2. Мондиал 2010
  3. От обречен Замбия се превърна в победител и прескочи най-завързаната група за КАН

Националният отбор на Замбия премина успешно група „Д” от надпреварата за Купата на африканските нации, след като бе сочен за аутсайдер в началото на надпреварата. С една победа едно равенство и една загуба воденият от Ерв Ренар тим зае второ място в групата с четири точки, също колкото имаха и тимовете на Камерун и Габон.

Именно Габон бе последният съперник на известните с прякора си „медните куршуми”. В последния мач от групата Замбия надигра Габон с 2:1 благодарение на попадения от страна на Райнфорд Катонго и Джеймс Чаманга. Едно попадение в последните минути на срещата върна появилият се като резерва нападател Фабрис До Марколино.

Първите минути на срещата бяха равностойни и основната част от играта бе съсредоточена в средата на терена. Кристофър Катонго пропусна две отлични възможности за Замбия в 18-ата и 20-ата минута. При първото положение Катонго центрира опасно и вратарят на символичните домакини не прецени топката. Все пак тя не попадна в мрежата. Две минути по-късно Катонго имаше за какво да съжалява, след като закачи центриране на Калаба, но успя да я прати отвъд гол линията.
В 28-ата Катонго се реваншира за пропуските и осъществи чудесен извеждащ пас към Калаба, който с лекота преодоля вратаря Овоно за 1:0. Четири минути преди почивката Замбия пропиля отлична възможност да удвои преднината си. Отново Катонго центрира опасно, а в наказателното поле с глава Сунзу стреля на сантиметри извън рамката на противниковия тим.

След паузата тимът на Габон се съживи и в първите минути след съдийския сигнал играчите на символичния домакин затрудниха максимално стража на Замбия. Той обаче успя да изчисти опасното центриране в наказателното си поле.

В 62-ата минута Замбия поведе с 2:0 и като че ли реши спора в своя полза. Халфът Клифърд Муленга показа завидни качества с топката, справи се с пазещия го Моас Бру Апанга и подаде към непокрития Джеймс Чаманга, който реализира необезпокоявано за 2:0.
Наставникът на Габон Ален Жирес хвърли всичко в предни линии след втория гол и рискът му се отплати. Резервният нападател До Марколино върна един гол в 83-ата минута и запази напрежението до последната минута на мача. Защитата на Замбия просто проспа положението. Двама играчи се разминаха с центриране в пеналта До Марколино напредна и реализира за 1:2, благодарение на противников играч, който отклони удара му.

В последната минута от редовното време До Марколино пропусна да се превърне в герой за тима, си след като пропиля отлична възможност да се разпише със слаб и несериозен удар.

В крайна сметка първите голове, които Габон допусна във вратата си костваха на тима класиране за четвъртфиналите на турнира. След последния кръг не преките двубои, а головата разлика трябваше да определя кои отбори се класират напред в турнира. Така Камерун и Замбия с по пет отбелязани и получени гола заеха първото и второто място пред Габон и Тунис. На четвъртфиналите Замбия ще се изправи срещу Нигерия.
Уеб доволен от съдийството си на финала

Англичанинът Хауърд Уеб е доволен от своето съдийство на финалния мач на Мондиал 2010 между Испания и Холандия.

Ериксон остава начело на Кот д'Ивоар

Футболната федерация на Кот д'Ивоар ще предложи нов договор на селекционера на националния тим Свен-Йоран Ериксон, въпреки провала на световното първенство в Република Южна Африка

Вече сме 43-и в света, зад „световните сили” Габон, Перу, Япония

Националният отбор на България падна с още 4 позиции в месечната класация на ФИФА

Интересни факти за Мондиал 2010 - в цифри

Феновете са инжектирали общо 5 млрд. долара в икономиката на Южна Африка

Дел Боске никога не провесва мустак

Синът на железничаря донесе най-голямата радост на Испания

Иниеста: За момент помислих, че съм в засада

"Да направиш милиони хора щастливи е наистина безценно чувство", смята испанският национал

Пуйол се отказа от "Ла Фурия" на върха

Испанският бранител изигра за страната си 90 мача

Уругвайците бяха посрещнати от "синьо" море в Монтевидео

Около 150 хиляди души посрещнаха националния отбор по футбол на Уругвай, който се прибра в родината си след изненадващото класиране на четвърто място на световното първенство в Република Южна Африка

Хауърд Уеб: Това бяха най-тежките два часа в живота ми

„Изтощих се физически и емоционално. Всъщност, ФИФА ме подкрепи след мача”, сподели Уеб.