2. Мондиал 2010
  3. Манчестър Юнайтед е световен клубен шампион след 1:0 над ЛДУ Кито

Манчестър Юнайтед е световен клубен шампион след 1:0 над ЛДУ Кито

10 от Манчестър Юнайтед успяха да се преборят с ЛДУ Кито, Бербатов не се появи в игра

Oтборът на Манчестър Юнайтед записа исторически успех, след като успя да стане световен клубен шампион. „Червените дяволи” победиха на финала на световното клубно първенство коравия тим на ЛДУ Кито (Еквадор) с минималното 1:0 и по този начин завоюваха ценния трофей. Капитанът на българския национален отбор Димитър Бербатов не се появи в игра, след като през седмицата бе повален от вирус и не тренира с останалите си съотборници, но въпреки ще получи златен медал от надпреварата. Така Бербо стана първият българин станал световен клубен шампион.

Първата по-сериозна възможност се откри пред отбора на ЛДУ Кито още в 5-та минута. Хайро Кампос бе оставен непокрит в наказателното поле на Юнайтед, но ударът му премина далеч от целта. В 10-та минута Уейн Рууни отправи първия по-сериозен изстрел за Манчестър Юнайтед, но вратарят на еквадорския тим Кевальос спаси. В 15-та минута отново Рууни опита да вкара, но Кевальос отново бе на своето място. Най-добрата възможност за Юнайтед се откри в 20-та минута, когато Роналдо изведе Карлос Тевес, но ударът на аржентинеца бе спасен с вещина от безпогрешния до този момент Кевальос. До края на полувремето нямаше по-сериозни опасности и резултатът остана непроменен.

Втаората част започна кошмарно за Сър Алекс Фъргюсън и компания. Сръбският защитник на тима Неманя Видич влезе грубо в краката на Риаско и получи директен червен картон, като по този начин остави своя отбор с човек по-малко цяло едно полувреме. Веднага след това Сър Алекс реагира и пусна в игра Джони Еванс на мястото на Карлос Тевес, който не се отличи с нищо в този двубой. Въпреки това Юнайтед бе по-добрият отбор на терена и създаде повече положения за гол. Останалият като сам нападател Уейн Рууни пропусна на няколко пъти да се разпише, като ударите му така и не намираха целта. В 65-та минута вратарят на „червените дяволи” Едвин Ван Дер Саар показа страхотен рефлекс след удар на Мансо и спаси най-чистото положение за еквадорския тим. Стигна се обаче до 73-та минута, когато Роналдо подаде хубав пас към Рууни, който стреля отлично с десния крак и прати топката в далечния ъгъл на вратаря на ЛДУ Кито. Еквадорците се опитаха да се върнат в мача, но удари на Мансо и Навиа бяха спасени от Ван дер Саар. Така преднината от 1 гол на Манчестър Юнайтед се запази до края на срещата и по този начин „червените дяволи” се поздравиха с победата и титлата в Япония.

По този начин Манчестър Юнайтед стана първият британски и вторият европейски тим, който печели това отличие, след като през миналата година Милан надделя на финала над Бока Хуниорс.