2. Мондиал 2022
  3. Бейл спаси Уелс срещу САЩ (ВИДЕО)

Бейл спаси Уелс срещу САЩ (ВИДЕО)

„Драконите“ стигнаха до 1:1 с гол от дузпа малко преди края

Националните отбори на САЩ и Уелс не се победиха в дебютната официална среща помежду си.

Двата тима стартираха с равенство 1:1 участието си на Световното първенство по футбол в Катар, което бе първо за „драконите“ от далечната вече 1958 г. насам.

Съперниците си разделиха по едно полувреме, след като преди почивката американците бяха по-активни и откриха резултата в 36-ата минута.

Тогава синът на легендата Джорд Уеа – Тимъти, завърши образцова атака, за да даде аванс на своите.

След паузата обаче те отстъпиха инициативата и бяха наказани в 82-ата минута, когато Гарет Бейл първо спечели, а после и реализира отсъдената дузпа, за да оформи крайния резултат.

След него САЩ и Уелс имат по 1 точка, докато лидерът Англия е с 3 след разгрома си с 6:2 над аутсайдера Иран по-рано през деня.

В понеделник вечер американците започнаха по-силно срещата и се настаниха в половината на съперника, а до първата си голова възможност стигнаха в 10-ата минута.

Тогава Тимъти Уеа проби отлично отдясно и центрира прострелно към наказателното поле, където Джо Родън бе на косъм от това да си вкара автогол.

Вратарят на „драконите“ обаче спаси, след което топката стигна до лявото крило, откъдето отново беше центрирана, ала ударът с глава на Джош Сарджънт профуча покрай гредата.

Последваха предпазливи действия от двата състава и играта се накъса заради множество нарушения в средата на терена. Те доведоха до 4 жълти картона още през първото полувреме.

В 36-ата минута САЩ осъществи една страхотна атака през центъра и капитанът Кристиан Пулишич изведе отлично в коридор Тимъти Уеа, който с отсечен удар по земя матира стража на „драконите“ и откри резултата – 1:0.

До почивката момчетата на Грег Берхалтър, превърнал се в първият американец, участвал на Мондиал като футболист и треньор, имаха шанс да удвоят, но го пропуснаха.

На почивката уелският селекционер Роб Пейдж извърши рокада, пускайки в игра нападател вместо неубедителния Дан Джеймс и това даде резултат. „Драконите“ заиграха с много повече агресия и макар трудно да стигаха до чисти голови възможности, определено стояха по-добре на терена.

В 64-та минута Хари Уилсън стреля опасно с глава, но Мат Търнър спаси.

Така се стигна до 82-ата минута, когато Гарет Бейл много хитро запази топката в наказателното поле и бе фаулиран, което доведе до дузпа. Именно Бейл застана зад топката, за да я прати много мощно в мрежата на САЩ и така да оформи крайното 1:1.

САЩ – Уелс 1:1
1:0 Тимъти Уеа (36)
1:1 Гарет Бейл (82, дузпа)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

САЩ: Мат Търнър, 2. Сержиньо Дест, 3. Уолкър Цимерман, 5. Антони Робинсън, 13. Тим Рийм, 4. Тайлър Адамс, 6. Юнус Муса, 8. Уестън Маккени, 10. Кристиан Пулишич, 21. Тимъти Уеа, 24. Джошуа Сарджент;

Треньор: Грег Берхалтер;

УЕЛС: 1. Уейн Хенеси, 4. Бен Дейвис, 5. Крис Мефам, 6. Джо Родън, 3. Неко Уилямс, 10. Аарън Рамзи, 14. Конър Робъртс, 15. Итън Ампаду, 8. Хари Уилсън, 11. Гарет Бейл – К, 20. Даниел Джеймс;

Треньор: Робърт Пейдж.