2. Моторни спортове
  3. Джими Джонсън спечели НАСКАР за 6-и път

Джими Джонсън спечели НАСКАР за 6-и път

Джими Джонсън спечели шеста шампионска титла в автомобилните серии НАСКАР в последните осем години и направи сериозна заявка за титлата най-доминиращ спортист в историята на своята дисциплина

Джими Джонсън спечели шеста шампионска титла в автомобилните серии НАСКАР в последните осем години и направи сериозна заявка за титлата най-доминиращ спортист в историята на своята дисциплина. В последния старт във Флорида той се нуждаеше да завърши на 23-о място или по-напред , за да развали вечерта на претендента за титлата Мат Кенсет.

Предишните два шампионски сезона за пилота на Шевролет бяха 2006 и 2010. Второто място през тази година остана за Кенсет, а третото за Кевин Харуик. Преди днешния старт той имаше преднина от 28 точки пред Кенсет, а днес той започна състезанието в групата на лидерите и почти през цялото време държеше 5-ата позиция в гонката. Преломният момент в състезанието настъпи в 193-ото завъртане, когато двамата претенденти за титлата се сблъскаха един в друг. Малък инцидент в автомобила на Джонсън го извади чак на 23-ата позиция, но за негова радост машината нямаше сериозни повреди. В крайна сметка Джонсън успя да навакса изоставането до края в много голяма степен и завърши днес 9-и.

Претендентът му Кенсет остана 2-и, на 0,8 секунди от победителя Дани Хамлин с Тойота. Със спечелената си шеста титла той заема трето място при най-успешните състезатели в това автомобилно състезание. Пред него са само Ричард Пети и Дейл Ернхалд-старши, като и двамата имат по 7. На Джими Джонсън принадлежи обаче друг рекорд. Той е единственият пилот в сериите НАСКАР, на който му се е удавало да пробие Чейза във всяка една година от влизането си в първенството през 2004-а година насам. Чейз наричат последните състезания в НАСКАР, когато класиралите се на първите 12 места прибавят точки за шампионското звание.

"Вече имам шест, защо да не станат и седем, заяви самодоволният 39-годишен победител. Времето беше добро в днешното състезание, което много ме улесни, обясни още той.

Драма в последната обиколка: Бастианини спечели в Мизано