2. Мондиал 2010
  3. Пирова победа и осминафинал за Бразилия след шоу пред 85 хиляди на "Сокър Сити Стейдиъм" (видео)

„Селесао” разби „слоновете” от Кот Д’Ивоар с 3:1 и стигна до следващата фаза, но загуби Елано и Кака

Петкратният световен шампион Бразилия подпечата участието си на осминафиналите на Мондиал 2010 в ЮАР, след като постигна заслужена победа с 3:1 над тима на Кот Д’Ивоар във втория си мач от група „G”. Успехът освен, че класира „селесао” напред, се оказа и пиров за отбора на Карлос Дунга. Елано получи тежка контузия и бе изнесен на носилка, а Кака получи нелеп втори жълт картон две минути преди края и бе отстранен от френския арбитър Стефан Ланоа, който имаше много работа по зеления терен на „Сокър Сити”. Иначе Луиш Фабиано се отлични с два прекрасни гола, единият от които спорен, а Дидие Дрогба отбеляза почетното попадение за „слоновете” при завръщането си в титулярния състав.

Срещата започна взривно и още в първата минута Бразилия можеше да поведе в резултата. Страхотна атака на „кариоките” стигна до Робиньо, който пробва удар от около 20 метра, но топката премина опасно над вратата. Двата отбора играеха много агресивно и редуваха скоростни атаки, в които обаче липсваше завършващият удар.

Първият такъв дойде в 25-ата минута, когато „селесао” заслужено поведе в резултата. Луиш Фабиано свали една топка към Кака, който впоследствие изведе деветката на Бразилия от дясно на наказателното поле, а той с мощен удар с десния крак по диагонала забоде топката под гредата на безпомощния Бари за 1:0. Кот Д’Ивоар потърси изравняване и стигна до първия си точен удар едва в 38-ата минута. Тогава Аруна Диндан опита да изненада Жулио Сезар със силен изстрел от около 25 метра, но стражът на Интер внимаваше и спаси. С това се изчерпа и всичко по интересно за първото полувреме, след което петкратните шампиони от Бразилия водеха с 1:0.

Втората част започна перфектно за момчетата на Дунга и още в 50-ата минута те успяха да удвоят преднината си. Луиш Фабиано се пребори за една висока топка, подигра се с трима бранители на Кот Д’Ивоар, нагласи я на левия си крак и с хубав удар от въздуха матира Бари за 2:0. Останаха съмнения за игра с ръка на Фабиано, която обаче не бе забелязана от френския арбитър Стефан Ланоа.

Африканците опитаха веднага да върнат гола и в 53-ата минута стигнаха до най-чистото си положение. Отлична атака на „слоновете” завърши с центриране към Дрогба, който стреля добре с глава, но топката премина на около педя от левия страничен стълб. Бразилия пък отговори със светкавична атака с едно докосване между Майкон, Кака и Робиньо, завършена с удар на Кака, който обаче бе спасен от стража на Кот Д’Ивоар.

В 62-ата минута обаче Кака се реваншира на своите съотборници със страхотен пробив отляво, поднесе топката на Елано на удобна позиция, а той не сгреши и технично с левия крак вкара за 3:0. Минути по-късно обаче голмайсторът се контузи тежко след сблъсък в средата на терена и бе изнесен на носилка, а на негово място влезе Дани Алвеш.

В 73-ата минута Ромарик, който се бе появил само секунди по-рано, успя да затрудни максимално Жулио Сезар с удар от около 25 метра с левия крак, но бразилският страж сигурно спаси. В 79-ата минута обаче Кот Д’Ивоар успя да върне един гол. Яя Туре намери Дрогба непокрит в наказателното поле на Бразилия, а голмайсторът на Челси майсторски забоде топката с глава в долния ляв ъгъл на замръзналия Жулио Сезар.

Две минути преди края на редовното време се стигна и до най-неприятния момент в мача. Кака сложи вдигна неумишлено дясната си ръка, а Кейта се блъсна в неговия лакът и легна на земята, хващайки се за главата, въпреки че получи удар в гърдите. Това доведе до мини меле на зеления терен между двата отбора, а в крайна сметка Кака получи втори жълт картон и съответно бе изгонен от игра.

До края на мача „слоновете” наложиха масиран натиск и се наложи Жулио Сезар първо да спасява прехвърлящ удар на Яя Туре, а малко след това по прекрасен начин изби остро центриране, което попадаше право в непокрития Дрогба. В крайна сметка резултатът остана непроменен и Бразилия стигна до трите точки.

С тях "селесао" има пълен актив от 6 точки и почти сигурно гарантира първото си място в групата. Кот Д'Ивоар остава трети с една точка и илюзорни шансове за продължаване в следващата фаза. В следващия си мач с Португалия Дунга няма да може да разчита на наказания Кака и най-вероятно на контузения Елано, но това едва ли ще спре устрема на "кариоките".

Бразилия – Кот Д’Ивоар 3:1
1:0 Луиш Фабиано 25’
2:0 Луиш Фабиано 50’
3:0 Елано 62’
3:1 Дрогба 78’

Бразилия: Жулио Сезар, Майкон, Лусио, Жуан, Мишел Бастош, Жилберто Силва, Фелипе Мело, Елано (Дани Алвеш 67’), Кака, Робиньо (Рамиреш 90’), Луиш Фабиано
Селекционер: Карлос Дунга

Кот Д’Ивоар: Бари, Демел, Коло Туре, Зокора, Тиене, Ебуе (Ромарик 72’), Яя Туре, Тиоте, Калу (Кейта 68’), Дрогба, Диндан (Жервиньо 54’)
Селекционер: Свен-Горан Ериксон

Жълти картони: Кака (2) (Бразилия), Тиене, Кейта, Тиоте (Кот Д’Ивоар)
Червени картони: Кака 88’
Съдия: Стефан Ланоа от Франция
Стадион: „Сокър Сити” в Йоханесбург, 84 455 зрители

Уеб доволен от съдийството си на финала

Англичанинът Хауърд Уеб е доволен от своето съдийство на финалния мач на Мондиал 2010 между Испания и Холандия.

Ериксон остава начело на Кот д'Ивоар

Футболната федерация на Кот д'Ивоар ще предложи нов договор на селекционера на националния тим Свен-Йоран Ериксон, въпреки провала на световното първенство в Република Южна Африка

Вече сме 43-и в света, зад „световните сили” Габон, Перу, Япония

Националният отбор на България падна с още 4 позиции в месечната класация на ФИФА

Интересни факти за Мондиал 2010 - в цифри

Феновете са инжектирали общо 5 млрд. долара в икономиката на Южна Африка

Дел Боске никога не провесва мустак

Синът на железничаря донесе най-голямата радост на Испания

Иниеста: За момент помислих, че съм в засада

"Да направиш милиони хора щастливи е наистина безценно чувство", смята испанският национал

Пуйол се отказа от "Ла Фурия" на върха

Испанският бранител изигра за страната си 90 мача

Уругвайците бяха посрещнати от "синьо" море в Монтевидео

Около 150 хиляди души посрещнаха националния отбор по футбол на Уругвай, който се прибра в родината си след изненадващото класиране на четвърто място на световното първенство в Република Южна Африка

Хауърд Уеб: Това бяха най-тежките два часа в живота ми

„Изтощих се физически и емоционално. Всъщност, ФИФА ме подкрепи след мача”, сподели Уеб.