2. Мондиал 2010
  3. САЩ разруши крепостта "М'Боли" с гол в края и спечели Група "С" (видео)

САЩ разруши крепостта "М'Боли" с гол в края и спечели Група "С" (видео)

С късен гол в 91-ата минута САЩ пожъна безкрайно ценен успех срещу националния отбор на Алжир в последен мач от Група „С”

С късен гол в 91-ата минута САЩ пожъна безкрайно ценен успех срещу националния отбор на Алжир в последен мач от Група „С”. Лендън Донован порази своеобразната крепостна стена, която Райс М’Боли бе изградил пред гол линията си и класира САЩ на осминафиналите на Световното първенство като лидер в Група „С”. След минималния успех с 1:0 над „пустинните лисици” американците очакват съперника си във фазата на директните елиминации, който ще представлява класиралия се на второ място в Група „D”.

Националите на САЩ диктуваха темпото през голяма част от мача и създадоха огромен брой голови възможности. Гол на Клинт Демпси през първата част запази равенството до последния момент, редом с отличните изяви на вратаря на Славия, който практически отрази шест голови изстрела в хода на мача.

Алжирците дадоха тон на мача със силно воле на Матмур от границата на наказателното поле. Топката прелетя над вратата, но след няколко минути Рафик Джебур разтресе напречната греда на Тим Хауърд. Карим Матмур овладя топката на границата на наказателното поле и я пусна към Джебур. Сантиметри обаче бяха недостатъчни на нападателя да прати топката в мрежата, след като тя отскочи от гредата. Въпреки силните минути за „пустинните лисици” САЩ не оставаше по-назад от съперника си, но  центриранията и дистанцираните удари, които преодоляваха в играта им не се оказаха затруднение за Райс М’Боли.
Еркулес Гомес притесни противника с атрактивен ножичен удар от близка дистанция, но остана далеч от целта.

В 21-ата минута Алтидор стартира самостоятелен пробив през средата и някакси успя да промуши топката през трима алжирци. Тя попадна в Брадли, който бе повален на границата на наказателното поле. Защитник на Алжир изрита напосоки кълбото, което се озова в краката на Еркулес Гомес в дясната половина на наказателното поле. Между нападателя и гола стоеше единствено М’Боли, който отрази с лекота насочения право в него мощен шут. Избитата топка се върна в краката на Гомес, но вместо нов обстрел той предпочете подаването и пусна топката към открилия се Клинт Демпси. Във втори пореден мач американците обаче бяха лишени гол заради засада, след като Демпси успя да се разпише в празната врата, но попадението му бе отменено. Повторенията показаха, че решението на съдийската бригада е неоснователно, поради факта че в момента на подаването Демпси бе на една линия с последния в защитата на Алжир.

Следващата добра възможност, открила се пред американците, също бе неутрализирана с блестяща изява на Райс М’Боли. В 35-ата минута Клинт Демпси се измъкна от опеката си и не забави изстрела към вратата, който обаче бе париран от вратаря на Славия. Две минути по-късно отбраната на Алжир отново се превърна в зрител на случващото се на терена. Защитниците допуснаха Майкъл Брадли да подаде към Донован в пеналта. Под погледа на бившия президент Бил Клинтън звездата на САЩ за пореден път не успя да преодолее вратаря на Алжир. При добавката Джоузи Алтидор изстреля топката високо над вратата и пропиля пореден добър шанс.

Алжир отвърна с далечни удари на Матмур и Зиани. Първият принуди Хауърд да отразява мощен далечен изстрел, докато Зиани не успя да насочи топката по най-добрия начин и тя прелетя агонизиращо близо до сглобката на вратата. Джебур пък приключи полувремето с друга пропиляна възможност, след като не достигна центриране в наказателното поле и позволи топката да излезе в аут.

Вратата на М’Боли остана непробиваема и в първите минути на второто полувреме. Джоузи Алтидор пусна нескопосан пас на границата на наказателното пол. Защитниците на Алжир обаче не успя да овладее топката и с отиграването си я заложи за Демпси. Късметът на стража се усмихна отново, когато един от най-активните футболисти на терена стреля в страничната греда. И при добавката след първия си удар Демпси не успя да намери целта.

Дезорганизираната отбрана на „пустинните лисици” доведе до нова опасност пред М’Боли. Появилият се на почивката Фейлхейбър се разходи в наказателното пол и центрира от крайната линия. Пасът, който щеше да доведе до почти сигурен гол, бе пресечен със сетни усилия от стража. В 68-ата минута нападателите на САЩ Джоузи Алтидор и Едсън Бъдъл отново бяха игнорирани от защитата в зелени екипи и от границата на вратарското поле резервата Бъдъл успя да насочи с глава топката към вратата само, за да я види в ръцете на М’Боли. За пети път вратарят опази тима си от потенциален гол.

Моменти на колебания в отбраната на американците позволиха и на символичните гости да отправят поглед към гола. Матмур, а след това и влезлия като резерва Гезал се озоваха очи в очи с Хауърд, но ударите им така и не промениха двете нули на светлинното табло.

Вратарят на Алжир продължи да бъде непоколебим, след като успя да боксира зверски изстрел от фаул на Майкъл Брадли. Ново статично положение създаде неприятности на алжирците, но дори и молитвите на Демпси преди удара не донесоха така нужния гол на САЩ.

Развръзката в мача дойде в първата минута от добавеното време. САЩ не прости поредната и оказала се последна групов провал на защитата в зелено. Алтидор нахлу необезпокоявано в пеналта и подаде към Демпси. Топката бе спряна от М’Боли, но при добавката Лендън Донован бе точен за така нужния гол, който класира страната му на осминафиналите като първенец в Група „С”. В заключителните секунди трагедията на Алжир стана пълна, след като за бурно оспорване на съдийско решение капитанът на "лисиците" Антар Яхия получи втори жълт картон и напусна терена.

САЩ - Алжир 1:0
1:0 Донован 90'+1'

САЩ: Тим Хауърд, Стивън Черундоло, Карлос Боканегра (к), Джей Демерит, Джонатан Борнстийн (Бийзли – 81’), Клинт Демпси, Майкъл Брадли, Морис Еду (Бъдъл – 64’), Лендън Донован, Еркулес Гомес (Фейлхейбър – 45’), Джоузи Алтидор;
Селекционер: Боб Брадли;

Алжир: Райс М’Боли, Надир Белхадж, Рафик Халиш, Маджид Бугера, Антар Яхия (к), Карим Зиани (Гедиура – 69’), Меди Ласен, Хасан Йебда, Фуед Кадир, Карим Матмур (Саифи – 85’), Рафик Джебур (Гезал – 65’);
Селекционер: Рабах Саадане;

Жълти картони: Йебда (12’ – пропуска следващия мач) Яхия (75’), Ласен (83’ – пропуска следващия мач), Алтидор (62’), Бийзли (89’)

Червени картони: Яхия (92’);

Рефер: Франк Де Блеекере (Белгия);

Стадион: „Лофтъс Версфийлд”, Претория; Зрители 35 827;
Уеб доволен от съдийството си на финала

Англичанинът Хауърд Уеб е доволен от своето съдийство на финалния мач на Мондиал 2010 между Испания и Холандия.

Ериксон остава начело на Кот д'Ивоар

Футболната федерация на Кот д'Ивоар ще предложи нов договор на селекционера на националния тим Свен-Йоран Ериксон, въпреки провала на световното първенство в Република Южна Африка

Вече сме 43-и в света, зад „световните сили” Габон, Перу, Япония

Националният отбор на България падна с още 4 позиции в месечната класация на ФИФА

Интересни факти за Мондиал 2010 - в цифри

Феновете са инжектирали общо 5 млрд. долара в икономиката на Южна Африка

Дел Боске никога не провесва мустак

Синът на железничаря донесе най-голямата радост на Испания

Иниеста: За момент помислих, че съм в засада

"Да направиш милиони хора щастливи е наистина безценно чувство", смята испанският национал

Пуйол се отказа от "Ла Фурия" на върха

Испанският бранител изигра за страната си 90 мача

Уругвайците бяха посрещнати от "синьо" море в Монтевидео

Около 150 хиляди души посрещнаха националния отбор по футбол на Уругвай, който се прибра в родината си след изненадващото класиране на четвърто място на световното първенство в Република Южна Африка

Хауърд Уеб: Това бяха най-тежките два часа в живота ми

„Изтощих се физически и емоционално. Всъщност, ФИФА ме подкрепи след мача”, сподели Уеб.