2. Мондиал 2010
  3. Исторически първи финал за Гана в турнира за Купата на Африка

Исторически първи финал за Гана в турнира за Купата на Африка

"Черните звезди" биха Нигерия с 1:0 на полуфинала.

Отборът на Гана се класира за първи път на финал на турнира за Купата на Африканските нации. Днес „черните звезди” победиха с минималното 1:0 Нигерия в изключително оспорван полуфинален сблъсък. Единственото попадение в срещата падна в средата на първото полувреме и бе дело на Гиан. През по-голяма част от мача играчите на "супер орлите" владееха инициативата, като в последните минути изпуснаха доста изгодни положения да пратят срещата в продължения.

Мачът започна доста равностойно, като играчите на двата тима действаха доста предпазливо. При първото си по-опасно положение в мача символичните домакини от Гана успяха да поведат в резултата. След центриране от корнер към близката греда, най-съобразителен се оказа Гиан, който от няколко метра не остави никакви шансове на стража на Нигерия.

В 25-ата минута отново Гиан можше да отбележи втори гол, но ударът му от воле мина на сантиметри над напречната греда на Еняма. Само три минути по-късно дойде и най-опасното положение за „супер орлите” до този момент в мача. Одемвинге намери Мартинс, който влезе в полето и стреля в долния ъгъл на Кингстън, но вратарят на Гана успя да парира удара му. В 31-ата минута Ечижиле напредна по крилото и центрира опасно в полето към Одемвинге, но ударът му с глава излезе в аут.

До края на полувремето и двата тим не сътвориха нищо интересно и логично ганайците се оттеглиха на почивката с гол аванс.

Още в първата минута на второто полувреме Нигерия можеше да се върне в мача, след като Одемвинге проби по лявото крило и стреля по диагонала, но топката се удари в крак на Ади и излезе в корнер. В 58-ата минута Обаси центрира в полето към Микел, който свали топката в краката на Обафеми Мартинс, но нападателят на Волфсбург стреля силно над гредата.

В следващата атака отново Мартинс изпусна уникален шанс да изравни резултата, след като засече хубаво центриране, но Кингстън парира удара му. В 72-ата минута Обаси напред хубаво по крилото, влезе в полето и стреля, но ударът му се отклони в тялото на Якубу и излезе в аут.

В последните минути на мача играчите на „супер орлите” притиснаха своя съперник, но вратарят на ганайците Кингстън направи чудеса от храброст и в крайна сметка прати своя тим на финала.

На финала ганайците ще спорят с победителя от двойката Алжир - Египет.

Уеб доволен от съдийството си на финала

Англичанинът Хауърд Уеб е доволен от своето съдийство на финалния мач на Мондиал 2010 между Испания и Холандия.

Ериксон остава начело на Кот д'Ивоар

Футболната федерация на Кот д'Ивоар ще предложи нов договор на селекционера на националния тим Свен-Йоран Ериксон, въпреки провала на световното първенство в Република Южна Африка

Вече сме 43-и в света, зад „световните сили” Габон, Перу, Япония

Националният отбор на България падна с още 4 позиции в месечната класация на ФИФА

Интересни факти за Мондиал 2010 - в цифри

Феновете са инжектирали общо 5 млрд. долара в икономиката на Южна Африка

Дел Боске никога не провесва мустак

Синът на железничаря донесе най-голямата радост на Испания

Иниеста: За момент помислих, че съм в засада

"Да направиш милиони хора щастливи е наистина безценно чувство", смята испанският национал

Пуйол се отказа от "Ла Фурия" на върха

Испанският бранител изигра за страната си 90 мача

Уругвайците бяха посрещнати от "синьо" море в Монтевидео

Около 150 хиляди души посрещнаха националния отбор по футбол на Уругвай, който се прибра в родината си след изненадващото класиране на четвърто място на световното първенство в Република Южна Африка

Хауърд Уеб: Това бяха най-тежките два часа в живота ми

„Изтощих се физически и емоционално. Всъщност, ФИФА ме подкрепи след мача”, сподели Уеб.