2. Моторни спортове
  3. Дъждът обърка сметките на мотоциклетистите в Серес

Дъждът обърка сметките на мотоциклетистите в Серес

Въпреки отличната организация за 2-ия кръг на Източно- Европейския шампионат и Републикански на България по мотоциклетизъм на пистата в Серес, Гърция времето в края на състезателния ден се влоши и започна да вали ситен дъжд, който промени както част от програмата, така и броят на участниците в най-очаквания клас Superbike1000

Въпреки отличната организация за 2-ия кръг на Източно- Европейския шампионат и Републикански на България  по мотоциклетизъм на пистата в Серес, Гърция времето в края на състезателния ден се влоши и започна да вали ситен дъжд, който промени както част от програмата, така и броят на участниците в най-очаквания клас Superbike1000. Всички класове без последният се състояха на суха настилка, като  в клас SP 125 победителят от вчерашния ден Милен Георгиев /България, Априля/ стартира първи, но в края на обиколката получи повреда в машината и не продължи. Лидерството беше поето от Аргетим Рамадани(Македония), който не го изпусна до края и триумфира във 2-ия кръг на Източно- Европейския шампионат на пистата в Серес, Гърция. Втори при 125 кубиковите мотори е неговия сънародник Марин Сугарев, а на трето място остана завърналата се след едногодишно отсъствие от пистата Жулиета Ленкова / Априля/ . В клас F600 имаше невероятна гонка през цялото време. Петима пилоти се движеха в рамките на 1секунда до финала, като водача Павел Драганов/ България/  изпусна завой в последната обиколка и падна. За щастие успя бързо да вдигне мотора си, но загуби време и се нареди на 10-то място. Победител в класа стана Андреас Психогиус(Гърция),пред Предраг Исидорович(Сърбия) и Милан Ловрич (Сърбия). На 4-то място се класира българинът Тодор Меченски /Ямаха/. Любопитно е ,че Психогиус е на 51 години, като повече от 30 години е активен състезател. Също много интересна беше битката и в клас F1000, където победителят стана известен в последните финални метри. Красимир Михайлов(България, БМВ) беше втори преди последния завой, когато изпревари Красимир Попов(България, Ямаха) и триумфира на първото място. Трети е също наш сънародник- Антон Николов(Сузуки). В този клас участие взеха 24 състезатели. При SuperSport 600 победител стана Светлин Иванов (България, Ямаха). Пет обиколки преди края Иванов излезе извън трасето, но се върна светкавично и започна отново атаката за първото място спорейки с опитния румънец Йонел Паскота. За радост на българската публика Светлин успя да изпревари съперника и с много майсторско каране пресече финалната линия първи. Румънецът завърши на 1 секунда след него, а трети е Бойко Божинов(България, Ямаха).Веднага след това времето над Серес се развали и започна да вали ситен дъжд, което накара организаторите да отложат старта на Superbike 1000 с 30 минути. Всички състезатели трябваше да сменят своите гуми с мокри. Част от мотоциклетистите не разполагаха с такива и не стартираха. Сред тях беше и Ангел Караньотов , който вчера на 1-ия кръг остана втори. Общо 9 пилота застанаха на стартовата решетка, като от самото начало Мартин Чой(България, БМВ) поведе колоната и не изпусна лидерството до края. Втори  се класира Красен Кънчев(България, БМВ), а трети Димитър Митов(България, БМВ). В отборното класиране по нации след днешния 2-и кръг на Източно-Европейския шампионат по мотоциклетизъм на писта победител е България.

В стартовете участваха 91 мотоциклетисти от 6 държави- Гърция, Турция, Македония, Сърбия,Румъния и България.

Отборно класиране за Републиканския шампионат на България след 2-и кръг :

Тийм”А”
  1. АИТ Рейсинг тийм(Кънчев,Бончев,Траков)
  2. Зед мото(Марков,Иванов)
  3. Мото клуб Боляри(Митов, Ячков)
Тийм”В”
  1. Джей Ар Си (Ле, Станчев, Павлов)
  2. Мото клуб Боляри (Атанасов, Раева,Банков)
  3. Троян мото клуб (Драганов, Михайлов)

Междувременно в Италия на трасето Пиетра Мората(Арко ди Тренто) в Италия завърши 4-ия кръг на Световния шампионат по мотокрос в клас МХ2. В дебютното си състезание сред световния елит Майкъл Иванов(Хускварна) се класира 22-и в първия манш и 23-и във втория. Петър Петров (Hitachi REVO KTM) остана 14 в първия и завърши на 15-то място във втория . Общо 33-ма участника застанаха на стартовата решетка в Италия при МХ2.  На същото трасе в старт от ЕМХ125сс Иван Петров се нареди на 16място в крайното подреждане.

Драма в последната обиколка: Бастианини спечели в Мизано