2. Моторни спортове
  3. Петър Гьошев и Димитър Спасов водят след първия ден на рали България

Петър Гьошев и Димитър Спасов водят след първия ден на рали България

За първи път в своята кариера екипажът на Престиж Рали Тим ще нощува като лидер на колоната

За първи път в своята кариера екипажът на Престиж Рали Тим Петър Гьошев и Димитър Спасов не само поведе в класирането на най-голямото българско рали, но и ще нощуват като лидери на колоната.

Това стана възможно, след като в днешните 164.52 състезателни километра двамата поеха водачеството в първия специален етап и до края на съботния ден не допуснаха нито един от следващите ги изкъсо и непрекъснато атакуващи ги екипажи да им отнемат първенството.

В съботния ден Гьошев спечели само една скоростна отсечка (Траянови врата, 18.72 км), но пък държеше класиране, което му позволяваше да контролира състезателите зад себе си. В края на деня той води на с 6.6 секунди на Лука Бети (Италия, Пежо 207 S2000) и е с авантаж от 11.7 секунди пред Лука Росети (Италия, ФИАТ Гранде Пунто S2000).

Очакваното придвижване на двамата италиански пилоти, които са съответно първи и втори в европейското първенство, започна след второто преминаване на Траянови врата. Което означава, че най-вероятно в утрешните четири специални етапа (94.44 км, състезателна дистанция от 209.49 км) двамата италианци ще предприемат решителната атака.

След като още във втората скоростна отсечка Димитър Илиев/Янаки Янакиев (Шкода Фабия S2000) загубиха близо 3 минути заради спуканата предна дясна гума и остана на 8-ото място, екипажът на Виваком Рали Тим последователно спечели кошмарната Сестримо (33.16 км) и Траянови врата 2.

След това допусна да бъде изместен от върха на втората Любница от Росети, но отново спечели етап, побеждавайки Бути на Сестримо 2 с 1.3 секунди. Така Илиев стана единственият пилот, който днес спечели 3 етапа, Росети - 2 и една скоростна отсечка отиде на името на Гьошев.

От състезанието днес отпаднаха последователно Щилян Тенчев/Йордан Йорданов (Ситроен С2 R2), Пламен Пантелеев/Васко Христов (Фолксваген Поло), Емил Денев/Богомил Ненов (Рено Клио Спорт) - двата автомобила с повреди в хидравликата и Христо Атанасов/Марин Иванов (Ситроен Саксо).

Последните имат намерение, ако успеят да ремонтират електрониката на своя автомобил, в неделя да продължат по системата супер-рали.