2. МОНДИАЛ 2018
  3. СЛЕД КЪСНА ДРАМА И СЪЛЗИ: Аржентина на осминафинал срещу Франция (ВИДЕО+СНИМКИ)

СЛЕД КЪСНА ДРАМА И СЪЛЗИ: Аржентина на осминафинал срещу Франция (ВИДЕО+СНИМКИ)

Джунейт Чакър с възлово решение след VAR, той ли класира "гаучосите"?

Аржентина и Лионел Меси бяха на минути от това да отпаднат още в груповата фаза на Мондиал 2018, но се класираха за 1/8-финалите с драматична победа над Нигерия – 2:1.

„Гаучосите“ се нуждаеха от задължителен успех в последния си мач от група D и го постигнаха благодарение на гениално отиграване на Лионел Меси и късно попадение от воле на Маркос Рохо.

Селекционерът им Хорхе Сампаоли направи пет промени сред титулярите в сравнение с тези срещу Хърватия при загубата с 0:3, което в крайна сметка даде резултат и момчетата му играха по-добре преди почивката.

Мачът в Санкт Петербург започна отлично за тях, а и за легендарния Диего Марадона, който през цялото време изразяваше бурно емоциите си от трибуните и в края не сдържа сълзите си, както и голяма част от аржентинците.

За съжаление Дон Диего не спря дотук и показа доста неприлични жестове.

Иначе „гаучосите“ излязоха напред в резултата благодарение на своя капитан Лионел Меси, който в 14-ата минута получи дълъг пас от Енер Банега и с гениално отиграване остави съперник зад себе си, за да прати майсторски топката в обратния ъгъл и да открие резултата.

Голът на Лео бе под номер 100 на финалите в Русия и негов първи на планетарен форум след 662 минути игра. За последно звездата на Аржентина се бе разписвал на Мондиал 2014 и то отново срещу Нигерия.

В 26-ата минута отново Меси беше замесен в атакуващите действия на "гаучосите". Той изведе Гонсало Игуаин , но топката се оказа дълга за нападателя на Ювентус.

Не след дълго Бълхата нацели и гредата, пращайки топката към далечния ъгъл от свободен удар в 34-ата минута, но без късмет.

Така почивката дойде при резултат 1:0 за аржентинците, които определено имаха преимущество.

Пет минути след първия съдийски сигнал за втората част Нигерия получи шанс да изпълни дузпа, тъй като Хавиер Масчерано задържа Балогун и реферът Джунейт Чакър не се поколеба да отсъди наказателен удар. Виктор Моузес застана зад топката и отбеляза хладнокръвно във вратата на дебютиралия аржентински страж Армани, за да възстанови равенството – 1:1.

След това попадение "супер орлите" започнаха да поглеждат по-смело към вратата му и проведоха няколко по-опасни контраатаки.

След една такава в 71-ата минута удар на Ндиди от 20-ина метра профуча над вратата, а малко след това се стигна и до най-дискусионната ситуация в срещата.

В 77-ата минута Маркос Рохо игра с ръка в наказателното си поле, след като опита да изчисти топката с глава, след което нигериец стреля от воле, но покрай вратата.

Впоследствие арбитърът Джунейт Чакър поиска помощ от видеоасистентите си и се възползва от сиsтемата VAR, за да види ситуацията на повторение и даде знак играта да продължи, въпреки протестите на нигерийците.

Десет минути преди края Игуаин беше намерен с центриране по земя в наказателното поле на африканския отбор, но не намери очертанията на вратата.

Така се стигна до една от последните атаки в срещата, а Аржентина стигна до попадение.

Меркадо центрира към Рохо и нетипично за бранител, футболистът на Манчестър Юнайтед завърши атаката безупречно от воле, за да хвърли в екстаз всички аржентинци и да донесе победата на своите.

След нея тимът се класира за 1/8-финалите като втори в групата и ще срещне отборът на Франция във фазата на преките елиминации.

Хърватия спечели безапелационно групата и ще срещне Дания, а Нигерия и Исландия отпаднаха.