2. Моторни спортове
  3. Перфектен Хорхе Лоренсо триумфира на "Муджело" с трета поредна победа

Перфектен Хорхе Лоренсо триумфира на "Муджело" с трета поредна победа

Валентино Роси също се качи на подиума и остана лидер в класирането, световният шампион Марк Маркес падна шест обиколки преди финала

Двукратният световен шампион Хорхе Лоренсо с Ямаха спечели трето поредно състезание в Moto GP след безпогрешно каране в Гран при на Италия на пистата „Муджело”.

Лоренсо поведе още в първата обиколка, задминавайки постигналия първи полпозишън в кариерата си Андреа Яноне и до края бе абсолютно перфектен и караше самотен на първото място до самия финал, където пресече с над 5,5 секунди преднина.

Истинската битка беше за второто място. Почти през цялото състезание по четирима пилоти си оспорваха втората позиция. Валентино Роси стартира от осма позиция, но в типичния си стил в хода на състезанието набра инерция и успя да настигне борещите се за второ място. Доктора изпревари Андреа Довициозо, който малко по-късно получи повреда в мотора и се насочи разочарован към бокса и отпадна.

Световният шампион Марк Маркес избра да кара с една от твърдите гуми и една медиум, докато почти всички други караха с два медиума. Това донесе ранно предимство на Маркес, който изпревари петима още на първия завой, а после водеше непрестанна битка за второто място най-вече с Андреа Яноне. Кошмарният уикенд за Маркес обаче намери своя край шест обиколки преди края, когато той падна от своята Хонда в завой зад Яноне и отпадна като не можа да скрие яда си.

Цялата публика в Италия изригваше при изпреварванията на местните любимци Роси и Яноне, които в крайна сметка се качиха на подиума. Лоренсо беше недостижим начело, Яноне преодоля болката в рамото, която го мъчи от няколко седмици и успя да остане втори, докато Доктора завърши трети.

Дани Педроса пресече финалната линия четвърти, Брадли Смит изпревари съотборника си Пол Еспаргаро за петото място. Дебютантът Маверик Винялес направи чудесно състезание на седмо място, а топ 10 допълниха Микеле Пиро, Данило Петручи и Йони Ернандес.

Битката за титлата към момента изглежда битка между съотборниците в Ямаха. Валентино Роси остава лидер със 118 точки, Хорхе Лоренсо след трите поредни победи стопи аванса му само на 6 със 112 точки. Андреа Довициозо е трети с 83, Андреа Яноне има 81, а Марк Маркес е едва пети с 69.

Следващият седми кръг от шампионата в Moto GP ще се проведе в Барселона, състезанието е на 14 юни.
Драма в последната обиколка: Бастианини спечели в Мизано