2. Мондиал 2010
  3. Япония записа първа победа на старта на Световно първенство (видео)

Япония записа първа победа на старта на Световно първенство (видео)

„Самураите” отсякоха главите на „лъвовете” от Камерун – 1:0 на „Фрий Стейт Стейдиъм” в Блумфонтейн

Япония победи Камерун с 2:0 във втория мач от група „Е” на Световното първенство в ЮАР. Победното попадение на „Фрий Стейт Стейдиъм” в Блумфонтейн бе дело на Кейсуке Хонда в края на първото полувреме. Победата е още по-сладка, защото японците имаха 2 загуби и 1 равенство в първите си мачове на Световно първенство до този момент. От своя страна камерунците бяха с актив от 1 победа и 4 равенства.

Двата отбора се вкопчиха в здрава битка от първия съдийски сигнал, което предопредели и малкото интересни ситуация пред двамата вратари. Националите на Камерун залагаха на продължителното владеене на топката, докато японците залагаха на солидната преса. Камерун организира първата опасна атака в 8-ата минута, когато Уебо напредна по десния фланг и подаде прострелен пас в наказателното поле, но Чупо-Мотинг не успя да засече топката. Японците отговориха с коварно центриране на Мацуи отдясно в 17-ата минута, но вратарят на „лъвовете” Сюлейману се намеси.

Малко след това отново „самураите” създадоха напрежение отдясно, но страничният съдия вдигна флага за засада и така опасността бе предотвратена. Въпреки неуспеха на тази тактика двата отбора продължиха да залагат на центриранията от фланговете. Първият точен удар към една от двете врати бе в 38-ата минута. Негов автор стана Ено от Каметун, но той бе слаб и Кавашима спаси с лекота. Все пак изсипването на топката в наказателното поле помогна на Япония да открие резултата в срещата. В 39-ата минута Мацуи центрира отдясно, Хонда бе оставен непокрит на границата на вратарското поле и с лекота се разписа, преодолявайки Сюлейману. До края на полувремето Камерун се опита да промени статуквото, но действията на футболистите на селекционера Пол Льо Гуен бяха неорганизирани и прибързани.

Второто полувреме започна с вихрени атаки на камерунските национали. Първо в 49-ата минута Самуел Ето’о проби по десния фланг, навърза трима японски бранители и подаде на Чупо-Мотинг в наказателното поле, който обаче стреля в аут. След това в 53-ата минута Уебо стреля с глава след центриране отдясно, но много неточно. След тези два епизода играта се успокои. Японците се бранеха организирано и съсредоточено, като дебнеха удобните моменти за контраатаки, с които окончателно да предрешат изхода на двубоя.

От своя страна Камерун не показа ясна идея как да бъде пробита тази японска стена. Дори направените смени от камерунския селекционер Пол Льо Гуен не помогнаха с нищо за каузата. За сметка на това Япония имаше шанс да спечели и с по-голям резултат. В 82-ата минута след една контраатака Хонда подаде на Хасебе, капитанът на „самураите” стреля извън наказателното поле, Сюлейману изби неговия удар. Все пак националите на Камерун намериха сили за едно последно положение в 85-ата минута, но топовният изстрел на М’биа извън наказателното поле разтресе горната греда на Кавашима. За "Играч на мача" бе обявен голмайсторът за Япония Кейсуке Хонда.

Япония – Камерун 1:0
Хонда 39’

Япония: Кавашима, Комано, Танака, Нагатомо, Наказава, Абе, Ендо, Мацуи (Оказаки 68’), Хасебе (Инамото 88’), Хонда, Окубо (Яно 81’).
Селекционер: Такеши Окада

Камерун: Сюлейману, Асу-Екото, Н’Кулу, Басонг, Матип (Емана 63’),  Макун (Джереми 75’), Ено, М’биа, Ето’о, Чупо-Мотинг (Идрису 75’),  Уебо.
Селекционер: Пол Льо Гуен

Жълти картони: Н’Кулу 73’ (Камерун); Абе 91’ (Япония)

Червени картони: Няма

Стадион: „Фрий Стейт Стейдиъм”, 48 000 зрители

Главен съдия: Олегарио Бенкуаренса (Португалия)

Уеб доволен от съдийството си на финала

Англичанинът Хауърд Уеб е доволен от своето съдийство на финалния мач на Мондиал 2010 между Испания и Холандия.

Ериксон остава начело на Кот д'Ивоар

Футболната федерация на Кот д'Ивоар ще предложи нов договор на селекционера на националния тим Свен-Йоран Ериксон, въпреки провала на световното първенство в Република Южна Африка

Вече сме 43-и в света, зад „световните сили” Габон, Перу, Япония

Националният отбор на България падна с още 4 позиции в месечната класация на ФИФА

Интересни факти за Мондиал 2010 - в цифри

Феновете са инжектирали общо 5 млрд. долара в икономиката на Южна Африка

Дел Боске никога не провесва мустак

Синът на железничаря донесе най-голямата радост на Испания

Иниеста: За момент помислих, че съм в засада

"Да направиш милиони хора щастливи е наистина безценно чувство", смята испанският национал

Пуйол се отказа от "Ла Фурия" на върха

Испанският бранител изигра за страната си 90 мача

Уругвайците бяха посрещнати от "синьо" море в Монтевидео

Около 150 хиляди души посрещнаха националния отбор по футбол на Уругвай, който се прибра в родината си след изненадващото класиране на четвърто място на световното първенство в Република Южна Африка

Хауърд Уеб: Това бяха най-тежките два часа в живота ми

„Изтощих се физически и емоционално. Всъщност, ФИФА ме подкрепи след мача”, сподели Уеб.