2. Мондиал 2010
  3. „Кивитата” оцеляха в драма срещу Словакия (видео)

„Кивитата” оцеляха в драма срещу Словакия (видео)

Словаците поведоха с гол от засада, Нова Зеландия уби мечтата им за първа победа в 93-ата минута за 1:1

Отборът на Нова Зеландия измъкна ценно равенство 1:1 от Словакия в първия мач на двата отбора от Световното първенство в ЮАР. Словаците бяха по-добрият тим на терена, поведоха с 1:0, макар и с гол от засада, и бяха близо до исторически успех в първото си участие на световни финали, но в 93-ата минута „кивитата” нанесоха своя удар и измъкнаха първа точка на Мондиал в своята история. Така група „F” стана още по-интересна – Италия, Парагвай, Словакия и Нова Зеландия имат по 1 точка и един вкаран гол в актива си.

Срещата започна равностойно, а първото положение дойде в 4-ата минута и бе пред вратата на Словакия. Килан засече едно центриране, стреля добре с глава, но Муча спаси без проблем. Словаците отговориха с две скоростни атаки, които обаче не доведоха до нищо по-опасно.

С течение на времето Хамшик и компания взеха инициативата в свои ръце и бяха по-настъпателният тим, но защитата на„кивитата” се справи отлично и не позволи вратарят Пастън да бъде застрашен. Най-чистото положение за Словакия пък дойде в 28-ата минута, когато брилянтна атака с едно докосване стигна до Шестак, който моментално стреля с десния крак, но топката профуча на около половин метър от левия страничен стълб.

В 35-ата минута пък Роберт Витек изстреля истинска бомба с левия крак от около 25 метра, но топката отново не намери целта и отново профуча покрай лявата греда. Малко след това пък Нова Зеландия направи отлична контраатака, при която ударът на Шмелц с левия крак по диагонала срещна мрежата от външната и страна за радост на Муча. Последната опасност дойде две минути преди края на полувремето - звездата на словаците Марек Хамшик също пробва удар от далеч с десния крак, който обаче бе спасен с мъка от вратаря на „кивитата”.

Втората част започна по страхотен начин за отбора на Словакия, който успя да поведе още в 50-ата минута. Хубава атака стигна до Шестак отдясно, той центрира на главата на Витек, който заби топката в долния десен ъгъл на Пастън. При повторението се видя, че Витек е бил в положение на засада, която обаче не бе забелязана от страничния съдия.

Попадението допринесе за още повече настроение в играта на словаците, които тотално надиграха „кивитата” и атакуваха непрестанно, но така и не стигнаха до ново положение за гол.

Две минути преди края пък Шмелц можеше да върне попадението, след като бе намерен с центриране в наказателното поле, но ударът му с глава премина на около метър от дясната греда. В добавеното време обаче натискът на „кивитата” се засили и те стигнаха до изравнително попадение. Включилият се в атака бранител Рийд надскочи всички в наказателното поле, стреля с глава, Муча не се намеси убедително и топката влетя в мрежата за крайното 1:1.

Нова Зеландия – Словакия 1:1
0:1 Витек 50’
1:1 Рийд 90+3’

Нова Зеландия: Пастън, Локхед, Рийд, Вичелич (Кристи 78’), Нелсен, Елиот, Шмелц, Килан (Ууд 72’), Бертос, Фалън, Смит
Селекционер: Рики Хърбърт

Словакия: Муча, Шкъртел, Чех, Забавник, Стрба, Вайс (Кучка 90+1), Дурица, Йендришек, Хамшик, Витек (Стох 84’), Шестак (Холоско 81’)
Селекционер: Владимир Вайс

Жълти картони
: Локхед, Рийд (Нова Зеландия), Стрба (Словакия)
Съдия: Жером Дамон от ЮАР
Стадион: „Роял Бафокенг”, Рустенбург

Уеб доволен от съдийството си на финала

Англичанинът Хауърд Уеб е доволен от своето съдийство на финалния мач на Мондиал 2010 между Испания и Холандия.

Ериксон остава начело на Кот д'Ивоар

Футболната федерация на Кот д'Ивоар ще предложи нов договор на селекционера на националния тим Свен-Йоран Ериксон, въпреки провала на световното първенство в Република Южна Африка

Вече сме 43-и в света, зад „световните сили” Габон, Перу, Япония

Националният отбор на България падна с още 4 позиции в месечната класация на ФИФА

Интересни факти за Мондиал 2010 - в цифри

Феновете са инжектирали общо 5 млрд. долара в икономиката на Южна Африка

Дел Боске никога не провесва мустак

Синът на железничаря донесе най-голямата радост на Испания

Иниеста: За момент помислих, че съм в засада

"Да направиш милиони хора щастливи е наистина безценно чувство", смята испанският национал

Пуйол се отказа от "Ла Фурия" на върха

Испанският бранител изигра за страната си 90 мача

Уругвайците бяха посрещнати от "синьо" море в Монтевидео

Около 150 хиляди души посрещнаха националния отбор по футбол на Уругвай, който се прибра в родината си след изненадващото класиране на четвърто място на световното първенство в Република Южна Африка

Хауърд Уеб: Това бяха най-тежките два часа в живота ми

„Изтощих се физически и емоционално. Всъщност, ФИФА ме подкрепи след мача”, сподели Уеб.