2. Мондиал 2022
  3. Изненада: Австралия отстрани Дания и е на осминафинал! (ВИДЕО)

Изненада: Австралия отстрани Дания и е на осминафинал! (ВИДЕО)

„Кенгурата“ за втори път в историята си излизат от групите на Мондиал

Австралийският национален отбор по футбол поднесе една от изненадите в груповата фаза, след като се класира за втори път в историята си за осминафиналите на Световно първенство!

„Кенгурата“ победиха с минималното 1:0 състава на Дания и по този начин го отстраниха от Мондиал 2022, а те от своя страна продължават към директните елиминации като втори в крайното класиране на потока.

Първи финишира защитаващият титлата си тим на Франция, който първи си осигури квота за осминафиналите още в предишния кръг, тъй като започна на форума с 2 победи от 2 мача.

Една от тях дойде с 4:1 именно над Австралия на старта, но след това островитяните постигнаха успехи с по 1:0 първо над Тунис, а сега и над Дания.

Единственото попадение за успеха над „червения динамит“ бе дело на Матю Леки и падна минута след изтичането на първия игрови час на стадион „Ал Джануб“ в град Ал Уакра.

Датчаните, които се нуждаеха единствено от победа, за да продължат напред, бяха по-активни през първото полувреме, в което австралийците разчитаха повече солидни действия в защитен план и на редки контраатаки.

Европейците стигнаха до първата добра възможност в 11-ата минута, когато Мартин Брайтуайт изведе от чиста позиция в дясно в наказателното поле Матиас Йенсен, който стреля силно под гредата от малък ъгъл, но Мат Райън изби над гредата.

Играта продължи да се развива основно в средата на терена и в половината на Австралия, но датчаните трудно успяваха да стигнат до добри положения.

В средата на полувремето и австралийците стигнаха до първи точен удар чрез Райли МакГрий, който шутира от десния ъгъл на пеналта, но Каспер Шмайхел не бе затруднен и без проблеми улови.

Австралийците започнаха по-нападателно след почивката и в 48-ата минута стигнаха до най-доброто си положение до момента в мача. Джаксън Ървайн получи пас по трева от ляво в наказателното поле, но не успя да насочи добре топката от десетина метра и тя прелетя високо над вратата.

Момчетата на Греъм Арнолд поведоха след час игра. При бърза контраатака МакГрий намери Матю Леки в добра позиция пред наказателното поле на съперника, той навлезе в ляво в пеналта и шутира по тревата през краката на Йохим Меле в далечния ъгъл на Шмайхел.

До края европейците опитаха да натиснат, но така и не стигнаха до чиста ситуация пред Матю Райън и останаха на последното място в групата само с 1 точка.

АВСТРАЛИЯ - ДАНИЯ 1:0
1:0 Матю Леки (61)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

Австралия: Матю Райън – Милош Дегенек, Хари Сютър, Кай Роулс, Азиз Бехич – Матю Леки, Джаксън Ървайн, Аарън Мой, Крейг Гуудуин – Райли МакГрий, Мичел Дюк;

Дания: Каспер Шмайхел, Андреас Кристенсен, Симон Кяер, Расмус Кристенсен, Йоаким Меле, Кристиан Ериксен, Пиер-Емил Хойберг, Матиас Йенсен, Йеспер Линдстрьом, Сков Олсен, Мартин Братуейт;