът ми бе много неточен.

Ирландия – Нигерия 1:1
0:1 Енерано (30)
1:1 Кийн (38)

Ирландия: Гивън (46’ Уестууд), Фоли (72’ Макшейн), Дън, Леджър, Нолън, Дъф (46’ Макгийди), Милър, Андрюс (58’ Уилън), Лоурънс (81’ Хънт), Кийн (46’ Лонг), Бест

Нигерия: Еджид, Адефеми, Содие (78’ Навери), Мохамед, Олофиняна, Алуко (61’ Обиня), Уче, Аделейе, Утака, Акпала (61’ Одемвинге), Енерамо

Стадион: „Крейвън котидж”, Лондон

Уеб доволен от съдийството си на финала

Англичанинът Хауърд Уеб е доволен от своето съдийство на финалния мач на Мондиал 2010 между Испания и Холандия.

Ериксон остава начело на Кот д'Ивоар

Футболната федерация на Кот д'Ивоар ще предложи нов договор на селекционера на националния тим Свен-Йоран Ериксон, въпреки провала на световното първенство в Република Южна Африка

Вече сме 43-и в света, зад „световните сили” Габон, Перу, Япония

Националният отбор на България падна с още 4 позиции в месечната класация на ФИФА

Интересни факти за Мондиал 2010 - в цифри

Феновете са инжектирали общо 5 млрд. долара в икономиката на Южна Африка

Дел Боске никога не провесва мустак

Синът на железничаря донесе най-голямата радост на Испания

Иниеста: За момент помислих, че съм в засада

"Да направиш милиони хора щастливи е наистина безценно чувство", смята испанският национал

Пуйол се отказа от "Ла Фурия" на върха

Испанският бранител изигра за страната си 90 мача

Уругвайците бяха посрещнати от "синьо" море в Монтевидео

Около 150 хиляди души посрещнаха националния отбор по футбол на Уругвай, който се прибра в родината си след изненадващото класиране на четвърто място на световното първенство в Република Южна Африка

Хауърд Уеб: Това бяха най-тежките два часа в живота ми

„Изтощих се физически и емоционално. Всъщност, ФИФА ме подкрепи след мача”, сподели Уеб.