2. Мондиал 2010
  3. Три от три за Холандия в Група "Е" (видео)

Три от три за Холандия в Група "Е" (видео)

"Лалетата" постигнаха трудна победа над Камерун с 2:1

Холандия постигна пълен актив от точки Група "E", след като победи Кемерун с 2:1.

Двата отбора направиха един много добър мач, в който царуваше красивата и стойностна игра. Още преди началото на срещата и за двата отбора бе ясен изхода от групата, което направи срещата много спокойна. Холандците излязоха като фаворити и логично поведоха в 35-ата минута чрез Робин Ван Перси. Самуел Ето’о върна едно попадение от дузпа в 65-ата, а крайното 2:1 оформи нападателят на Милан Кланс Ян Хунтелаар в 83-ата минута. Така Камерун си тръгва без точка от световното първенстов, а Холандия започва да се готви за осминафиналната среща със Словакия.

Първата добра възможност бе за отборът на Камерун в 4-ата минута, когато Нгуемо отправи добър изстрел, малко пред наказателното поле, но за негово съжаление бе право в ръцете на вратаря Стекеленбург. Отново „неукротимите лъвове” имаха добра възможност в 11-ата минута, но този път Макун не успя да уцели вратата на „лалетата”, след като засече добро центриране отдясно.

Все пак холандците бяха тези, които стигнаха до първата чиста голова ситуация. В 19-ата минута асът на Арсенал Робин Ван Перси получи страхотно подаване на границата на наказателното поле, но не успя да насочи топката в някои от ъглите и я прати право в ръцете на вратаря след изстрела си от въздуха. 6 минути бяха нужни на „лалетата”, за да създадат ново добро положение пред вратата на Сюлейману. Играчите на „ниската земя” имаха възможността да изпълнят пряк свободен удар на около 25 метра от гол линията, но ударът на Ван Дер Ваарт бе право в ръцете на камерунския страж. В 32-ата минута и играчът на Ливърпул Дирк Каут се записа със сериозен пропуск. Крилото получи страхотен пас от Снайдер в наказателното поле, но диагоналният му удар мина на около метър от страничната греда.

Страхотна комбинация между Ван дер Ваарт и Робин Ван Перси даде резултат от натиска на Холандия
. В 35-ата минута двамата направиха страхотно двойно подаване, което изведе Ван Перси очи в очи със Сюлеману, като този път нападателят на Арсенал не сбърка и с техничен изстрел вкара топката между краката на вратаря за 1:0.

След попадението, което получиха играчите на Пол Льо Гуен логично започнаха да атакуват. Първата добра възможност бе за Самуел Ето’о, който бе оставен непокрит в наказателното поле и получи добър пас, но вместо да стреля от въздуха той предпочете да си овладее топката, което улесни много работата на холандският страж. Следващата опасност за холандската врата бе след разбъркване в наказателното поле. Екото центрира от фаул в наказателното поле и там няколко футболисти играха с топката, като в крайна сметка тя се озова в Сонг, който стреля, но право в ръцете на вратаря.

В 51-ата минута голмайсторът Робин Ван Перси можеше да увеличи преднината на „лалетата”. Нападателят получи много добро подаване от Ван Бомел в центъра на терена, след което играчът на Арсенал пробяга почти цялата половина на Камерун, за да отправи слаб изстрел в средата на вратата, който бе отразен от Сюлейману без проблеми.

„Неукротимите лъвове” имаха страхотна възможност да изравнят резултата в 61-ата минута, чрез Макун. Играчът на Лион получи много добро подаване в наказателното поле, където бе оставен непокрит, но ударът на играча бе слаб и Стекеленнбург го отрази без проблем.

Камерун изравни резултата в 65-ата минута от дузпа. Африканският отбор получи възможността да изпълни 11-метров наказателен удар, след като Рафаел Ван Дер Ваарт игра с ръка в наказателното поле. Зад топката застана капитанът на отбора Самуел Ето’о, който не сбърка от бялата точка и прати топката в левия ъгъл на вратата – 1:1.

Само минута, след като получха гол холандците можеха отново да поведат в резултата. Ван Дер Ваарт центрира от фаул, а в наказателното поле Де Йонг бе оставен непокрит, но ударът му мина на сантиметри от гредата.

В 83-ата минута холандците отново си върнаха преднината в мача.
Страхотна атака, започната от Уесли Снайдер през центъра доведе до извеждащ пас към Робен, който успя да се освободи от Ригобер Сонг и да отправи уникален изстрел по посока на вратата на Камерун. Топката срещна гредата, но Хунтелаар внимаваше и просто я вкара в опразнената от Сюлейману врата – 2:1.

До края на срещата не се случи нищо опасно пред нито една от двете врата и така Холанидия победи едно от големите разочарования на този Мондиал – Камерун.

Така и преди края на срещата бе ясно, че отборът на Кемрун напуска безславно световното. „Неукротимите лъвове” инкасираха три загуби, което логично ги остави на дъното на Група "Е". С тази победа „лалетата” записаха трета победа в груповата фаза и отиват на осминафиналите с пълен актив от точнк. Холандия ще срещне втория от Група "F", а именно отборът на Слования, който изхвърли световният шампион – Италия.

Холандия – Камерун 2:1
1:0 - Ван Перси 35’
1:1 – Ето’о 65’
2:1 – Хунтелаар 83’

Холандия
(4-2-3-1): Стекеленбург; Буларуз, Хейтинга, Матайсен, Ван Бронкхорст (к.); Ван Бомел, Де Йонг; Каут (Елиа 66’), Снайдер, Ван дер Ваарт (Робен 72’); Ван Перси (Хунтелаар 59’);
Селекционер: Берт Ван Марвайк;
Камерун (4-2-3-1): Сюлейману; Мбиа, Нкулу (Р. Сонг 72’), Бонг (Абубакар 56’), Асу-Екото; А. Сонг, Макун; Джереми, Нгуемо, Чупо-Мотин (Идрису 72’); Ето’о (к.);
Селекционер: По льо Гуен;

Жълти картони: Каут, Ван Дер Ваарт, Ван Бронкхорст (Холандия) Мбиа, Никулу (Камерун);

Съдия: Пабло Позо (Чили);

Стадион: „Грийн Пойнт”, Кейп Таун, 63 093 зрители;
Температура на въздуха: 15 градуса по Целзий;
Уеб доволен от съдийството си на финала

Англичанинът Хауърд Уеб е доволен от своето съдийство на финалния мач на Мондиал 2010 между Испания и Холандия.

Ериксон остава начело на Кот д'Ивоар

Футболната федерация на Кот д'Ивоар ще предложи нов договор на селекционера на националния тим Свен-Йоран Ериксон, въпреки провала на световното първенство в Република Южна Африка

Вече сме 43-и в света, зад „световните сили” Габон, Перу, Япония

Националният отбор на България падна с още 4 позиции в месечната класация на ФИФА

Интересни факти за Мондиал 2010 - в цифри

Феновете са инжектирали общо 5 млрд. долара в икономиката на Южна Африка

Дел Боске никога не провесва мустак

Синът на железничаря донесе най-голямата радост на Испания

Иниеста: За момент помислих, че съм в засада

"Да направиш милиони хора щастливи е наистина безценно чувство", смята испанският национал

Пуйол се отказа от "Ла Фурия" на върха

Испанският бранител изигра за страната си 90 мача

Уругвайците бяха посрещнати от "синьо" море в Монтевидео

Около 150 хиляди души посрещнаха националния отбор по футбол на Уругвай, който се прибра в родината си след изненадващото класиране на четвърто място на световното първенство в Република Южна Африка

Хауърд Уеб: Това бяха най-тежките два часа в живота ми

„Изтощих се физически и емоционално. Всъщност, ФИФА ме подкрепи след мача”, сподели Уеб.