2. МОНДИАЛ 2018
  3. НОВА ДРАМА! Рикошет и технологиите спасиха Франция от резил срещу Австралия (ВИДЕО+СНИМКИ)

Видеото показа, че топката е на сантиметър зад голлинията при победния гол

Франция победи трудно Австралия с 2:1 в първия мач от Група С на Мондиал 2018.

„Петлите“, които са сред фаворитите за световната титла, надделяха над „кенгурата“, сочени за аутсайдери, с късен гол след рикошет и дузпа, отсъдена след първото в историята използване на системата за видеоповторения VAR.

Атаката им в Казан бе поведена от страховито трио – Антоан Гризман, Килиан Мбапе и Усман Дембеле, чиято обща пазарна цена в деня на мача бе около половин милиард евро, изчислиха колегите от BBC, а това си пролича най-вече в началните минути.

Още във втората Килиан Мбапе бе изведен зад защитата и стреля силно по диагонала в близкия ъгъл, но вратарят на „кенгурата“ изби в корнер.

Малко след това тийнейджърът, превърнал се в най-младия футболист, играл за Франция на голям форум (19 г. и 6 месеца), бе съборен пред пеналта, но опитът на Пол Погба от свободен удар не затрудни стража на Австралия.

26-годишният Матю Райън се намеси решително и след изстрел на Антоан Гризман в шестата минута, а после звездата на Атлетико (Мадрид) пробва да порази целта и от статично положение, но Арън Мой изби над вратата.

Така, за около четвърт час, стражът на островитяните направи четири спасявания – повече от всеки друг свой колега на Мондиал 2018 до момента.

В 17-ата минута пък, след удар на Арън Мой и рикошет, Корентин Толисо за малко да си отбележи автогол, но капитанът на „петлите“ Уго Лорис демонстрира класата си със страхотно спасяване в своя мач №99 с националната фланелка.

Впоследствие Австралия заигра по-уверено и до почивката французите не можаха да стигнат до нова опасност, докато в последната минута на първата част Азис Бегия отправи силен шут по диагонала от ъгъла на пеналта и топката мина на сантиметри над вратата на Лорис.

Така двата отбора се оттеглиха на почивка при нулево реми, а малко след паузата „петлите“ имаха претенции за дузпа и се стигна до първото използване на видеоповторение в историята на световно първенство!

Уругвайският арбитър Андрес Куня прецени, че нарушение срещу Антоан Гризман има и посочи бялата точка, а потърпевшият застана зад топката и не даде шансове на вратаря да реагира, откривайки резултата – 1:0.

Това се случи в 58-ата минута, ала само две по-късно се стигна до дузпа и за Австралия, тъй като Самуел Умтити игра с ръка в пеналта си и Миле Йединак възстанови статуквото с хладнокръвно изпълнение в 62-ата минута.

След това „кенгурата“ логично се затвориха в своята половина и френският селекционер Дидие Дешан се опита да промени развоя на мача с двойна смяна, заменяйки Гризман и Дембеле с Оливие Жиру и Набил Фекир.

Това не даде очаквания импулс в играта на „петлите“, но късметът бе на тяхна страна в 81-ата минута.

Тогава Пол Погба отправи удар, който  рикошира в крака на Мат Райън и топката срещна горната греда, след което тупна малко зад голлинията и така в крайна сметка Франция взе своето.

В заключителната част на срещата на терена се появи най-младият футболист на форума – Даниел Арзани, който е по-малък с две седмици от Мбапе, но той нямаше време да покаже качествата си и Австралия остана с празни ръце след първия си мач в Русия.

Следващата среща на тима, изиграл най-много квалификационни мачове (22), за да стигне до Мондиал 2018, е срещу Дания, докато Франция ще играе с Перу в четвъртък от 18:00 часа.